Taryfa C22a i C22b – Dla kogo? Jakie godziny?

Korzystasz z taryfy C21 i wydaję Ci się, że Twoje rachunki są za wysokie? Twoja firma może znaleźć dodatkowe oszczędności na rachunku za prąd. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź w naszej porównywarce, czy lepszym rozwiązaniem dla Ciebie nie będzie taryfa C22a lub C22b? Sprawdź i przekonaj się dla kogo jest najlepsza taryfa C22a a dla kogo C22b!

Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Sprawdź oferty

Co oznacza skrót "C22" w nazwie taryfy?

Symbol taryfy prądu zawiera najważniejsze informacje określające jej charakter. Jest to grupa docelowa, moc umowna i ilość stref czasowych.

Taryfa C jest przeznaczona dla małych i średnich firm.
Pierwsza dwójka ("2") w nazwie taryfy C22 oznacza, że jest to taryfa dla klientów zużywających więcej niż 40 kilowatów umownej mocy.
Druga dwójka ("2") w nazwie C22 - to znak, że jest to taryfa dwustrefowa.
Symbol "a" przy taryfie C22a oznacza, że dwie strefy podzielone są na część poza szczytem i w szczycie. Natomiast litera "b" przy taryfie C22b dzieli dwie strefy na część dzienną i nocną.

Taryfy C2x, czyli C21, C22a i C22b skierowane są do przedsiębiorstw, które przyłączone są do sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia o mocy umownej powyżej 40 kW. Jeśli moc umowna nie przekracza 40 kW to klient przypisany jest do grup taryfowych C1x.

Taryfa C22a - dla kogo? Jakie godziny?

Taryfa C22a to dwustrefowa taryfa, w której stawka za cenę prądu jest wartością zmienną – jej wysokość zależy od godzin w ciągu doby oraz miesięcy w roku. Mniej za prąd zapłacimy podczas godzin pozaszczytowych, a więcej podczas szczytowych – godziny ustalane są przez poszczególnych sprzedawców, ale bardzo często są do siebie zbliżone, poniżej prezentujemy rozkład godzin szczytowych i pozaszczytowych dla sprzedawców: Enea i Energa:

styczeń, luty, listopad, grudzień:

  • strefa szczytowa: od 8:00 do 11:00 oraz od 16:00 do 21:00
  • strefa pozaszczytowa: od 11:00 do 16:00 oraz od 21:00 do 8:00

marzec, październik:

  • strefa szczytowa: od 8:00 do 11:00 oraz od 18:00 do 21:00
  • strefa pozaszczytowa: od 11:00 do 18:00 oraz od 21:00 do 8:00

kwiecień, wrzesień:

  • strefa szczytowa: od 8:00 do 11:00 oraz od 19:00 do 21:00
  • strefa pozaszczytowa: od 11:00 do 19:00 oraz od 21:00 do 8:00

maj, czerwiec, lipiec, sierpień:

  • strefa szczytowa: od 8:00 do 11:00 oraz od 20:00 do 21:00
  • strefa pozaszczytowa: od 11:00 do 20:00 oraz od 21:00 do 8:00

Taryfa C22a to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy zużywają przynajmniej 30% prądu w tańszych godzinach pozaszczytowych.


Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!

Sprawdź oferty

Taryfa C22b - dla kogo? Jakie godziny?

Trayfa C22b to również taryfa dwustrefowa, w której cena prądu jest także zmienna – doba podzielona jest na dwie strefy: dzienną i nocną. W pierwszej strefie zapłacimy więcej za zużycie prądu, niż w drugiej. Większość sprzedawców dzielić dobę w następujący sposób:

strefa dzienna trwa od godziny 6:00 do 21:00;
strefa nocna trwa od godziny 21:00 do 6:00.

Co istotne w taryfie C22b cena za pobór energii elektrycznej nie jest uzależniona od pór roku.

Taryfa C22b jest idealnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy prowadzą firmy w systemie zmianowym i więcej energii (przynajmniej 30%) zużywają w nocy.

C22a czy C22b - którą taryfę wybrać?

Obie taryfy C22x przeznaczone są dla przedsiębiorców zużywających co najmniej 40 kW mocy umownej. Także jedna i druga taryfa pozwala na dostosowanie swojej firmy do pracy w tańszych godzinach pozaszczytowych (C22a) lub nocnych (C22b). Są też między nimi istotne różnice. Godziny w taryfie C22a zmieniają się według różnych pór roku. W C22a tańsza i droższa strefa jest stała. Ten element pozwala już dostosować najlepszą taryfę C22x do potrzeb swojej firmy.

Drugą ważną różnicą jest długość obowiązywania tańszych godzin w taryfie. W przypadku taryfy C22a mamy do dyspozycji więcej tańszych godzin niż w taryfie C22b. Trzeba jednak pamiętać, że za więcej "tańszych" godzin w C22a płacimy nieco drożej niż w tanich (ale "krótszych") godzinach w taryfie C22b. Różnice między oboma taryfami C22 umieściliśmy w poniższej tabeli:

Taryfa C22a: Taryfa C22b:
ruchome strefy czasowe (szczyt/pozaszczyt) w ciągu roku,
więcej tanich godzin w strefie pozaszczytowej niż przy strefie nocnej w taryfie C22b,
droższe tanie godziny niż przy taryfie C22b.
stałe strefy czasowe (dzień/noc) w ciągu roku,
mniej godzin w tańszej strefie nocnej niż przy godzinach pozaszczytowych w taryfie C22a,
tańszy prąd w strefie "nocnej" niż w strefie pozaszczytowej taryfy C22a.

Taryfa C22x czy C21?

Taryfa C21 różni się od taryfy C22a lub C22b przede wszystkim tym, że jest ona jednostrefowa. Korzystając z taryfy C21 nie musimy zastanawiać się nad strefami czasowymi. Jest to komfort, który jednak może nas drogo kosztować, jeśli nasza firma zużywa przynajmniej 30% energii w tańszych godzinach.

Taryfa C21 będzie przede wszystkim najlepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, które nie mogą przełożyć czasu pracy urządzeń elektrycznych na godzinny nocne (C22b) lub godziny pozaszczytowe (C22a). W innym wypadku, warto zrobić analizę zużycia energii w swojej firmie i policzyć, czy zmiana taryfy nie będzie po prostu opłacalna!


Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!

Sprawdź oferty

Jak zmienić sprzedawcę prądu w taryfach: C22a i C22b?

Zmiana sprzedawcy prądu jest bardzo łatwa i wymaga od nas niewiele wysiłku. Musimy po prostu przejrzeć oferty i podpisać umowę z firmą, która ma dla nas najlepsze warunki. Wszystkie formalności załatwia za nas nowy sprzedawca. Procedura nie jest skomplikowana i wygląda nieco inaczej, gdy zmieniamy sprzedawcę po raz pierwszy lub po raz kolejny. Więcej informacji na temat procesu zmiany sprzedawcy prądu znajdziecie: Zmiana sprzedawcy w firmie.

Taryfa C22a i C22b - cennik

Energia za prąd w taryfie C22x zależna jest od sprzedawcy energii i strefy czasowej. Poza tym należy zwrócić uwagę nie tylko na koszt za 1kWh, ale też inne opłaty. Przede wszystkim opłatę handlową lub abonamentową.

Cena prądu = cena za kWh (kilowatogodzinę) + opłata handlowa (abonamentowa)

Wybierając najtańszy prąd dla swojej firmy miejmy na uwadze wszystkie możliwe koszty z tym związane. Warto zatem wiedzieć, co jeszcze składa się na cenę energii elektrycznej!

Jak wybrać najlepszą ofertę C22a i C22b?

Skłamalibyśmy, gdybyśmy powiedzieli, że wymaga to od Was wielkiej wiedzy i poszukiwania pochłoną Wam kilka cennych godzin życia, które moglibyście wykorzystać w bardziej przyjemny sposób. To właśnie dla Was, drodzy przedsiębiorcy, rozszerzyliśmy możliwości naszej zawsze aktualnej i najlepszej porównywarki cen prądu i już dzisiaj możecie porównać oferty C22a i C22b kilkunastu sprzedawców w kraju. Z nami zapoznacie się z dopasowanymi do Waszego profilu zużycia ofertami, a także dowiecie się, czy taryfa, z której obecnie korzystacie jest dla Was najlepszym rozwiązaniem. Może okazać się, że zaoszczędzicie nie tylko na zmianie sprzedawcy, ale również i na zmianie taryfy. Nie zwlekajcie dłużej i już teraz obniżcie swoje rachunki!

Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Sprawdź oferty
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wojciech
Wojciech
2019-08-05 19:33

W przypadku mojej firmy taryfa C22a byłaby korzystniejsza od C22b, a w dzień jest sporo godzin w strefie pozaszczytowej. Muszę sprawdzić, ile dokładniej bym zaoszczędził przy zmianie taryfy. Ktoś korzysta z tej taryfy? jakieś opinie?