Enerad
Porównaj oferty

Sejm przegłosował kolejną nowelizację ustawy o OZE. Jakie zmiany od sierpnia 2021 roku?

11 sierpniu 2021 roku Sejm uchwalił istotne zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii (OZE), które mają na celu wspieranie rozwoju zielonej energii w Polsce. Nowelizacja zakłada szereg modyfikacji, które mają nie tylko zwiększyć atrakcyjność inwestycji w OZE, ale także uprościć i usprawnić proces inwestycyjny. Poniżej przedstawiamy najważniejsze aspekty nowelizacji i ich potencjalny wpływ na rynek OZE.

Sejm przegłosował kolejną nowelizację ustawy o OZE. Jakie zmiany od sierpnia 2021 roku?

Najważniejsza zmiany w nowelizacji

Zmiany w ustawie o OZE, która przyniesie kilka wyczekiwanych zmian.

  • Zmiana definicji małej instalacji OZE  – zgodnie z nowym brzmieniem zapisów mała instalacja to “instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 50 kW i nie większej niż 1 MW, przyłączona do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu większej niż 150 kW i mniejszej niż 3 MW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest większa niż 50 kW i nie większa niż 1 MW”. Tym samym dla instalacji o mocy 50 kW – 1 MW nie byłaby potrzebna koncesja, a wpis do rejestru wytwórców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie małych instalacji.
  • Wydłużenie systemu aukcyjnego i systemów FIT i FIP – jedną z kluczowych zmian jest wydłużenie okresu przeprowadzania aukcji na sprzedaż energii z OZE do 31 grudnia 2027 r., co oznacza przedłużenie możliwości uzyskania wsparcia operacyjnego dla nowych instalacji do 30 czerwca 2047 r. Zmiana ta ma na celu zapewnienie długoterminowej perspektywy dla inwestorów oraz stabilizację systemu wsparcia dla sektora OZE.

Co oprócz tego? Wydłużono obowiązek zakupu energii z mikroinstalacji OZE spoza systemu prosumenckiego i zwolniono instalacje o mocy do 500 kW (lub instalacji o mocy większej niż 1 MW na gruntach V, VI klasy i nieużytkach) z obowiązku uwzględniania w studium zagospodarowania przestrzennego. Nowelizacja pozwala również KOWR (Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa) bezprzetargowo wydzierżawiać grunty należące do Zasobów Własności Rolnej Skarbu Państwa spółkom kapitałom, które będą prowadzić działalność w zakresie wytwarzania energii z OZE.

Cel zmian

Wprowadzone zmiany, według oceny skutków regulacji, mają na celu: „Umożliwienie korzystania z wydłużonych systemów wsparcia odnawialnych źródeł energii, zarówno w formule prosumenckiej, jak również w przypadku przedsiębiorców zawodowo zajmujących się rozwojem oraz eksploatacją instalacji odnawialnych źródeł energii”.

Wprowadzone zmiany wymagają jednak notyfikacji i akceptacji przez Komisję Europejską, co oznacza, że ich ostateczny kształt i termin wejścia w życie mogą jeszcze ulec zmianie. Pomimo tych niepewności, nowelizacja ustawy o OZE jest postrzegana pozytywnie przez branżę i może stanowić ważny impuls dla dalszego rozwoju fotowoltaiki i innych odnawialnych źródeł energii w Polsce.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień technicznych i energetycznych Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta Stephena Kinga, gra w gry i śledzi trendy motoryzacyjne.

Może Cię również zainteresować

PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.

22.04.2025
Efektywność energetyczna Narzędzia Wiadomości z rynku
Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry

Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry

Koncepcja hybrydowego układu napędowego pozwoli przekształcać platformy BEV bez kosztownych zmian konstrukcyjnych.

22.04.2025
Elektromobilność Technologia Wiadomości z rynku
Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii

Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii

Grupa Enea planuje przeznaczyć w 2025 roku aż 7,94 mld zł na inwestycje, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. To największy CAPEX w historii spółki. Kluczowe obszary, na które postawi Enea, to odnawialne źródła energii (OZE), dystrybucja oraz wytwarzanie energii. Decyzja o znacznym zwiększeniu nakładów wpisuje się w strategię transformacji energetycznej i wzmocnienia pozycji Enei jako wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego.

22.04.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW

Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW

Rhoss zaprezentował nową linię pomp ciepła EasyPACK ECO HT65. Urządzenia dostępne są w trzech wielkościach, oferują moc od około 75 do 100 kW i dostępne są w dwóch wersjach: wysokowydajnej oraz wyjątkowo cichej. Wyróżniają się zastosowaniem czynnika chłodniczego R454B o niskim GWP oraz zaawansowaną technologią sprężarek.

22.04.2025
Dla instalatorów Narzędzia Wiadomości z rynku
EDP rusza z farmą słoneczną dla zielonego wodoru w Turyngii

EDP rusza z farmą słoneczną dla zielonego wodoru w Turyngii

EDP rozpoczęło budowę farmy fotowoltaicznej w Turyngii o mocy 64,6 MWp. Inwestycja będzie wspierać produkcję zielonego wodoru przez firmę Lhyfe. Projekt powstaje we współpracy z Kronos Solar EDPR i ma zakończyć się w 2026 roku. Farma dostarczy energię dla około 22 000 gospodarstw i pozwoli ograniczyć emisje CO₂ o 48 000 ton rocznie.

22.04.2025
Fotowoltaika Wiadomości z rynku
Polenergia ogranicza emisje CO₂e o milion ton rocznie. Morskie farmy wiatrowe podwoją ten efekt

Polenergia ogranicza emisje CO₂e o milion ton rocznie. Morskie farmy wiatrowe podwoją ten efekt

Grupa Polenergia, największa prywatna firma energetyczna w Polsce, w 2023 roku uniknęła emisji ponad 1 mln ton CO₂e dzięki produkcji zielonej energii. Budowane przez spółkę morskie farmy wiatrowe mają dorzucić kolejne 2 mln ton unikniętych emisji rocznie. To dowód na rosnącą rolę OZE w dekarbonizacji polskiej gospodarki.

22.04.2025
OZE Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły