Sejm opóźnia nowe taryfy do października 2025. Odbiorcy czekają na niższe ceny prądu
Nowelizacja ustawy przyjęta przez Sejm przesuwa termin wejścia w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych z 1 lipca na 1 października 2025 roku. Rząd liczy, że opóźnienie pozwoli na realne obniżki cen prądu po zakończeniu obowiązywania ceny maksymalnej.
Nowe taryfy dopiero od października
W środę Sejm uchwalił nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej. Przewiduje ona przesunięcie wejścia w życie nowych taryf za prąd z 1 lipca na 1 października 2025 roku. Za przyjęciem zmian głosowało 416 posłów, nikt nie był przeciw, a 16 wstrzymało się od głosu.
Wcześniej, sprzedawcy z urzędu mieli złożyć do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wnioski taryfowe do 30 kwietnia, aby zmiany zaczęły obowiązywać od lipca. Nowela przesuwa ten termin na 31 lipca.
Rząd: to dostosowanie do rynku
Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka podkreślił, że działania rządu mają służyć dopasowaniu do realiów rynkowych. Jak zaznaczył:
„W praktyce odbiorcy zmiany taryf zauważą w IV kwartale po wygaśnięciu maksymalnej ceny i dlatego istotny jest poziom obniżki w taryfach (…) Sytuacja na rynku wskazuje tendencję spadkową.”
Obecnie ceny energii na rynku hurtowym wahają się między 400 a 500 zł za MWh, co oznacza, że są niższe niż obecnie obowiązująca maksymalna cena – 500 zł/MWh. Motyka tłumaczył, że dzięki przesunięciu wejścia w życie nowych taryf, firmy energetyczne będą mogły lepiej „dyskontować” obniżki z rynku hurtowego, co powinno przełożyć się na niższe rachunki dla gospodarstw domowych.
Osłona obowiązuje do końca września
Do 30 września 2025 roku konsumenci nadal będą chronieni ustawową ceną maksymalną. W uzasadnieniu projektu stwierdzono:
„Rozwiązanie to nie wpłynie na pogorszenie sytuacji gospodarstw domowych w miesiącach lipiec–wrzesień 2025 r., gdyż zgodnie z aktualnie funkcjonującymi mechanizmami osłonowymi gospodarstwa domowe do dnia 30 września 2025 r. będą rozliczane za energię elektryczną według ceny maksymalnej wynoszącej 500 zł/MWh – podlegają zatem ustawowej ochronie.”
Nowelizacja zakłada, że nowe taryfy będą obowiązywały jedynie w IV kwartale 2025 roku, a nie – jak wcześniej planowano – od drugiej połowy roku. Zgodnie z przewidywaniami, ceny w tych taryfach mają być niższe od obecnej średniej – 622,8 zł/MWh.
Głos krytyki i obawy opozycji
Choć ustawa przeszła niemal jednogłośnie, nie obyło się bez krytycznych uwag. Poseł PiS Marek Suski określił nowelizację mianem: „kiełbasy wyborczej”, wskazując na skrócony proces legislacyjny.
Z kolei Rafał Komarewicz z Polski 2050-TD argumentował, że:
„Widzimy, że ceny energii hurtowej od pewnego czasu spadają i rząd reaguje na to (…), bo najprawdopodobniej na koniec lipca, kiedy będą składane informacje i oferty na temat cen energii ta energia będzie tańsza niż jest teraz, więc jest to korzyść dla odbiorcy indywidualnego (…)”.
Dodał również, że „to nie kiełbasa wyborcza, a normalne działanie. Ministerstwo wypełnia swoje obowiązki.”
Potrzeba silniejszego nadzoru i uwagi na ETS
Podczas debaty poseł Lewicy Dariusz Wieczorek apelował o wzmocnienie pozycji URE, „by koncerny energetyczne kosztem odbiorców nie robiły różnych dziwnych rzeczy”.
Maria Koc z PiS zwróciła uwagę na wpływ systemu ETS (handel uprawnieniami do emisji CO₂) na koszty energii. Zdaniem posłanki, rząd powinien przeciwdziałać wysokim opłatom związanym z emisjami.
Z kolei przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej zarzucali poprzedniemu rządowi PiS „przejedzenie” środków z ETS.
Brak tarczy dla przedsiębiorców
W trakcie obrad poruszono też problem sytuacji przedsiębiorców. Posłowie pytali, dlaczego nie zaproponowano osłon podobnych do tych, jakie mają gospodarstwa domowe. Wiceminister Motyka zapewnił, że nowelizacja ma na celu urealnienie cen:
„Jeśli na rynku jest taniej, to naszą odpowiedzialnością jest na to reagować. Grzechem zaniechania byłoby, gdybyśmy nie dali impulsu także przedsiębiorcom energetycznym do tego, by te ceny były niższe.”
Podkreślił również, że „nic się w rachunkach do końca września nie zmieni”.
Zobacz również:
- Tauron wprowadza taryfę dynamiczną dla domów
- Tauron sceptyczny w sprawie dalszego mrożenia cen prądu
Źródło: PAP
Może Cię również zainteresować
Battery Forum Poland 2026 potwierdziło znaczenie magazynowania energii dla transformacji energetycznej
Za nami trzecia edycja Battery Forum Poland – jednych z najważniejszych targów poświęconych magazynowaniu energii, elektromobilności i nowoczesnym technologiom energetycznym w Europie Środkowo-Wschodniej. Wydarzenie, które odbyło się w Ptak Warsaw Expo, zgromadziło 11 302 uczestników oraz 169 wystawców z 32 krajów, potwierdzając dynamiczny rozwój sektora magazynów energii i jego kluczową rolę w transformacji energetycznej. Podczas […]
Ponad 326 mln zł z KPO dla projektu Zwartowo III. Powstanie jedna z największych farm PV z magazynem energii w Polsce
Spółka Respect Energy Solar Zwartowo, należąca do Grupy Respect Energy, pozyskała ponad 326 mln zł preferencyjnego finansowania na realizację projektu Zwartowo III. Środki pochodzą z Funduszu Wsparcia Energetyki, finansowanego w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO), a umowa została podpisana z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Inwestycja należy do największych projektów fotowoltaicznych realizowanych obecnie w Polsce w formule […]
IV Forum Energia-Efekt-Środowisko: Termomodernizacja i nowe programy wsparcia budynków w Polsce
Podczas IV Forum Energia-Efekt-Środowisko eksperci, samorządowcy i przedstawiciele instytucji publicznych dyskutowali o przyszłości termomodernizacji szkół, szpitali i budynków mieszkalnych. Nowe programy wsparcia mają poprawić efektywność energetyczną i komfort życia w całej Polsce.
200 mln sesji ładowania i rekordowe finansowanie GreenWay Polska – kluczowe wnioski z konferencji elektromobilności
Rozwój elektromobilności w Polsce nabiera tempa – prognozy zakładają ponad 200 mln sesji ładowania do 2030 r. oraz historyczne finansowanie dla GreenWay Polska. Eksperci i przedstawiciele branży omówili wyzwania infrastrukturalne, finansowe oraz skutki kryzysu paliwowego podczas konferencji w Elektrowni Powiśle.
Uruchomienie docelowego układu przesyłowego na połączeniu Krajnik–Vierraden
Na połączeniu elektroenergetycznym Polska–Niemcy Krajnik–Vierraden uruchomiono docelowy układ pracy z kompletem czterech przesuwników fazowych. To kluczowy krok dla bezpieczeństwa i efektywności wymiany energii między krajami.
Repowering wiatraków łatwiejszy – nowe rozporządzenie Rady Ministrów przyjęte
Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie upraszczające modernizację istniejących elektrowni wiatrowych. Dzięki nowym przepisom repowering będzie możliwy bez decyzji środowiskowej przy spełnieniu określonych warunków, co skróci proces inwestycyjny i zwiększy produkcję taniej energii odnawialnej.

Komentarze