Enerad
Porównaj oferty

Słowacja uruchamia pierwszą instalację biometanu z EnviTec Biogas

W Bierovcach uruchomiono pierwszą instalację EnviThan do produkcji biometanu. EnviTec Biogas realizuje też kolejny projekt w Ožďanach. Obie inwestycje wpisują się w strategię Słowacji dotyczącą rozwoju odnawialnych źródeł energii.

EnviTec Biogas AG zrealizował swój pierwszy projekt oczyszczania biogazu na Słowacji

Pierwszy biometan z instalacji EnviThan w Bierovcach

Po 18 latach działalności na rynkach Europy Wschodniej, EnviTec Biogas AG uruchomił pierwszą instalację oczyszczania biogazu na Słowacji. Instalacja EnviThan w Bierovcach została pomyślnie podłączona do lokalnej sieci gazowej. Projekt należy do spółki ENERGE s.r.o.

Instalacja ma przepustowość 449 Nm³/h biometanu. Została zainstalowana wraz z systemem wstępnego oczyszczania gazu przy istniejącej biogazowni. Surowcem wsadowym są w 70% odpady spożywcze i przemysłowe, a także obornik drobiowy, kiszonka z kukurydzy i traw.

Logistyka i serwis z zapleczem w Czechach

Wykonawcą projektu jest czeska spółka zależna EnviTec Service s.r.o., z siedzibą w Velké Meziříčí. Bliskość lokalizacji umożliwia szybką dostawę części zamiennych oraz ograniczenie kosztów serwisowych. Obsługą techniczną zajmuje się zespół czesko-słowacki.

Technologia EnviThan, oparta na membranach opracowanych we współpracy z Evonik Industries, pozwala uzyskać do 98% metanu w końcowym produkcie. Dzięki wysokiej kaloryczności, w większości przypadków nie jest konieczne dodawanie propanu do biometanu.

Kolejna inwestycja w Ožďanach

EnviTec realizuje także drugi projekt w miejscowości Ožďany. Nowa instalacja EnviThan o wydajności 417 Nm³/h zostanie dołączona do biogazowni, która działa od 14 lat i wykorzystuje obornik bydlęcy i drobiowy. W przyszłości planowane jest przejście na odpady organiczne.

Inwestorem jest spółka CITA VIA s.r.o. Docelowo instalacja ma przetwarzać 750 Nm³/h biogazu, z możliwością rozbudowy do 1 300 Nm³/h. Produkcja komponentów instalacji odbywa się w niemieckim Saerbeck.

Współpraca z lokalnymi wykonawcami

W projekcie w Bierovcach zastosowano komponenty dostarczone przez lokalnych dostawców. Dotyczy to m.in. stacji przyłączeniowej oraz sprężarki. Takie podejście wspiera lokalną gospodarkę i pozwala na szybsze działania techniczne w trakcie budowy oraz późniejszej eksploatacji.

Biometan w strategii energetycznej Słowacji

Zgodnie z analizą rynku przeprowadzoną przez niemieckie Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu (BMWK), Słowacja planuje znaczące inwestycje w odnawialne źródła energii. W produkcji biometanu upatruje się jednego z kluczowych filarów transformacji energetycznej.

Na nowe instalacje OZE przewidziano 103 mln euro z Funduszu Odbudowy UE. W 2021 roku 96 biogazowni rolniczych wyprodukowało łącznie 470 GWh energii elektrycznej, uzyskując 42,6 mln euro z tytułu dopłat do energii. Według analizy, 34 biogazownie na Słowacji mają potencjał do produkcji biometanu.

Zobacz również:

Źródło: EnviTec Biogas AG

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Lena Ostapkowicz

Pasjonuje mnie rynek energii i transformacja energetyczna. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych ze zmianami na rynku energii elektrycznej oraz OZE. W enerad.pl tworzę treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się sektor energetyczny i elektryczny. Mam kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu i redakcji treści, zdobyte m.in. w branży energetycznej i finansowej. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły