Taryfa C12a i C12b – dodatkowa oszczędność dla firm

Szukasz oszczędności dla swojej firmy? Korzystasz z taryfy C11 dla firm, lecz możesz ustawić działanie sprzętów elektrycznych w swojej firmie na określone godziny? Prowadzisz firmę w domu, lecz praktycznie nie korzystasz w ciągu dnia z energii elektrycznej? Sprawdź, czy nie bardziej opłacalna będzie dla Ciebie będzie taryfa C12a lub taryfa C12b.

Taryfa C12a – co to jest? Co warto wiedzieć?

Taryfa C12a jest taryfą dwustrefową sieci niskiego napięcia o mocy umownej poniżej 40 kWh. Oznacza to, że w czasie doby obowiązują za zużywaną energię dwie stawki:

  • w godzinach szczytu od godz. 6.00 do 13.00 oraz od 15.00 do 22.00 – opłata jest wyższa
  • w godzinach pozaszczytowych od 13.00 do 15.00 oraz w nocy – oplata jest znacznie niższa.

Taryfa C12b – co to jest? Co warto wiedzieć?

Podobnie, jak taryfa C12a, taryfa C12b jest taryfą dwustrefową. Jednak w przypadku C12b stawki wyższe obowiązują w ciągu dnia, od godziny 6.00 do 22.00, natomiast stawka pozaszczytowa obowiązuje w godzinach nocnych. Jest to idealnie rozwiązanie dla zakładów, które pracują w nocy, jak na przykład niewielkie piekarnie. Pamiętać należy, że taryfa C12b jest taryfą niskiego napięcia o mocy umownej do 40 kWh.


Co jeszcze znajdziecie w naszym serwisie:


Inne warianty taryfy C12x

Ponieważ sprzedawcy prądu oferują coraz większą ilość produktów dla firm i instytucji, spotkać można także inne warianty taryfy C12, oferujące np. niższe stawki w ciągu weekendu. Niektórzy sprzedawcy oferują także możliwość negocjacji godzin szczytu i pozaszczytu.

Kiedy opłaca się taryfa C12a lub C12b?

Jeśli właśnie zakładasz działalność i nie masz podpisanej umowy o sprzedaż prądu lub korzystasz z taryfy C11, lecz szukasz dodatkowych oszczędności, warto przemyśleć wybór taryfy C12x, gdy ilość zużywanej energii w godzinach pozaszczytowych wynosi minimum 40% całego zużycia. Jest to dobry wybór także wtedy, gdy możesz ustalić maksymalny pobór mocy na określone godziny. W celu sprawdzenia, czy taryfa C12a lub C12b sprawdzi się w Twojej sytuacji, skorzystaj z naszej porównywarki cen prądu.

Jak wygląda proces zmiany taryfy?

Jeśli uważasz, że taryfa C12x jest dla Ciebie opłacalna, a korzystasz z taryfy C11, powinieneś skontaktować się ze swoim sprzedawcą w celu zmiany umowy. Jeśli do tej pory nie zmieniałeś sprzedawcy prądu i masz umowę bezterminową – możesz zrobić to w każdym momencie.

Zmiana z taryfy jednostrefowej na dwustrefową wymaga niekiedy zmiany licznika – koszt wymiany ponosi najczęściej dystrybutor. Więcej o samej zmianie sprzedawcy dowiesz się na stronie:Zmiana sprzedawcy prądu w firmie.

Wyższe oszczędności? A może dual fuel?

Jeśli szukasz jeszcze większych oszczędności, możesz skorzystać z oferty, jaką jest dual fuel. To jednoczesny zakup energii elektrycznej oraz gazu od jednego sprzedawcy. Więcej o korzyściach, jakie niesie ze sobą łączony pakiet prąd i gaz przeczytasz: dual fuel.

Komentarze

  1. obecnie mam taryfe c11 i zastanawiam się nad taryfa c12a, powinna być ona dla mnie lepszym rozwiązaniem od taryfy c12b. Korzystał ktoś z tej taryfy? jakieś opinie?

Dodaj komentarz