Sprzedawcy gazu

4.33 /5
(Ocen: 6)
Już dzisiaj możemy zmienić naszego sprzedawcę gazu – niezależnie, czy jesteśmy klientem indywidualnym, czy biznesowym. Haczyk w tym, że taka zmiana, przy dominacji PGNiG, nie wpłynie znacząco na nasze oszczędności. Ale pamiętajmy, że rynek ten jest w trakcie transformacji i w przeciągu najbliższych lat powinniśmy cieszyć się coraz niższymi rachunkami. Dlatego już teraz warto dołączyć do grona świadomych odbiorców gazu i zapoznać się z ofertą sprzedawców, działających na naszym rynku. Poniżej prezentujemy profile wybranych sprzedawców gazu w Polsce.

Sprzedawcy gazu w Polsce

Logo firmy Axpo

Axpo to nowy gracz na rynku gazowym – aktualnie firma oferuje niebieskie paliwo Klientom biznesowym z sektora MŚP. Bazując na swoim długoletnim doświadczeniu na rynku energii, sprzedawca gwarantuje swoim Klientom dopasowane oferty do ich potrzeb oraz najwyższej jakości obsługę Klienta. Jednak największą zaletą Axpo są bardzo konkurencyjne stawki za błękitne paliwo w porównaniu z innymi podmiotami sprzedającymi gaz.

Logo firmy Błękitna Energia

Marką Energetycznego Centrum, która od 2015 roku zajmuje się sprzedażą prądu i gazu jest Błękitna Energia. Sprzedawca przygotował produkty gazowe dla klientów biznesowych oraz indywidualnych. Czym wyróżniają się one na tle konkurencji? Firma podkreśla, że jego ceny za błękitne paliwo są niższe niż u urzędowych sprzedawców. Klienci firmy mają możliwość skorzystania z “Gazowego Assistance”, czyli usługi, które obejmie koszty naprawy urządzeń gazowych.

Logo firmy Duon

DUON to firma, która specjalizuje się w dystrybucji oraz sprzedaży prądu i gazu. Spółka działa na polskim rynku od 2011 roku i posiada dystrybucyjne sieci gazowe, obiekty LPG oraz instalacje regazyfikacji LNG – infrastruktura wykorzystywana jest do bezpośredniego dostarczania paliw gazowych do odbiorców. DUON nie posiada własnych źródeł gazu i kupuje je na polskich oraz europejskich giełdach hurtowych. Odbiorcy do sieci przyłączani są na zasadzie TPA, spółka swoją ofertę kieruje do klientów indywidualnych oraz instytucjonalnych. DUON jako pierwszy na rynek wprowadził ofertę „dual fuel” – więcej przeczytasz tutaj.

Logo firmy Egesa

Egesa Grupa Energetyczna S.A. to firma energetyczna, która specjalizuje się w sprzedaży hurtowej i detalicznej paliwa gazowego. Spółka na polskim rynku gazu działa od 2006 roku i na początku oferowała tylko usługi doradcze, zakres działalności w 2011 roku został rozszerzony o sprzedaż gazu. Firma pozyskuje gaz kupując go na rynku krajowym (od PGNiG) oraz na rynkach zagranicznych (Niemcy, Czechy, Szwajcaria). Egesa kieruje swoje usługi tylko do klientów biznesowych – firma, odbiorcom końcowym proponuje gaz ziemny wysokometanowy (GZ-50).
Obecnie Egesa wstrzymała zawieranie nowych umów, aż do odwołania.

Logo firmy Elektrix

ELEKTRIX to firma energetyczna specjalizująca się w obsłudze klientów biznesowych, to dla nich skierowane są oferty na sprzedaż prądu i gazu. Klienci zakupujący paliwo gazowe otrzymują nie tylko gwarancję stałej ceny, ale przy większych wolumenach zużycia mogą liczyć na niższe stawki. Firma obsługuje odbiorców z następujących grup taryfowych: W-1, W-2, W-3, W-4, W-5, W-6, W-7A i W-7B. Warto pamiętać, że ELEKTRIX to nowoczesna firma, która stawia przede wszystkim na wysoką jakość obsługi oraz elastyczne oferty.

Logo firmy Energa

Energa to nie tylko przedsiębiorstwo energetyczne wytwarzające, dystrybuujące oraz sprzedające prąd, to także firma, która oferuje odbiorcom instytucjonalnym zakup gazu. Głównym jej akcjonariuszem jest Skarb Państwa. W skład Grupy wchodzą trzy spółki, a przedsiębiorstwo działa na terenie Polski, Niemiec i Słowacji.
Oferta firmy Energa skierowana jest do klientów biznesowych – spółką odpowiedzialną za dostarczanie paliwa gazowego jest Energa-Obrót S.A. Odbiorcy przyłączani są na zasadzie TPA – firma, po udzieleniu jej pełnomocnictwa, dopełnia wszelkich formalności związanych z procedurą zmiany sprzedawcy gazu.

Logo firmy EWE

EWE to firma multienergetyczna, która działa na naszym rynku od 20 lat. Firma zajmuje się przede wszystkim dostarczaniem gazu do klientów indywidualnych oraz biznesowych. Ponadto specjalizuje się w sprzedaży energii elektrycznej odbiorcom instytucjonalnym oraz świadczy usługi z zakresu doradztwa energetycznego, dostaw ciepła i rozwiązań kogeneracyjnych
Firma dostarcza i sprzedaje gaz ziemny poprzez własne sieci gazowe w 6 województwach (lubuskim, dolnośląskim, lubelskim, świętokrzyskim, opolskim oraz łódzkim) oraz na zasadzie TPA na terenie całego kraju. EWE ma w swojej ofercie elastyczne rozwiązania, dopasowane do potrzeb różnych firm.

Logo firmy Gaspol Energy

Klienci indywidualni oraz biznesowi mogą również zmienić swojego dotychczasowego sprzedawcę gazu na firmę GASPOL ENERGY. Firma energetyczna obsługuje odbiorców na terenie całego kraju. Ten sprzedawca błękitnego paliwa chce przekonać klientów do siebie indywidualnym podejściem oraz elastycznością produktów – odbiorcy mogą wybrać rodzaj faktury, czy termin płatności. Podobnie, jak większość firm energetycznych, GASPOL ENERGY, po upoważnieniu przez klienta, przeprowadza wszystkie formalności związane ze zmianą sprzedawcy gazu.

Logo firmy G. EN GAZ ENERGIA

G.EN GAZ ENERGIA to największa prywatna spółka, zajmująca się dystrybucją gazu ziemnego w kraju – system dystrybucji obejmuje 2.712 km sieci gazowych oraz stacje regazyfikacji gazu. Firma działa od 20 lat, a system dystrybucji obejmuje 60 gmin zlokalizowanych na obszarach województw: dolnośląskiego, pomorskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego. W 2014 roku firma dostarczyła ponad 29 000 Klientom blisko 967 mln kWh gazu ziemnego, który pochodzi przede wszystkim ze złóż krajowych. G.EN GAZ ENERGIA kieruje swoją ofertę dla klientów indywidualnych oraz biznesowych.

Logo firmy Handen

HANDEN to niezależna spółka, która rozpoczęła swoją działalność w 2005 roku, od 2007 roku sprowadza ona paliwo gazowe z zagranicy. Obecnie wchodzi w skład niemieckiego koncernu VNG Verbundnetz Gas Aktiengesellschaft. Działalność firmy opiera się o sprzedaż gazu ziemnego na obszarze kraju oraz za granicą. Usługi HANDEN skierowane są tylko do klientów biznesowych przyłączanych na zasadach TPA – oferta firmy jest elastyczna i odbiorcy mogą decydować się na np. dostawy profilowane czy dywersyfikacyjne.

Logo firmy PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA to dominujący podmiot na rynku gazu w Polsce. PGNiG zostało utworzone we wrześniu 1982 roku, a w 1996 roku przekształcono je w spółkę akcyjną, której jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa.

Podstawowa działalność spółki opiera się na:

  • poszukiwaniu i eksploatacji złóż gazu ziemnego oraz ropy naftowej;
  • imporcie i magazynowaniu surowców;
  • obrocie i dystrybucji paliw płynnych i gazowych.

PGNiG sprzedaje gaz wydobyty z własnych źródeł oraz importuje go z kierunku: wschodniego, zachodniego i południowego. Sieć dystrybucyjna PGNiG to około 119 tys. km gazociągów; swoje usługi oferuje zarówno klientom indywidualnym, jak i biznesowym – spółka obsługuje łącznie około 6,7 mln klientów w Polsce. Oferta PGNiG dla poszczególnych odbiorców to taryfy dostępne w kilku wariantach.

Logo firmy PGE

Swoją działalność o sprzedaż gazu rozszerzyła także PGE – jest to pierwszy sprzedawca w kraju, który przygotował ofertę dual fuel dla gospodarstw domowych. Energetyczny gigant proponuje odbiorcom indywidualnym, jak i biznesowym stałe ceny za prąd i warunki podczas trwania umowy. Gospodarstwa domowe za darmo do oferty otrzymają usługę Assistance Gazowe. Natomiast, obydwie grupy odbiorców mają możliwość zawarcia umowy kompleksowej.

Logo firmy RWE

RWE to kolejny wielki gracz na rynku energetycznym, który zdecydował się wprowadzić do swojej oferty sprzedaż gazu. Aktualnie, firma proponuje produkty gazowe tylko klientom instytucjonalnym z sektora MŚP. Odbiorcy, którzy zdecydują się na usługi tej firmy otrzymają niższą cenę niż u dotychczasowego sprzedawcy, a także gwarancję stałej stawki za gaz podczas trwania umowy. Zaletą oferty RWE jest umowa kompleksowa (jedna faktura za dystrybucję i sprzedaż).

Logo firmy Tauron

Kolejnym sprzedawcą gazu na polskim rynku jest Tauron, który na rynek gazowy wkroczył w 2012 roku. Aktualnie firma oferuje sprzedaż błękitnego paliwa zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorstwom na terenie całego kraju. Klienci indywidualni mogą liczyć na gwarancję stałej ceny, a także po zmianie sprzedawcy, będą otrzymywać jedną fakturę (umowa kompleksowa). Natomiast, na odbiorców biznesowych czekają oferty szyte na miarę, doradcy energetyczni, a także szereg dodatkowych możliwości np. negocjacja cen.