Taryfa C11 – jednostrefowa taryfa dla firm

Taryfa C11 – uniwersalna dla firm

Taryfa C11 jest odpowiednikiem taryfy G11 dla małych firm. To taryfa jednostrefowa, co oznacza, że przez całą dobę obowiązuje jedna stawka za każdy zużyty kilowat energii. To najlepszy wybór dla firm, które pracują w godzinach od 8.00 do 16.00, zużywając przez cały ten czas stałą ilość energii elektrycznej.

Taryfa C – podstawowe informacje

Taryfa C dedykowana jest małym i średnim firmom oraz gospodarstwom rolnym. Taryfa C11 i taryfy C12a i C12b są zasilane z sieci elektroenergetycznych niskiego napięcia o mocy umownej poniżej 40 kW, powyżej ten mocy mamy do czynienia z taryfami C21 i C22. Od 2008 roku, zgodnie z rozporządzeniem, oferty prądu dla firm nie są regulowane przez Prezesa URE, choć nadal wiele firm korzysta z umowy kompleksowej, a nie ofert rynkowych.

Taryfa C11 – dla kogo?

Prowadzisz małą firmę, która pracuje w ciągu dnia, mając stałe zużycie prąd? A może masz firmę w domu i spędzasz tam większość dnia? Taryfa C11 idealna jest dla przedsiębiorstw, których zużycie w godzinach pozaszczytowych (13.00-15.00, godziny nocne), nie przekracza 40%. W ciągu całej doby cena za prąd jest stała.

Większość firm w Polsce korzysta z taryfy C11. Jest to najpopularniejsza taryfa, wybierana przez osoby prowadzące działalność jednoosobową. Pamiętaj, że podpisując umowę o sprzedaż w tej taryfie zgadzasz się na określoną moc umowną. Jeśli złamiesz umowę i ją przekroczysz, możesz zapłacić kary. Jeśli podejrzewasz, że C11 to za mało dla Twojej firmy, zdecyduj się na C21.

Umowa kompleksowa czy dwie faktury?

Jeśli korzystasz z taryfy C11 i dostajesz jedną fakturę za prąd, prawdopodobnie masz podpisaną umowę kompleksową ze sprzedawcą, który jest jednocześnie dystrybutorem. Bardzo prawdopodobne, że Twoje przedsiębiorstwo nie ma zagwarantowanej stałej ceny, a czas trwania umowy jest nieokreślony. W każdej chwili możesz podpisać umowę z innym sprzedawcą, który przeprowadzi za Ciebie procedurę wypowiedzenia starej umowy. Więcej o wszystkich formalnościach dowiesz się na stronie: Zmiana sprzedawcy prądu w firmie.


Co jeszcze znajdziecie w naszym serwisie:


Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Jeśli od 2008 roku nie zmieniłeś w swojej firmie sprzedawcy prądu, to zapewne posiadasz umowę kompleksową. Oznacza to, że płacisz za prąd jedną fakturę, która łączy w sobie opłaty za faktyczne zużycie oraz dystrybucję. Jest to, jak wspomniano wyżej, niekorzystny typ umowy, ponieważ nie gwarantuje stałej stawki, a sprzedawca w każdej chwili może podnieść ceny.

Także opłaty są wtedy mniej korzystne niż przy typowych produktach rynkowych. By sprawdzić, jaki sprzedawca oferuję najkorzystniejszą taryfę C11 dla Twojej firmy skorzystaj z naszej porównywarki cen prądu. Warto porównać ceny także, jeśli już wcześniej zmienialiśmy sprzedawcę, lecz kończy nam się umowa – znajdź najkorzystniejszą ofertę dla swojej firmy, a zaoszczędzone pieniądze zainwestuj w rozwój.

Pakiety dual fuel

Część sprzedawców oferuje możliwość zakupu prądu w taryfie C11 wraz z umową na dostarczanie gazu. Jest to tak zwany dual fuel. Dual fuel jest opłacalny ze względu na niższe stawki za faktycznie zużywaną energię oraz gaz, a także niższe opłaty abonamentowe.

Komentarze

  1. prowadzę firmę w domu. najlepszym i najtańszym rozwiązaniem jest dla mnie taryfa c11. kiedyś rozważałem zmianę taryfy, ale wiem że nie ma sensu jej zmieniać.

Dodaj komentarz