Rynek gazu

4.5 /5
(Ocen: 4)
rynek-gazuCzy wiesz, że oprócz sprzedawcy prądu możesz zmienić również sprzedawcę gazu? Niezależnie czy gazu używasz w domu czy w firmie, już dzisiaj możesz skorzystać z przysługującego Ci prawa. Na razie dominującym podmiotem na rynku gazu jest PGNiG, ale segment ten ulega ciągłym zmianom i możliwe, że już całkiem niedługo będziemy cieszyć się nie tylko większą swobodą w wyborze konkurencyjnych ofert, ale także wyższymi oszczędnościami.

Rynek gazu w Polsce

  • Rynek hurtowy jak i detaliczny w Polsce zdominowany jest przez jeden podmiot, czyli PGNiG. Według danych z 2012 roku na rynku detalicznym PGNiG zrealizowało aż 94,64% sprzedaży, pozostałą część przeprowadziło kilkadziesiąt innych firm. Najliczniejszą grupą odbiorców są gospodarstwa domowe, których udział w wolumenie sprzedaży w 2012 roku wyniósł 26,1%. Udział w sprzedaży gazu klientów przemysłowych, czyli przede wszystkim elektrowni, zakładów chemicznych oraz elektrociepłowni wyniósł 60,2%.
  • Od kilku lat rynek gazu w Polsce przechodzi powolne zmiany – proces liberalizacji jest skomplikowany i na całkowite uwolnienie rynku przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Nadal przedsiębiorstwa energetyczne w kraju zobowiązane są do przedkładania Prezesowi URE wszystkich taryf do zatwierdzenia.
  • Nieznacznie z roku na rok wzrasta udział na rynku gazowym mniejszych firm, które zajmują się odsprzedażą gazu ziemnego nabywanego od PGNiG lub nabycia wewnątrzwspólnotowego. Poza PGNiG dostawcami gazu w kraju są m.in. Egesa Grupa Energetyczna SA, Grupa Duon SA, EWE energia Sp. z o.o., G.E.N Gaz Energia SA.
16321mln m³ gazu zużyto w 2013 roku
11834mln m³ gazu pochodziło z zagranicznych źródeł
4487mln m³ gazu pochodziło z krajowych źródeł
zmiana-sprzedawcy-gazu

Zmiana sprzedawcy gazu

Zastanawiasz się czy możesz zmienić sprzedawcę gazu? Zgodnie z obowiązującymi przepisami zmienić sprzedawcę gazu mogą zarówno klienci indywidualni (od 2007 roku) oraz biznesowi (od 2004 roku). Od nas samych zależy, na którą ofertę się zdecydujemy. Oprócz PGNiG na rynku gazowym działa kilkadziesiąt mniejszych firm. Zmiana sprzedawcy gazu jest zawsze bezpłatna a formalności załatwi za Ciebie sprzedawca.
Zmiana sprzedawcy gazu
ile-mozna-oszczedzic-300x100

Dlaczego warto zmienić sprzedawcę?

Podobnie jak w przypadku zmiany sprzedawcy prądu, zmieniając sprzedawcę gazu możemy zaoszczędzić na rachunkach za gaz. Na razie oferty konkurencyjnych firm do PGNiG nie są zbyt szerokie, ale w ciągu następnych lat czekają nas poważne zmiany na rynku gazu. Warto już teraz zacząć oszczędzać i znaleźć odpowiednią firmę, który zagwarantuje nam stałą cenę podczas trwania umowy, która może obowiązywać nawet do 2017 roku. Nie zapominajmy, że zmiana sprzedawcy to również dostęp do ciekawszych ofert np. dual fuel.
znak-zapytania

Jaką ofertę wybrać?

Na rynku poza PGNiG, działa kilkadziesiąt mniejszych firm, które kierują ofertę do klientów indywidualnych oraz biznesowych. Wybór odpowiedniej oferty tak naprawdę zależy od nas i naszych potrzeb. Przed podjęciem ostatecznej decyzji powinniśmy zwrócić uwagę na stawki za gaz, opłaty dodatkowe. Warto dokładniej przyjrzeć się ofertom z gwarancją ceny lub ofertom niestandardowym. Musimy pamiętać, że zmiana oferty powinna przynieść nam wymierne korzyści w postaci oszczędności oraz pewności zakupu gazu po stałej cenie.

Od kogo mogę kupić gaz?

Największym sprzedawcą gazu w Polsce jest PGNiG, którego udział w rynku wynosi ponad 90%. Jednak na terenie całego kraju działa kilkadziesiąt mniejszych firm, od których możemy kupować gaz. Niezależni sprzedawcy przygotowali ofertę dla klientów indywidualnych oraz biznesowych. Regulacja wszystkich taryf oraz dominacja jednego podmiotu wpływa na stosunkowo niską konkurencyjność ofert poszczególnych firm.
Sprzedawcy gazu

Ceny gazu

Stawki za gaz, niezależnie od taryfy, regulowane są przez Prezesa URE. Jeśli do tej pory nie zmieniliśmy sprzedawcy gazu korzystamy z ofert urzędowych, gdzie cena jest wyższa niż w ofertach rynkowych. Oszczędnościami mogą się cieszyć odbiorcy TPA, którzy oprócz niższych stawek za gaz, bardzo często mają zagwarantowaną stałą cenę. Rynek gazu ulega powolnym zmianom i może w najbliższych latach ceny za surowiec będą bardziej konkurencyjne.
Ceny gazu

Oferta dual fuel

Szukając większych oszczędności możemy rozejrzeć się za ofertami dual fuel. Tego typu propozycje całkiem niedawno pojawiły się w naszym kraju i są one wynikiem liberalizacji rynku energii - pierwszą ofertę wprowadził DUON. Jeśli prowadzimy firmę to możemy poszukać sprzedawcy, który w pakiecie będzie nam dostarczał zarówno gaz i prąd. Takie rozwiązanie niesie ze sobą optymalizację kosztów, czyli zwiększenie oszczędności.
Więcej o dual fuel

Taryfy gazu

Gaz dla domu

Taryfy dla domu są regulowane przez Prezesa URE, klienci indywidualni najczęściej kwalifikowani są do grup taryfowych na podstawie:
  • miejsca odbioru paliwa gazowego,
  • rocznej ilości wykorzystywanego paliwa,
  • rodzaju paliwa.
Gospodarstwa domowe to najczęściej grupy taryfowe: W1, W2, W3.
Więcej o gazie dla domu

Gaz dla firmy

Podobnie jak w przypadku gazu dla domu, taryfy regulowane są przez Prezesa URE. Przedsiębiorcy najczęściej kwalifikowani są do grup taryfowych ze względu na m.in.:
  • miejsce odbioru paliwa gazowego,
  • roczną ilość wykorzystywanego paliwa,
  • rodzaj paliwa,
  • moc umowną.
Więcej o gazie dla firmy

Dodatkowe pytania, odpowiedzi i informacje

Czy zmiana sprzedawcy wiąże się z dodatkowymi kosztami?
Zmiana sprzedawcy gazu jest zawsze bezpłatna. Jeśli chcemy dokonać takiej zmiany, to nie musimy obawiać się dodatkowych kosztów.
Za co płacę regulując rachunek za gaz?
Faktura za gaz to nie tylko cena samego paliwa, to także dodatkowe koszty związane z abonamentem, opłatą sieciową i stałą.
Ile razy można zmienić sprzedawcę?
Sprzedawcę gazu możemy zmieniać bez ograniczeń, ale nie można tego czynić częściej niż dwa razy do roku.
Czy mogę zmienić grupę taryfową?
Tak, jeśli zmieniła się wielkość zużywanego przez nas gazu lub jeśli wybierzemy inną taryfę z tego samego przedziału zużycia.
Co to jest moc umowna?
Jest to maksymalna ilość gazu, którą można odebrać w okresie godziny, określona w Umowie na dany Rok umowny w przypadku Umowy zawartej na czas nieokreślony lub Umowy zawartej na okres co najmniej jednego roku, albo maksymalna ilość gazu, którą można odebrać w okresie godziny w okresie trwania Umowy w przypadku Umowy zawartej na okres krótszy niż 365 dni.
Jak długo trwa zmiana sprzedawcy?
Czas trwania zmiany sprzedawcy zależy od okresu wypowiedzenia zawartego w umowie z dotychczasową firmą sprzedającą nam gaz.
Czy zmiana sprzedawcy jest skomplikowana?
Procedura nie jest skomplikowana, udzielając pełnomocnictwa nowemu sprzedawcy, nasz udział w procedurze ogranicza się do niezbędnego minimum.
Jaka jest różnica między sprzedawcą a dystrybutorem?
Sprzedawca to podmiot, od którego kupujemy gaz. Natomiast dystrybutor odpowiedzialny jest za dostarczenie nam zakupionego gazu.
Okresy rozliczeniowe PGNiG
Dla Odbiorców zakwalifikowanych do grup taryfowych: od W-1.1 do W-4 okres rozliczeniowy nie może być dłuższy niż 12 miesięcy, dla Odbiorców zakwalifikowanych do grup taryfowych od W-5 do W-8 okres rozliczeniowy to 1 miesiąc.
Czy informacje na stronie są aktualne?
Wszystkie informacje zawarte w serwisie enerad.pl zawsze są aktualne – czuwamy 24 godziny na dobę!