Enerad
Porównaj oferty

Rząd zapewnia, że nie planuje podatku od fotowoltaiki

„W Ministerstwie Klimatu i Środowiska nie są prowadzone prace nad podatkiem od fotowoltaiki” – zadeklarował Aleksander Brzózka, rzecznik MKiŚ. Tymi słowami odparł medialne spekulacje dotyczące rzekomych planów wprowadzenia nowej daniny. Komunikat ostrzegający przez nieprawdziwymi wiadomościami na temat domniemanego podatku dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych Ministerstwo Klimatu i Środowiska zamieściło na swojej stronie internetowej.

Rząd zapewnia, że nie planuje podatku od fotowoltaiki

To fake newsy

MKiŚ oznajmiło, że doniesienia o planach wprowadzenia w Polsce podatku od fotowoltaiki to fake newsy, czyli informacje nieprawdziwe, rozpowszechniane jedynie w celu wywołania zamieszania wśród opinii publicznej.

Jak twierdzi resort środowiska, obecnie nie ma planów, by obciążać właścicieli instalacji fotowoltaicznych daniną w związku z tym, że produkują oni energię na własne potrzeby. Zdaniem ministerstwa rząd robi zupełnie coś innego – zamiast opodatkowywać, czyli w pewien sposób „karać” takie inicjatywy, wspiera producentów energii działających w „zielonym” sektorze, a robi to poprzez programy takie jak „Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze”.

To m.in. te programy doprowadziły do sytuacji, w której już blisko 1,3 mln Polaków na własny rachunek korzysta z energii ze słońca, a łączna moc zainstalowana w krajowej fotowoltaice wynosi ponad 14,2 GW.

By być bardziej niezależnym

Dodatkowym ułatwieniem dla prosumentów są specjalne mechanizmy rozliczeniowe, w tym net-metering oraz obowiązujący od 2022 roku net-billing. Dzięki nim, właściciele systemów PV mogą korzystać z energii słonecznej przez cały rok. Na wzrost popularności mikroinstalacji wpływa także chęć uniezależnienia się od wysokich cen prądu w związku z sytuacją polityczno-gospodarczej wynikającą z agresji Rosji na Ukrainę.

Wydaje się, że Polska wyciąga wnioski z kryzysu na Ukrainie i stawia na wzmocnienie swojego bezpieczeństwa energetycznego poprzez rozbudowę sektora źródeł odnawialnych. Krokiem w tym kierunku są m.in. nowelizacja ustawy o OZE, zdefiniowanie „prosumenta lokatorskiego” i propozycja zwiększenia do 150 kW (z 50 kW) mocy instalacji fotowoltaicznej, dla której trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę.

Według prognozy Solar Power Europe polski rynek fotowoltaiczny ma potencjał, by do końca 2026 r. osiągnąć łączną moc 34,4 GW.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień technicznych i energetycznych Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta Stephena Kinga, gra w gry i śledzi trendy motoryzacyjne.

Może Cię również zainteresować

Kalifornia rozdaje panele i magazyny energii za darmo

Kalifornia rozdaje panele i magazyny energii za darmo

Haven Energy uruchomiła program, który umożliwia właścicielom domów o niskich dochodach w Kalifornii darmową instalację paneli fotowoltaicznych i magazynów energii. Wszystko dzięki wsparciu stanowego programu SGIP RSSE.

23.04.2025
Dofinansowania Wiadomości z rynku
Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem

Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem

Rumia dołącza do pilotażowego projektu „inteligentnej metropolii”, który ma przyspieszyć rozwój miast poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii i analizy danych. Współpraca z Politechniką Gdańską ma poprawić m.in. zarządzanie energią, transportem i planowaniem przestrzennym.

23.04.2025
Efektywność energetyczna Technologia Wiadomości z rynku
PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.

22.04.2025
Efektywność energetyczna Narzędzia Wiadomości z rynku
Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry

Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry

Koncepcja hybrydowego układu napędowego pozwoli przekształcać platformy BEV bez kosztownych zmian konstrukcyjnych.

22.04.2025
Elektromobilność Technologia Wiadomości z rynku
Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii

Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii

Grupa Enea planuje przeznaczyć w 2025 roku aż 7,94 mld zł na inwestycje, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. To największy CAPEX w historii spółki. Kluczowe obszary, na które postawi Enea, to odnawialne źródła energii (OZE), dystrybucja oraz wytwarzanie energii. Decyzja o znacznym zwiększeniu nakładów wpisuje się w strategię transformacji energetycznej i wzmocnienia pozycji Enei jako wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego.

22.04.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW

Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW

Rhoss zaprezentował nową linię pomp ciepła EasyPACK ECO HT65. Urządzenia dostępne są w trzech wielkościach, oferują moc od około 75 do 100 kW i dostępne są w dwóch wersjach: wysokowydajnej oraz wyjątkowo cichej. Wyróżniają się zastosowaniem czynnika chłodniczego R454B o niskim GWP oraz zaawansowaną technologią sprężarek.

22.04.2025
Dla instalatorów Narzędzia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły