Taryfa C21 – jedna stawka za energię

Taryfa C21 jest dedykowana średniej wielkości przedsiębiorstwom, których moc przyłączeniowa wynosi ponad 40 kW – dla taryf C1x jest ona niższa niż 40 kW. Podobnie jak taryfa C11 jest ona jednostrefowa, oznacza to, że cena prądu w ciągu doby nie zmienia się, dlatego jest ona idealnym rozwiązaniem dla firm, które większość energii elektrycznej zużywają w czasie godzin szczytu.

Taryfa C21 – dla kogo?

Większość przedsiębiorców w Polsce korzysta z taryfy C11, znacznie mniej odbiorców wykorzystuje w swojej działalności taryfę C21. Obydwie taryfy to warianty jednostrefowe – stawka za cenę prądu jest niezmienna: nie zależy ona ani od danej godziny w ciągu doby, ani też od dnia tygodnia. Dlatego też na taryfę C21 powinni zdecydować się przedsiębiorcy, których zużycie w godzinach pozaszczytowych nie przekracza 40%.

Pod względem formalnym taryfa C21 dedykowana jest przedsiębiorcom, którzy przyłączeni są do sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia o mocy umownej powyżej 40 kW.

Kiedy taryfa C11, a kiedy taryfa C21?

Popularna C11 wybierana jest najczęściej przez osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Korzystać z niej mogą osoby, które podłączone są do sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia o mocy umownej poniżej 40 kW. Może się tak jednak zdarzyć, że Wasza firma przekroczy moc umowną. Co za to grozi? Otóż sprzedawca będzie mógł nałożyć na Was karę. Dlatego, jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, czy przypadkiem nie przekroczycie mocy umownej to skontaktujcie się ze sprzedawcą lub dystrybutorem i zmieńcie taryfę na C21.

Kiedy warto pomyśleć nad zmianą taryfy z C11 na C21?

Zastanawiacie się, czy w najbliższym czasie nie będziecie musieli zmienić mocy przyłączeniowej? W enerad.pl podpowiadamy Wam, kiedy warto zastanowić się nad taką możliwością. Przede wszystkim, jeśli w przedsiębiorstwie chcecie zakupić nowe urządzenia o dużej mocy, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że przekroczycie moc umowną. Nad zmianą taryfy powinniście zastanowić się również w przypadku częstego „wybijania korków”.

Wbrew pozorom zmiana taryfy z C11 na C21 nie jest taka prosta i w najlepszym wypadku może potrwać do kilku dni. Dlaczego? Zmiana C11 na C21 wymaga zwiększenia mocy przyłączeniowej – oznacza to, że przedsiębiorstwo będzie musiało przejść procedurę ponownego przyłączenia do sieci. Jeśli zmiana nie będzie wymagała większej ingerencji w sieć zasilającą to cały proces powinien zakończyć się po kilku dniach.

Pamiętaj! Decydując się na zmiany w sieci elektrycznej zawsze korzystaj tylko i wyłącznie z usług osób, które posiadają odpowiednie świadectwo kwalifikacji! Koniecznie sprawdź fachowca, którego chcesz zatrudnić!

Gdzie znaleźć najtańszą ofertę C21?

W odróżnieniu od taryfy C11, przedsiębiorcy korzystający z C21 płacą znacznie wyższe stawki za opłaty handlowe (najczęściej jest to miesięczny abonament). Z reguły też ich rachunki, a tym samym zużycie prądu jest znacznie wyższe. Każdemu przedsiębiorcy powinna zapalić się taka lampka: wyższe rachunki = wyższe oszczędności i z pomocą naszej porównywarki będziecie w stanie zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent miesięcznie na swoich rachunkach! Jak?

Nasza porównywarka cen prądu została rozszerzona o oferty C2x, dzięki której sprawdzicie nie tylko najniższe ceny w ofertach C21, ale dowiecie się czy przy Waszym zużyciu w ciągu doby bardziej nie będzie Wam się opłacać zmienić taryfy jednostrefowej na dwustrefową (w tym wypadku na C22a lub C22b).

Komentarze

  1. W firmie rozważamy zmianę taryfy na C21 w związku z tym, że powiększamy ją o zakup kilku nowych urządzeń. Ciekawy jestem, jak wysokie rachunki będą przychodzić za prąd i ile dokładnie dni będzie trwał proces ponownego przyłączania sieci.

Dodaj komentarz