Rząd wprowadza ograniczenia w dostawach i poborze prądu
W związku z wczorajszą decyzją Polskich Sieci Elektroenergetycznych, dnia 11 sierpnia bieżącego roku Rząd wydał rozporządzenie ws. ograniczenia dostaw energii. Od dzisiejszego dnia do końca miesiąca (30 sierpnia) ograniczeniem będą objęci odbiorcy o mocy umownej powyżej 300 kW.

Kogo obejmą ograniczenia?
Wpływ na decyzję Rządu miało wczorajsze wprowadzanie ograniczenia w dostawach i poborze prądu przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, rozporządzenie zostało przedłożone przez ministra gospodarki, Janusza Piechocińskiego. Ograniczenie obejmuje odbiorców o mocy powyżej 300 kW (są to m.in. fabryki, zakłady przemysłowe, huty) i nie dotyczy m.in. szpitali, obiektów wojskowych, lotnisk oraz gospodarstw domowych. Przyczyną ograniczeń są nie tylko wysokie temperatury, ale również niski poziom wód, który uniemożliwia chłodzenie bloków energetycznych.
Według informacji podanych przez premier Ewę Kopacz ograniczeniem objętych będzie ponad 1,6 tys. przedsiębiorstw w całym kraju. Jak zapewniała pani minister, zagrożone brakiem prądu nie są gospodarstwa domowe, ale apeluje się do wszystkich odbiorców o ograniczenie poboru prądu.
Na pomoc ruszą stare bloki w elektrowniach?
Jak donosi portal WysokieNapiecie.pl, nieoficjalnie do pracy przywracane są stare bloki w elektrowniach i na polecenie PSE pracują teraz w tzw. wymuszeniu. Niestety, większość z nich nie była użytkowana od 2-3 lat, więc istnieje szansa ich wysokiej awaryjności.
Może Cię również zainteresować
PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki
Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.
Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry
Koncepcja hybrydowego układu napędowego pozwoli przekształcać platformy BEV bez kosztownych zmian konstrukcyjnych.
Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii
Grupa Enea planuje przeznaczyć w 2025 roku aż 7,94 mld zł na inwestycje, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. To największy CAPEX w historii spółki. Kluczowe obszary, na które postawi Enea, to odnawialne źródła energii (OZE), dystrybucja oraz wytwarzanie energii. Decyzja o znacznym zwiększeniu nakładów wpisuje się w strategię transformacji energetycznej i wzmocnienia pozycji Enei jako wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego.
Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW
Rhoss zaprezentował nową linię pomp ciepła EasyPACK ECO HT65. Urządzenia dostępne są w trzech wielkościach, oferują moc od około 75 do 100 kW i dostępne są w dwóch wersjach: wysokowydajnej oraz wyjątkowo cichej. Wyróżniają się zastosowaniem czynnika chłodniczego R454B o niskim GWP oraz zaawansowaną technologią sprężarek.
EDP rusza z farmą słoneczną dla zielonego wodoru w Turyngii
EDP rozpoczęło budowę farmy fotowoltaicznej w Turyngii o mocy 64,6 MWp. Inwestycja będzie wspierać produkcję zielonego wodoru przez firmę Lhyfe. Projekt powstaje we współpracy z Kronos Solar EDPR i ma zakończyć się w 2026 roku. Farma dostarczy energię dla około 22 000 gospodarstw i pozwoli ograniczyć emisje CO₂ o 48 000 ton rocznie.
Polenergia ogranicza emisje CO₂e o milion ton rocznie. Morskie farmy wiatrowe podwoją ten efekt
Grupa Polenergia, największa prywatna firma energetyczna w Polsce, w 2023 roku uniknęła emisji ponad 1 mln ton CO₂e dzięki produkcji zielonej energii. Budowane przez spółkę morskie farmy wiatrowe mają dorzucić kolejne 2 mln ton unikniętych emisji rocznie. To dowód na rosnącą rolę OZE w dekarbonizacji polskiej gospodarki.
Komentarze