Enerad
Porównaj oferty

Skończyło się rumakowanie. Niemcy powoli wracają do atomu

Wygląda na to, że Niemcy wreszcie pojęli, że elektrownie słoneczne i wiatrowe to dość niestabilne źródła energii, które samodzielnie nie pociągną całego krajowego systemu energetycznego, a opieranie się na rosyjskim gazie to bardzo ryzykowna strategia. Choć nie minął jeszcze rok od zamknięcia ostatnich elektrowni atomowych w Niemczech, to tamtejsza minister ds. Badań zapowiedziała finansowanie nowego projektu związanego z energetyką jądrową. Jednak nie w klasycznym wydaniu – Niemcy chcą zainwestować we wciąż raczkującą energetykę termojądrową.

Skończyło się rumakowanie. Niemcy powoli wracają do atomu

Klasyczna energia jądrowa a fuzja termojądrowa

Możecie się zastanawiać, po co nasi zachodni sąsiedzi zamknęli sprawnie działające elektrownie, by teraz inwestować w niepewne projekty termojądrowe? Wbrew pozorom działania Niemców nie są do końca niekonsekwentne.

Fuzja termojądrowa, w odróżnieniu od klasycznego rozszczepienia jądrowego, uważana jest za czystą i bezpieczną metodę pozyskiwania energii. Kluczowe różnice to mniejsza ilość odpadów promieniotwórczych oraz teoretycznie niższe ryzyko katastrof nuklearnych, które były powodem oficjalnego wycofania się Niemiec z programu nuklearnego.

Pierwsze reaktory termojądrowe już w 2040 roku?

Program „Fusion 2040” to efekt współpracy między rządem, przemysłem i światem nauki, mający zaowocować pierwszą elektrownią termojądrową. Ministerstwo Badań planuje inwestycje w wysoko zaawansowane technologie, zarówno magnetycznego uwięzienia plazmy, jak i laserowej fuzji. Fazy programu obejmują: intensywny rozwój technologii (do 2030 roku), transfer wiedzy i projektowanie elektrowni (do 2040 roku), oraz finalnie uruchomienie i eksploatację.

Jak Niemcy rezygnowały z tradycyjnego atomu?

Na wykresie możecie zobaczyć, jak udział energetyki jądrowej w niemieckim miksie energetycznym stopniowo spadał, ustępując miejsca odnawialnym źródłom energii. Ich uzupełnieniem i stabilizatorem miał być gaz kupowany m.in. z Rosji. Jak ostatecznie wyszło Niemcom to partnerstwo chyba nie musimy przypominać 😉

Produkcja energii elektrycznej w Niemczech
Produkcja energii elektrycznej w Niemczech w latach 1990–2022. Źródła: Federalne Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu, AGEB

Na dzień dzisiejszy Niemcy produkują 0 (słownie: zero) energii ze źródeł opartych o energetykę jądrową:

 width=
 width=

To sprawia, że obok Polski i kilku innych krajów stanowią najciemniejszą plamę na mapie energetycznej Europy:

 width=

Przy Francji, gdzie energia jądrowa to dziś ponad 66% wygląda to naprawdę blado.

Dlaczego akurat fuzja?

W efekcie Niemcy, chcąc nie chcąc, były zmuszone ponownie uruchamiać elektrownie węglowe, szukając jednocześnie alternatywy. To, że ich wybór padł akurat na energetykę termojądrową może zaskakiwać. Jak zauważa Jan Wohland, pracownik naukowy Katedry Fizyki Klimatu w Szwajcarskim Federalnym Instytucie Technologii (ETH) w Zurychu:

Na razie nie wiemy, czy, kiedy i jakim kosztem możliwa będzie fuzja jądrowa. Dlatego nie ma sensu uwzględniać syntezy jądrowej w dzisiejszym planowaniu systemu energetycznego. To tak, jakbyśmy w planach zabezpieczenia emerytalnego uwzględniali wygraną na loterii.

Z drugiej strony Niemców z pewnością mógł zainspirować sukces, jaki osiągneli badacze z National Ignition Facility (NIF). 5 grudnia 2022 roku ich reaktor termojądowy po raz pierwszy wygenerował więcej energii niż zużył. Co więcej w Europie trwają też prace nad lokalną instalacją do przeprowadzania fuzji jądrowej. Konstrukcja ma stanąć we Francji, a Niemcy biorą czynny udział w rozwoju projektu.

Pamiętajmy: wiatr nie zawsze wieje, słońce nie zawsze świeci, a system energetyczny z tak dużym udziałem OZE trzeba bilansować stabilnymi źródłami energii.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

Rewolucja na rynku energii. Polska otwiera się na PPA i offshore [raport]

Rewolucja na rynku energii. Polska otwiera się na PPA i offshore [raport]

W 2024 roku udział węgla w produkcji energii elektrycznej w Polsce spadł do 57%, a OZE osiągnęły rekordowe 26%. Dzięki reformom regulacyjnym i dynamicznemu rozwojowi rynku PPA kraj przygotowuje się na przyspieszenie transformacji energetycznej.

30.04.2025
Efektywność energetyczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
900 mln euro dla MAIRE: nowe projekty petrochemiczne i zielony wodór

900 mln euro dla MAIRE: nowe projekty petrochemiczne i zielony wodór

MAIRE, włoska grupa inżynieryjna, ogłosiła przyznanie swoim spółkom zależnym TECNIMONT i KT-Kinetics Technology nowych kontraktów oraz rozszerzeń istniejących zleceń o łącznej wartości około 900 milionów euro. Projekty te obejmują działania w zakresie inżynierii, zaopatrzenia i budowy (EPC) związane z infrastrukturą petrochemiczną oraz zaawansowane usługi inżynieryjne dla instalacji zielonego wodoru. Zlecenia pochodzą od kluczowych klientów z Azji Środkowej i Europy Południowej, co wzmacnia obecność MAIRE w strategicznych regionach i dywersyfikuje jej portfel zamówień.

30.04.2025
Gaz i wodór Wiadomości z rynku
Co to jest biometan?

Co to jest biometan?

Biometan to odnawialne paliwo gazowe, które powstaje w wyniku oczyszczania biogazu, biogazu rolniczego lub wodoru odnawialnego. Dzięki swojej jakości i składowi chemicznemu zbliżonemu do gazu ziemnego, biometan może być wtłaczany do sieci gazowej, sprężany (bio-CNG), skraplany (bio-LNG), transportowany cysternami lub wykorzystywany bezpośrednio – np. jako paliwo do pojazdów.

30.04.2025
Gaz i wodór Rady i pomysły
TAURON i Trzebinia wspólnie planują przyszłość Elektrowni Siersza

TAURON i Trzebinia wspólnie planują przyszłość Elektrowni Siersza

TAURON oraz Gmina Trzebinia podpisały list intencyjny, którego celem jest dalsze gospodarowanie terenami Elektrowni Siersza z zachowaniem działalności w sektorze energetycznym. W planach są inwestycje obejmujące m.in. repowering, magazyny energii, instalacje PV oraz jednostki gazowe. Obie strony deklarują współpracę dla zapewnienia sprawiedliwej transformacji, ochrony miejsc pracy i wpływów podatkowych.

30.04.2025
Energia elektryczna Wiadomości z rynku
UE stawia na zielone innowacje i walkę z dezinformacją. Kluczowe wnioski z Rady ds. Środowiska w Warszawie

UE stawia na zielone innowacje i walkę z dezinformacją. Kluczowe wnioski z Rady ds. Środowiska w Warszawie

Zmiany klimatu, zielone technologie i dezinformacja – to główne tematy nieformalnego spotkania ministrów środowiska UE, które odbyło się 28–29 kwietnia w Warszawie. Polska, jako gospodarz obrad, podkreśliła rolę innowacji i edukacji w budowaniu odpornej i zielonej Europy.

30.04.2025
OZE Wiadomości z rynku
SolarPower Europe: Inwertery PV nowym celem cyberataków – UE musi działać

SolarPower Europe: Inwertery PV nowym celem cyberataków – UE musi działać

Rosnące ryzyko cyberataków wymusza aktualizację przepisów dotyczących bezpieczeństwa systemów fotowoltaicznych w Europie. SolarPower Europe i DNV wskazują na konieczność lepszej ochrony infrastruktury zdecentralizowanej, szczególnie inwerterów. Raport rekomenduje m.in. ograniczenie zdalnego dostępu spoza UE oraz wprowadzenie sektorowych standardów cyberbezpieczeństwa.

30.04.2025
Fotowoltaika Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły