Enerad
Porównaj oferty

Rzecznik Finansowy wnosi pozew zbiorowy w sprawie osób oszukanych na pompy ciepła

Rzecznik Finansowy podjął bezprecedensowy krok, wnosząc pierwszy pozew grupowy przeciwko TF Bank AB S.A. w związku z kwestią finansowania zakupu pomp ciepła. W sprawie tej, klienci podpisując umowy kredytowe, nie zostali chronieni przez bank przed nieuczciwymi praktykami firm sprzedających pompy ciepła. Środki z kredytu miały być wypłacone sprzedawcom po spełnieniu określonych warunków, lecz bank nie dopilnował tej procedury. W efekcie, sprzedawcy otrzymali pieniądze, nie dostarczając jednak zakupionych urządzeń, pozostawiając klientów z obowiązkiem spłaty kredytu.

rzecznik finansowy wnosi pozew zbiorowy w sprawie osób oszukanych na pompy ciepła

Uwaga na oszustów instalacyjnych

W obliczu rosnącego zainteresowania ekologicznymi rozwiązaniami grzewczymi, jakimi są pompy ciepła, w latach 2021-2022 pojawiało się coraz więcej nierzetelnych firm oferujących ich montaż. Oszuści wykorzystywali niską cenę i atrakcyjne warunki jako wabik, by przyciągnąć klientów. Wielu z nich wpłacało zaliczki lub całe sumy za urządzenia, które nigdy nie są dostarczane. Oferując pomoc w uzyskaniu kredytu lub dotacji, oszuści wyłudzali środki finansowe, pozostawiając klientów z kredytem do spłaty i bez zamontowanej pompy ciepła. W ten sposób działała m.in. firma Sun Family z Torunia, która oszukała setki osób.

Zaangażowanie Rzecznika Finansowego w obronę konsumentów

Rzecznik Finansowy, reagując na liczne skargi indywidualnych kredytobiorców, podjął działania mające na celu ochronę konsumentów.

Klienci, często o niskich dochodach, inwestowali w pompy ciepła, mając nadzieję uniknąć wysokich rachunków za ogrzewanie w przyszłości. Firmy sprzedające te urządzenia często współpracowały z bankami, by ułatwić klientom finansowanie. Jednym z nich był TF Bank.

Rzecznik Finansowy, po analizie skarg kredytobiorców, stwierdził, że bank nie dopełnił obowiązków wynikających z umów kredytowych. Kredytobiorcy podpisując umowy, mieli zaufanie do banku jako instytucji zaufania publicznego, oczekując, że bank będzie gwarantem wykonania umowy. Jednak bank wypłacił środki, bez potwierdzenia dostawy urządzeń.

W obliczu braku możliwości polubownego rozwiązania sporu z TF Bank AB S.A., Rzecznik zdecydował się na wniesienie pozwu grupowego. Działanie to ma na celu ochronę interesów klientów banku, którzy zostali wprowadzeni w błąd co do warunków umowy kredytowej. Rzecznik Finansowy udostępnia również możliwość dołączenia do pozwu innym pokrzywdzonym przez podobne praktyki bankowe.

Zostałeś oszukany? Zgłoś się do Rzecznika Finansowego

Rzecznik Finansowy aktywnie wspiera osoby poszkodowane w tego typu sprawach, zachęcając do składania wniosków o interwencję w przypadku negatywnego rozpatrzenia reklamacji przez podmioty finansowe. Zainteresowani mogą znaleźć wzór wniosku na stronie Rzecznika Finansowego: https://rf.gov.pl/wzory-wnioskow/.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły