Taryfa C11 – jednostrefowa taryfa dla firm

Taryfa C11 jest odpowiednikiem taryfy G11 dla gospodarstw domowych i małych firm. To taryfa jednostrefowa, co oznacza, że przez całą dobę obowiązuje jedna stawka za każdy zużyty kilowat energii. To najlepszy wybór dla firm, które pracują w godzinach od 8:00 do 16:00, zużywając przez cały ten czas stałą ilość energii elektrycznej. Poznaj więcej informacji o taryfie C11 w naszym artykule!

Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Sprawdź oferty

Co to jest Taryfa C – podstawowe informacje

Taryfa C dedykowana jest małym i średnim firmom oraz gospodarstwom rolnym. Taryfa C11 i taryfy C12a i C12b są zasilane z sieci elektroenergetycznych niskiego napięcia o mocy umownej poniżej 40 kW, powyżej ten mocy mamy do czynienia z taryfami C21 i C22. Od 2008 roku, zgodnie z rozporządzeniem, oferty prądu dla firm nie są regulowane przez Prezesa URE, choć nadal wiele firm korzysta z umowy kompleksowej, a nie ofert rynkowych.

Co oznacza taryfa C11?

Każdy symbol w oznaczeniu taryfy prądu określa jej trzy najważniejsze parametry: dla jakiej grupy jest przeznaczona, jaki ma umowny limit mocy i w ilu strefach jest rozliczana.

"C" oznacza, że jest to taryfa dla małych i średnich firm.

Pierwsza cyfra "1" informuje, że jest to taryfa z maksymalną mocą umowną do 40 kW.

Druga cyfra (ostatnie "1" w nazwie C11) pokazuje nam, że jest to taryfa jednostrefowa. To oznacza, że np. inna taryfa dla firmy - C12, będzie różniła się tym, że rozliczana jest w dwóch strefach czasowych.

Wystarczy teraz spojrzeć na symbol taryfy C11 i poznamy, że chodzi tu o prąd dla małych i średnich firm, które rozliczają się w jednej strefie.


Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!

Sprawdź oferty

Taryfa C11 – dla kogo?

Prowadzisz małą firmę, która pracuje w ciągu dnia, mając stałe zużycie prąd? A może masz firmę w domu i spędzasz tam większość dnia? Taryfa C11 idealna jest dla przedsiębiorstw, których zużycie w godzinach pozaszczytowych (13:00-15:00, tzw. godziny "nocne"), nie przekracza 40%. W ciągu całej doby cena za prąd jest stała.

Większość firm w Polsce korzysta z taryfy C11. Jest to najpopularniejsza taryfa, wybierana przez osoby prowadzące działalność jednoosobową. Pamiętaj, że podpisując umowę o sprzedaż w tej taryfie zgadzasz się na określoną moc umowną. Jeśli złamiesz umowę i ją przekroczysz, możesz zapłacić kary. Jeśli podejrzewasz, że C11 to za mało dla Twojej firmy, zdecyduj się na C21.

Masz jednoosobową działalność i chcesz pozostać przy taryfie dla domów (np. G11)? Możesz tak zrobić tylko, gdy masz zarejestrowaną działalność w miejscu zamieszkania a mieszkanie nie służy do przyjmowania/obsługi klientów lub magazynowania produktów, które sprzedajesz. Trzeba jednak pamiętać, że pozostając przy taryfie G11 nie możemy wliczyć rachunku za prąd do kosztów działalności firmy.

Taryfa C11 jest też określana jako taryfa budowlana. Jeżeli planujesz budowę domu, to musisz zmienić swoją taryfę G na prąd budowlany. Po zakończeniu robót budowlanych i potwierdzeniu odbioru można zmienić z powrotem prąd budowlany (C11, C12a lub C12b) na taryfę dla gospodarstw domowych (np. G11).

Taryfa C11 czy C12a lub C12b?

Mali przedsiębiorcy - podobnie jak klienci indywidualni - stają przed najważniejszą alternatywą: wybrać taryfę C11 czy C12? W pierwszym przypadku mamy jedną stałą stawkę za prąd. W drugim do wyboru mamy dwie strefy godzinowe. Dla taryfy C12a to godziny szczytowe i pozaszczytowe, a dla taryfy C12b mówimy o godzinach nocnych i dziennych. Różnice wyjaśniamy w artykule o taryfach C12a i C12b.

W przypadku wyboru między taryfą C11 a C12x najważniejsze jest to, czy chcemy jedną czy dwie stawki godzinowe. Jeżeli nasza firma pracuje w standardowych godzinach 8:00 - 16:00, lepszym wyborem będzie prawdopodobnie taryfa C11. Jesteś przedsiębiorcą pracującym w godzinach nocnych? Oszczędności w rachunku za prąd powinna przynieść taryfa C12.

Wybierz taryfę C11, gdy: Wybierz taryfę C12x, gdy:
firma pracuje w godzinach 8:00 - 16:00,
nie masz możliwości przełożenia czasu pracy urządzeń energochłonnych na tańszą strefę nocną,
podczas godzin pozaszczytowych/nocnych zużywasz mniej niż 40% energii.
firma pracuje całodobowo lub w godzinach nocnych (np. 22:00 - 8:00 albo pozaszczytowych 13:00 - 15:00),
możesz zmienić godziny pracy urządzeń elektrycznych w firmie w taki sposób, aby działały w tańszej strefie cenowej,
w godzinach poza szczytem/ nocą twoja firma zużywa więcej niż 40% energii.

Taryfa C11 czy C21?

Małe firmy powinny bez problemu zmieścić się w limicie mocy umownej 40 kilowat (kW). Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, czy zmieścimy się w powyższej granicy, to lepiej uniknąć wysokiej kary i skorzystać z taryfy C21 (lub taryfy C22a i C22b).

Dylemat wyboru między taryfą C11 a C21 jest łatwy do rozwiązania. Wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie: czy 40 kW godzin to wystarczająca ilość dla mojej firmy? Jeśli odpowiedzieć jest twierdząca wystarczy nam taryfa C11. W innym przypadku należy wybrać taryfę C21.


Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!

Sprawdź oferty

Taryfa C11 czy G11? Którą wybrać, gdy pracujesz w domu?

Taryfa C jest przeznaczona dla firm, a taryfa G dla gospodarstw domowych. Małe i średnie firmy kierując się wyborem taryfy szukają raczej alternatywy między taryfą C11 a C12 (lub taryfami o większej mocy umownej). Co jednak z jednoosobową działalnością? Jeżeli mamy zarejestrowaną działalność w mieszkaniu, będzie prawdopodobnie potrzebne podłączenie drugiego licznika dla taryfy C11. Istnieją jednak wyjątki od reguły, korzystania z taryfy C.

Mając zarejestrowaną działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania, możemy nadal płacić prąd dla domu. Warunkiem jest brak wydzielonej części lub całości mieszkania wyłącznie na cele prowadzonej działalności.

Musimy mieć na uwadze, że korzystając z taryfy G11 nie będziemy mogli wliczyć opłat za energię w koszty działalności. Taką możliwość daje nam taryfa C11 lub inna z grupy taryf C.

Wybierz taryfę C11, gdy: Wybierz taryfę G11, gdy:
masz wydzielona część lub całość mieszkania na cele prowadzonej działalności,
chcesz wliczyć koszty energii elektrycznej do swojej działalności gospodarczej.
mieszkanie w którym pracujesz służy celom osobistym (nie ma wydzielonej części na cele działalności gospodarczej),
nie wliczasz opłat za energię elektryczną do kosztów działalności gospodarczej.

Taryfa C11 - umowa kompleksowa czy dwie faktury?

Jeśli korzystasz z taryfy C11 i dostajesz jedną fakturę za prąd, prawdopodobnie masz podpisaną umowę kompleksową ze sprzedawcą, który jest jednocześnie dystrybutorem. Bardzo prawdopodobne, że Twoje przedsiębiorstwo nie ma zagwarantowanej stałej ceny, a czas trwania umowy jest nieokreślony. W każdej chwili możesz podpisać umowę z innym sprzedawcą, który przeprowadzi za Ciebie procedurę wypowiedzenia starej umowy. Więcej o wszystkich formalnościach dowiesz się na stronie: Zmiana sprzedawcy prądu w firmie.

Taryfa C11 cennik

Koszt taryfy C11 sprawdzimy u naszego sprzedawcy. Od czasu liberalizacji rynku energii w Polsce, ceny energii elektrycznej dla taryf urzędowych regulowane są przez URE (jeżeli nie zmienialiśmy sprzedawcy prądu) lub określone są w umowie, którą podpisaliśmy z dostawcą energii. Jedną z zalet zmiany sprzedawcy prądu jest możliwość uzyskania gwarancji stałej ceny oraz możliwość wynegocjowania stawek lepszych niż oferty urzędowe.

Co roku około 140 tys. firm w Polsce zmienia swojego sprzedawcę energii widząc w tym okazję do oszczędności. Pozytywnym skutkiem otworzenia rynku energii jest to, że także najwięksi dostawcy energii tacy jak ENEA, ENERGA, Innogy, PGE czy TAURON zaczęli walczyć o klienta. Efektem konkurencji są atrakcyjniejsze oferty cen taryf - w tym i opłat za korzystanie z taryfy C.

Cena prądu (energii czynnej) = cena za kWh (kilowatogodzinę) + opłata handlowa (abonamentowa)

Aktualne ceny prądu dla taryfy C u sprzedawców urzędowych (zatwierdzane przez URE) znajdziesz w tym miejscu:

Przy wyborze najlepszej oferty sprzedawcy energii pamiętajmy, aby zwrócić uwagę nie tylko na koszt 1 kWh, ale i wysokość opłaty handlowej (zwanej też opłatą manipulacyjną).

Dowiedz się, co jeszcze składa się na cenę prądu?


Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!

Sprawdź oferty

Jak zmienić sprzedawcę prądu przy taryfie C11?

Jeśli od 2008 roku nie zmieniłeś w swojej firmie sprzedawcy prądu, to zapewne posiadasz umowę kompleksową. Oznacza to, że płacisz za prąd jedną fakturę, która łączy w sobie opłaty za faktyczne zużycie oraz dystrybucję. Jest to, jak wspomniano wyżej, niekorzystny typ umowy, ponieważ nie gwarantuje stałej stawki, a sprzedawca w każdej chwili może podnieść ceny.

Także opłaty są wtedy mniej korzystne niż przy typowych produktach rynkowych. By sprawdzić, jaki sprzedawca oferuję najkorzystniejszą taryfę C11 dla Twojej firmy skorzystaj z naszej porównywarki cen prądu. Warto porównać ceny także, jeśli już wcześniej zmienialiśmy sprzedawcę, lecz kończy nam się umowa – znajdź najkorzystniejszą ofertę dla swojej firmy, a zaoszczędzone pieniądze zainwestuj w rozwój.

Pakiety dual fuel a taryfa C11

Część sprzedawców oferuje możliwość zakupu prądu w taryfie C11 wraz z umową na dostarczanie gazu. Jest to tak zwany dual fuel. Dual fuel jest opłacalny ze względu na niższe stawki za faktycznie zużywaną energię oraz gaz, a także niższe opłaty abonamentowe.

Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Sprawdź oferty
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Arkadiusz
Arkadiusz
2019-07-31 11:08

prowadzę firmę w domu. najlepszym i najtańszym rozwiązaniem jest dla mnie taryfa c11. kiedyś rozważałem zmianę taryfy, ale wiem że nie ma sensu jej zmieniać.