Smulders zbuduje stalowe konstrukcje dla Baltica 2. Produkcja rusza w Żarach
PGE i Ørsted podpisały umowę na produkcję i dostawę kolejnej partii dodatkowych konstrukcji stalowych (tzw. secondary steel) dla fundamentów morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. Producentem komponentów będzie firma Smulders, która zrealizuje zamówienie w swoich polskich zakładach.

Produkcja w Polsce – platformy ze Smuldersa
Jak poinformowała firma Ørsted w komunikacie prasowym, dostawcą podwieszanych platform wewnętrznych dla fundamentów zostanie Smulders. Komponenty powstaną w Żarach (woj. lubuskie), a ich montaż i doposażenie odbędzie się w Świnoujściu.
Smulders to spółka zależna od Eiffage Métal, zatrudniająca ponad 2000 pracowników w Polsce, Belgii, Holandii i Wielkiej Brytanii. W Polsce działa głównie na terenie województw lubuskiego i opolskiego, gdzie zatrudnia około 700 osób.
Baltica 2 – projekt w fazie budowy
Projekt Baltica 2 znajduje się obecnie w fazie realizacji. Inwestorzy – PGE i Ørsted – mają zakontraktowane wszystkie kluczowe komponenty, w tym fundamenty, turbiny, morskie stacje transformatorowe i kable. Posiadają także komplet pozwoleń budowlanych.
Na lądzie, w gminie Choczewo, od połowy 2024 roku trwa już budowa infrastruktury przyłączeniowej. Wkrótce mają rozpocząć się prace przygotowujące dno morskie pod fundamenty i układanie podmorskich kabli.
Offshore szansą dla polskiego przemysłu
Ulrik Lange, wiceprezydent i dyrektor zarządzający projektu Baltica 2 w Ørsted, podkreślił znaczenie lokalnego wkładu w realizację projektu:
„Morska energetyka wiatrowa jest szansą dla rozwoju przemysłu zarówno w Polsce, jak i w Europie. Cieszymy się, że dodatkowe konstrukcje stalowe dla fundamentów dla projektu Baltica 2 będą produkowane w Polsce. Polska jest nowym rynkiem dla offshore, a już teraz local content wynosi około 20 proc., co potwierdza dobrą dynamikę udziału polskich firm”.
Lokalny przemysł coraz bardziej zaangażowany
Współpraca Ørsted i PGE z firmą Smulders to przykład rosnącego zaangażowania polskich przedsiębiorstw w rozwój sektora offshore. Produkcja kluczowych komponentów w Polsce wspiera rozwój krajowego przemysłu, tworzy miejsca pracy i zwiększa kompetencje lokalnych firm w zakresie realizacji dużych projektów infrastrukturalnych.
Źródło: Ørsted (komunikat prasowy) / PAP
Może Cię również zainteresować
Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu
Bridgestone wprowadza innowacyjne opony z ponad 65% udziałem materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych na prestiżowy wyścig pojazdów solarnych
Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania
Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.
Najlepsze moduły PV 2025 według RETC
RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.
Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł
Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.
PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.
Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów
Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.
Komentarze