Gaz dla Firmy

4 /5
(Ocen: 2)
Zmień już dziś sprzedawcę gazu dla swojej firmy i zaoszczędź na rachunkach. Jako przedsiębiorca masz do wyboru bogatszą ofertę niż klient indywidualny. Z naszym poradnikiem wybierzesz dla siebie odpowiednią taryfę, a następnie obniżysz rachunki za gaz. Jeśli zależy Ci na jeszcze większych oszczędnościach – poczytaj o ofercie dual fuel.

Gaz w firmie – kwalifikacja do grup taryfowych

Podobnie jak w przypadku gazu dla domu, taryfy gazu dla klientów biznesowych regulowane są przez Prezesa URE. Dominującym podmiotem, który odpowiada za dystrybucję oraz sprzedaż gazu jest PGNiG, które dostarcza gaz podmiotom różnej wielkości, działającym w m.in.: rolnictwie, hutnictwie, handlu i usługach, przemyśle chemicznym i spożywczym. Spółka pozyskuje gaz z własnych źródeł oraz importuje paliwo przede wszystkim z kierunku wschodniego. Obok PGNiG na polskim rynku gazu, działają także mniejsze firmy energetyczne, które głównie pozyskują gaz kupując go na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Odbiorcy biznesowi gazu kwalifikowani są do różnych grup taryfowych np. A, B, S, Z, R na podstawie m.in.:

  • rocznej ilości zużywanego paliwa,
  • rodzaju pobieranego paliwa gazowego,
  • miejsca odbioru gazu,
  • ustalonej mocy umownej,
  • systemu rozliczeń.

Zmiana sprzedawcy gazu

Niezależnie, czy prowadzimy małą lub dużą firmę, zgodnie z obowiązującymi przepisami możemy zmienić sprzedawcę gazu. Z tej możliwości, jak do tej pory nie skorzystało zbyt wielu odbiorców instytucjonalnych, co w sumie bardziej wynika z sytuacji panującej na rynku gazowym niż niechęci klientów. Brak pełnej liberalizacji rynku i dominacja jednego podmiotu, powodują, że ceny niebieskiego paliwa nie są konkurencyjne. Zmiana sprzedawcy nie jest szczególnie opłacalna w przypadku przedsiębiorstw, które zużywają niewielkie ilości gazu, inaczej rzecz wygląda w segmencie dużych firm, gdzie nawet najmniejsza obniżka cen owocuje wysokimi oszczędności. Jednak tutaj należy zaznaczyć, że większość klientów przemysłowych obsługuje PGNiG.
Sam proces zmiany sprzedawcy nie wymaga większego zaangażowania, jeśli udzielone zostanie pełnomocnictwo nowemu sprzedawcy, nasz udział ograniczy się do niezbędnego minimum. Problematyczny może być, natomiast wybór nowej oferty – chociaż liczba produktów, w porównaniu z produktami z segmentu prądu, jest znacznie skromniejsza, to nadal może być ona wyzwaniem.

Od kogo możemy kupić gaz?

Niezależnie, czy prowadzimy małą, czy duże firmę, możemy zdecydować się na usługi innej firmy niż dotychczas. Oprócz PGNiG, na rynku gazowym działa jeszcze kilkadziesiąt mniejszych przedsiębiorstw. Klienci instytucjonalni są w korzystniejszej sytuacji niż ci indywidualni, gdyż więcej sprzedawców przygotowało dla nich produkty. Ofertę dla klientów instytucjonalnych kieruje m.in. Axpo, DUON, Energa, HANDEN.

Gaz dla firmy – jaka oferta?

Oferta dla klientów biznesowych, jest znacznie szersza niż w przypadku klientów indywidualnych, ale jest ona skromniejsza w porównaniu z ofertami sprzedawców prądu. Przed zmianą sprzedawcy należy sprawdzić nie tylko cenę gazu, ale także opłaty dodatkowe, których wysokość może niekorzystnie wpłynąć na opłacalność takiego kroku. Warto też dokładnie przyjrzeć się ofertom z gwarancją stałej ceny oraz dual fuel, dzięki którym można naprawdę sporo zaoszczędzić.

Czy warto zmieniać sprzedawcę gazu?

Obecnie zmiana sprzedawcy prądu jest najbardziej opłacalna w przypadku dużych firm. Jednak nawet i mniejsi przedsiębiorcy mogą uzyskać wymierne korzyści decydując się na taki krok – wystarczy tutaj wspomnieć o gwarancji stałej ceny lub dual fuel. Należy pamiętać, że liberalizacja rynku nadal przechodzi transformację i jeśli dzisiaj zmiana sprzedawcy wydaje nam się nieopłacalna, to za kilka czy kilkanaście miesięcy wcale nie musi tak być. Dlatego też, warto na bieżąco śledzić zmiany zachodzące na rynku gazu, bo już w ciągu najbliższych lat możemy zacząć cieszyć się znacznie niższymi rachunkami.