SEB Nordic Energy inwestuje w największy magazyn energii w krajach nordyckich
SEB Nordic Energy, poprzez swoją spółkę portfelową Locus Energy, w partnerstwie z Ingrid Capacity, ogłosiło budowę największego magazynu energii w krajach nordyckich. Nowa instalacja w Nivala (region Ostrobotnia, Finlandia) zwiększy potencjał magazynowania energii o 70 MW/140 MWh. Projekt, który ma zostać ukończony w 2026 roku, uzupełni fińskie aktywa funduszu, obejmujące już elektrownie wiatrowe i wodne.

Kolejna duża inwestycja SEB Nordic Energy w Finlandii
To druga znacząca inwestycja SEB Nordic Energy w Finlandii w krótkim czasie. Wcześniej fundusz nabył portfel farm wiatrowych o łącznej mocy 125 GWh, obejmujący 13 turbin w trzech parkach wiatrowych. Nowa inwestycja w magazynowanie energii ma na celu zwiększenie elastyczności systemu i optymalizację produkcji odnawialnych źródeł energii.
„SEB Nordic Energy kontynuuje intensywną ekspansję w Szwecji, Norwegii i Finlandii, rozwijając pan-nordycki model IPP* dla OZE. System magazynowania w Nivala wzmacnia fiński portfel funduszu i przyspiesza transformację energetyczną, zgodnie z naszą misją wspierania zrównoważonych rozwiązań energetycznych” – podkreślił Richard Gavel, Portfolio Manager w SEB Nordic Energy.
*IPP – Independent Power Producer, niezależny producent energii.
Strategiczne partnerstwo z Ingrid Capacity
Ingrid Capacity, specjalizująca się w rozwoju i optymalizacji wielkoskalowych magazynów energii, współpracuje z SEB Nordic Energy od września 2024 roku. Dzięki tej kooperacji fundusz umacnia swoją pozycję w sektorze OZE i zwiększa odporność systemów elektroenergetycznych w regionie nordyckim.
Poprzednia inwestycja SEB Nordic Energy
We wrześniu 2024 roku SEB Nordic Energy ogłosiło budowę drugiego co do wielkości magazynu energii w Szwecji, w Gävle (12 MW), jako część szerszego planu instalacji 13 lokalnych systemów bateryjnych o łącznej mocy blisko 200 MW w ciągu najbliższych miesięcy.
Źródło: SEB Nordic Energy
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze