Zmiana sprzedawcy gazu

4.5 /5
(Ocen: 2)

W tej chwili około 95% udziałów w rynku sprzedaży gazu należy do PGNiG. Jednak każdy klient, przyłączony do sieci dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa, ma prawo do zmiany sprzedawcy paliwa gazowego na dowolnego sprzedawcę spośród firm posiadających Generalną Umowę Dystrybucyjną z OSD czyli osiadłym na danym obszarze dystrybutorem. W przypadku rynku gazu najczęściej jest nim jedna ze spółek grupy kapitałowej PGNiG.

Jak wygląda procedura zmiany sprzedawcy gazu?

W Polsce trwa obecnie liberalizacji rynku sprzedaży paliwa gazowego w myśl zasad wolnego handlu oraz regulacji, jakie wymusza na nas członkostwo w Unii Europejskiej. Aktualnie niezależni sprzedawcy gazu mają oferty jedynie dla klientów biznesowych, kwestią czasu jest jednak pojawienie się ofert dla gospodarstw domowych. Jedną z częściej wybieranych przez klientów instytucjonalnych zmian sprzedawcy jest oferta dual fuel, czyli zakup prądu i gazu od jednej firmy. Zmianę sprzedawcy gazu można wykonać  upoważniając nowego sprzedawcę do działania w naszym imieniu.

Co warto wiedzieć o zmianie sprzedawcy gazu?

Każdy klient, posiadający umowę kompleksową z PGNiG o sprzedaży i dystrybucji gazu, ma prawo ją wypowiedzieć i dokonać zmiany sprzedawcy. Zmiana taka jest bezpłatna. Nie oznacza także przerw w dostawie gazu lub konieczności wymiany instalacji. Podmiotem odpowiedzialnym za ciągłość dostaw jest nadal OSD.

Ile trwa zmiana sprzedawcy gazu?

Zmiana sprzedawcy, od momentu podpisania umowy, zajmuje zazwyczaj około 3 do 4 tygodni. Po wygaśnięciu starej umowy następuje rozliczenie z dotychczasowym sprzedawcą.

Jak wygląda zmiana sprzedawcy gazu w praktyce?

Jeśli decydujemy się na zmianę sprzedawcy gazu, najprościej jest podpisać upoważnienie nowego sprzedawcy do występowania w naszym imieniu. Poinformuje on naszego OSD o zmianie sprzedawcy, a także wypowie umowę kompleksową z PGNiG. Sprzedawca wpłaci także stosowną kaucję dla OSD, gwarantującą nam dostawę gazu.

Umowa kompleksowa z nowym sprzedawcą – jedna czy dwie faktury?

Część przedsiębiorstw, zajmujących się sprzedażą gazu, podpisuje z klientem umowę kompleksową na zakup gazu. Oznacza to, że otrzymuje się wtedy jedną fakturę, zarówno za faktyczne zużycie, jak i usługę dystrybucji. Taką metodę rozliczeń stosuje między innymi Duon, wiodący niezależny sprzedawca gazu. W przypadku jednak umowy o samą sprzedaż gazu otrzymywać będziemy dwie faktury: osobno za zużyty gaz, osobno za dystrybucję.