Samsung i Fermi Energia: pierwszy reaktor SMR w Estonii ma ruszyć za 10 lat
Estońska spółka Fermi Energia oraz południowokoreańska Samsung C&T podpisały umowę o współpracy przy budowie dwóch reaktorów SMR typu BWRX-300. Projekt ma ruszyć jeszcze w tym roku, a pierwszy reaktor ma zostać uruchomiony w 2035 roku.

Współpraca na rzecz energetyki jądrowej w Estonii
1 kwietnia 2025 roku w Seulu Fermi Energia oraz Samsung C&T Corporation Engineering and Construction Group zawarły umowę o współpracy (tzw. teaming agreement). Celem porozumienia jest wspólna realizacja projektu budowy dwóch małych modułowych reaktorów (SMR) typu BWRX-300 na terenie Estonii. To kolejny etap rozwoju energetyki jądrowej w tym kraju, którego priorytetem jest wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej.
Umowa rozwija współpracę zapoczątkowaną memorandum podpisanym przez strony w listopadzie 2024 roku.
Zakres współpracy i planowane etapy
Współpraca obejmuje kluczowe aspekty realizacji projektu, takie jak stworzenie partnerstwa inżynieryjno-dostawczo-budowlanego (EPC), ocenę możliwości budowy w wybranych lokalizacjach, prognozy kosztów oraz strategie finansowania. Umowa zakłada, że Samsung C&T może zostać głównym wykonawcą EPC oraz kluczowym partnerem komercyjnym.
W ramach uzgodnień strony przystąpią do fazy wstępnego projektowania (Pre-FEED), w której zostaną określone założenia projektowe i wstępny budżet. Następnie planowane jest przejście do pełnej fazy projektowej (FEED), niezbędnej do uzyskania zezwoleń regulacyjnych i rozpoczęcia budowy.
Zobacz również: Ponad 95 mld na atom. PEJ ma wstępne deklaracje
Realizacja inwestycji do 2035 roku
Zgodnie z harmonogramem, szczegółowe działania biznesowe mają rozpocząć się w drugiej połowie 2025 roku. Fermi Energia planuje złożenie wniosku o pozwolenie na budowę w 2029 roku, a samą budowę zaplanowano na 2031 rok. Pierwszy z dwóch reaktorów SMR ma rozpocząć pracę w drugiej połowie 2035 roku.
W styczniu 2025 roku Fermi Energia złożyła do estońskiego Ministerstwa Gospodarki i Komunikacji wniosek o rozpoczęcie krajowego procesu planowania przestrzennego dla elektrowni jądrowej o mocy 600 MW. Do udziału w procesie przystąpiły oficjalnie rady gmin Viru-Nigula i Lüganuse, odpowiednio we wrześniu 2023 i marcu 2024 roku.
Ambicje regionalne i znaczenie partnerstwa
Współpraca nie ogranicza się wyłącznie do rynku estońskiego. Obie firmy dostrzegają potencjał wdrażania reaktorów SMR w całej Europie Północnej. Samsung C&T zamierza uczestniczyć w realizacji 10–15 projektów reaktorów BWRX-300 w regionie. Dzięki temu możliwe będzie osiągnięcie efektu skali i ograniczenie ryzyk projektowych.
„Podpisanie tej umowy stanowi krok milowy na drodze do efektywnej kosztowo i terminowej realizacji reaktorów SMR w Estonii” – podkreślił Kalev Kallemets, dyrektor generalny Fermi Energia. Jak zaznaczył, wdrożenie technologii jądrowej w tak małym kraju jak Estonia możliwe jest jedynie we współpracy z zaufanymi i demokratycznymi partnerami. Dodał również, że doświadczenie Samsung C&T w realizacji projektów jądrowych i dużych elektrowni ma kluczowe znaczenie dla powodzenia całego przedsięwzięcia.
Z kolei Kim Jeong-eun z Samsung C&T zaznaczył, że projekt estońskiego reaktora jest szansą na wzmocnienie pozycji firmy jako globalnego gracza w sektorze SMR.
Zobacz również: Rekordowa produkcja energii jądrowej w 2025. Raport IEA: atomowa rewoluacja?
Technologia BWRX-300 wybrana dla Estonii
W lutym 2023 roku Fermi Energia wybrała projekt reaktora BWRX-300 opracowany przez GE Hitachi Nuclear Energy jako preferowaną technologię. To wodny reaktor o mocy 300 MWe, bazujący na naturalnej cyrkulacji i pasywnych systemach bezpieczeństwa, który opiera się na licencjonowanym projekcie ESBWR.
Spółka została założona przez estońskich specjalistów z branży energetycznej i jądrowej w celu przygotowania wdrożenia SMR w Estonii. Już w 2019 roku rozpoczęto studium wykonalności dotyczące wykorzystania tej technologii dla potrzeb krajowego systemu energetycznego i celów klimatycznych po 2030 roku.
W czerwcu 2024 roku estoński parlament (Riigikogu) przyjął uchwałę popierającą rozwój energetyki jądrowej. Decyzja oparta była na analizie Grupy Roboczej ds. Energii Jądrowej, która uznała takie działania za wykonalne.
Źródło: Fermi Energia (komunikat prasowy), oprac. własne.
Może Cię również zainteresować
Instalacja fundamentu dla największej farmy wiatrowej ScottishPower
Rozpoczęła się budowa morskiej farmy wiatrowej East Anglia THREE o mocy 1,4 GW. Pierwszy fundament – największy w Europie zainstalowany z wykorzystaniem jack-up vessel – właśnie trafił na dno Morza Północnego.
Technique Solaire buduje aż 341 instalacji PV w Europie za 302 mln euro
Francuska firma, Technique Solaire ogłosiła pozyskanie rekordowych w swojej historii środków w wysokości 302 mln euro. Posłużą one do realizacji 341 projektów fotowoltaicznych w trzech krajach Europy o łącznej mocy 240 MWp. Spółka kontynuuje dynamiczną ekspansję, równocześnie wspierając fundusz Synergie Renouvelable.
Magazyn energii spłonął po 2 tygodniach. Znamy winnego pożaru w Niemczech
W Neuenhaus w Dolnej Saksonii doszło do pożaru domu jednorodzinnego z powodu zapłonu przydomowego magazynu energii. Choć początkowo podejrzewano baterie litowo-żelazowo-fosforanowe, producent wykluczył je jako źródło ognia. Winę poniosło połączenie kilku usterek technicznych.
ORLEN na EKG 2025: gaz filarem bezpieczeństwa energetycznego Polski
ORLEN zapowiada inwestycje rzędu 380 mld zł w polską energetykę do 2035 roku. Kluczową rolę w transformacji ma odegrać gaz, który – według prezesa koncernu Ireneusza Fąfary – będzie gwarantem bezpieczeństwa energetycznego państwa przynajmniej do 2050 roku.
WindEurope: farmy wiatrowe będą wspierać służby w działaniach obronnych
Rosnące zagrożenie atakami fizycznymi i cybernetycznymi na infrastrukturę energetyczną skłania Europę do działania. WindEurope podejmuje nowe współprace, by wzmocnić ochronę turbin wiatrowych. W grę wchodzi m.in. integracja systemów obronnych i energetycznych oraz zastosowanie nowoczesnych technologii cyberbezpieczeństwa.
EHPA krytycznie o projekcie unijnych zasad pomocy publicznej dla zielonego przemysłu
Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) opublikowało stanowisko wobec projektu unijnych wytycznych dotyczących pomocy publicznej dla czystego przemysłu Clean Industrial State Aid Framework (CISAF). Organizacja podkreśla, że obecna wersja dokumentu może utrudnić, zamiast przyspieszyć, rozwój kluczowych technologii dla dekarbonizacji przemysłu, w tym pomp ciepła.
Komentarze