dystrybucja gazu jakie są opłaty

Dystrybucja gazu - jakie są opłaty?

Podobnie jak w przypadku opłat za energię elektryczną, także w przypadku korzystania z gazu ziemnego klient ponosi koszty z tytułu użytkowania tego paliwa. Oprócz samej opłaty za zużyty gaz ziemny doliczane są dodatkowe kwoty związane z dystrybucją. Co wchodzi w ich skład? W jaki sposób kwoty są naliczane? Przyjrzyjmy się bliżej opłatom za dystrybucję gazu.

Co to dystrybucja gazu?

Przede wszystkim należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czym jest dystrybucja gazu? Jest to po prostu “transport” gazu za pomocą dostępnej infrastruktury. W Polsce dominującym dystrybutorem gazu, czyli firmą dostarczającą paliwo gazowe, jest Polska Spółka Gazownictwa (PSG). To największa spółka Grupy Kapitałowej PGNiG, która zatrudnia około 11,5 tysięcy osób i posiada sieć gazociągów, której łączna długość przekracza 190 tysięcy kilometrów (stan na sierpień 2021). Firma prowadzi działalność w każdym województwie, nie jest jednak jedynym dystrybutorem paliwa gazowego – wśród największych prywatnych dystrybutorów wymienić należy Grupę Energetyczną GAZ ENERGIA.

Dystrybucja gazu odbywa się na podstawie zasad, zawartych w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej (IRiESD), a taryfy dystrybucji paliwa gazowego zatwierdza Prezes URE.

Czym jest cena dystrybucji gazu?

Odbiorca gazu zobowiązany jest do ponoszenia opłat adekwatnych do faktycznego zużycia paliwa gazowego. Oprócz kosztów dotyczących sprzedaży, klient dodatkowo obarczany jest opłatami dystrybucyjnymi. Można je podzielić na dwa podstawowe rodzaje:

  • stawki opłaty dystrybucyjnej stałej - w tym przypadku mamy do czynienia z kosztami stałymi, które co miesiąc ponosi dystrybutor. Dotyczą one przykładowo wykonywanej działalności, czy też kosztów stałych zakupu usług przesyłania w punktach wyjścia z systemu przesyłowego;
  • stawki opłaty dystrybucyjnej zmiennej - one z kolei są kalkulacjami kosztów zmiennych, ponoszonych przez dystrybutora, na tych samych zasadach, co koszty stałe.

Warto pamiętać, że od niektórych kosztów dystrybucyjnych nie uciekniemy i jeśli nawet w ciągu danego miesiąca lub okresu rozliczeniowego nie pobierzemy gazu, to i tak zostaniemy obciążeni stałym opłatami. Dlaczego? Ponieważ razem z innymi klientami niejako składamy się na utrzymanie i konserwację sieci gazowej.

Ile może wynosić cena dystrybucji gazu?

Jak już zostało wspomniane, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdza taryfy dla dystrybucji gazu. Decyzją Prezesa URE nr DRG.DRG-2.4212.52.2021.AIK z dnia 17 grudnia 2021 r. została zatwierdzona nowa „Taryfa Nr 10 dla usług dystrybucji paliw gazowych” Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o., obowiązująca od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022. Więcej informacji i ceny znajdziecie: Taryfa nr 10 PSG.

Czy ceny dystrybucji można obniżyć?

W skład opłat dystrybucyjnych wchodzą wartości stałe (niezależne od zużycia gazu) oraz zmienne (zależne od ilości pobranego paliwa). Niestety, nie mamy możliwości nie tylko obniżenia stawek, ale podobnie jak w przypadku energii elektrycznej, nie możemy zmienić dystrybutora.

Na szczęście, rachunki za gaz możemy obniżyć dzięki innym metodom. Może pomóc nam w tym zmiana sprzedawcy gazu lub wybór innej oferty na przykład z naszej porównywarki cen gazu.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
adam
adam
2021-12-25 10:29

Swiat idzie w odwrót do logiki
Normalny Kowalski nie jest w stanie nawet zrzumieć za co płaci i ile powinien
Ciekawe kiedy u mnie pracowawca zacznie mi dodatkowo płacic za uśmiech na twarzy – sumienne wykonywani epracy zgodnie z zakresem moich obowiązków 😛 😛 😛

Bogdan
Bogdan
2021-09-26 12:50

Pytam – po co było rozdzielenie dystrybucji od obrotu – to przecież spowodowało zatrudnienie podwójnej ilość prezesów, dyrektorów i pracowników a zatem i zwiększenie kosztów.