Solaris dostarczy 89 elektrycznych autobusów do Sztokholmu – kolejny kontrakt ze szwedzkim operatorem Nobina
Solaris umacnia swoją pozycję na rynku skandynawskim. Producent podpisał nowy kontrakt na dostawę 89 elektrycznych autobusów do Sztokholmu. Zlecenie zostało złożone przez operatora Nobina Sverige AB, który już wcześniej korzystał z pojazdów marki Solaris.

Kolejna dostawa modeli Urbino 15 LE electric
Zamówione autobusy to 15-metrowe Solarisy Urbino 15 LE electric, wyposażone w baterie Solaris High Energy. Nowe pojazdy mają trafić do operatora w pierwszej połowie 2026 roku i będą obsługiwać zarówno linie miejskie, jak i podmiejskie w aglomeracji sztokholmskiej.
„Dostarczając kolejną znaczącą partię naszych 15-metrowych w pełni elektrycznych autobusów, potwierdzamy zaufanie Nobiny do naszej organizacji i jakości naszych produktów. To partnerstwo jest wyrazem naszego zaangażowania w dostarczanie zrównoważonych i niezawodnych rozwiązań transportowych” – powiedział Sverre Skaar, CEO Solaris Sverige AB.
Kontynuacja współpracy z Nobiną
W 2024 roku Solaris dostarczył już:
- 55 autobusów elektrycznych do Sztokholmu,
- 28 pojazdów do regionu Skåne.
Nowe zamówienie od Nobiny to kontynuacja długofalowej współpracy, która rozpoczęła się w 2003 roku. Od tego czasu Solaris dostarczył do Szwecji blisko 800 autobusów, w tym pojazdy bateryjne i wodorowe.
Rekordowy udział pojazdów zeroemisyjnych w sprzedaży
W całym 2024 roku Solaris sprzedał 1 525 pojazdów, co oznacza wzrost o 4,7% względem roku poprzedniego. Firma osiągnęła przychody w wysokości 927 mln euro, co stanowi wzrost o 13%. Co istotne, aż 83% sprzedaży stanowiły pojazdy nisko- i zeroemisyjne – autobusy bateryjne, wodorowe, trolejbusy i hybrydowe.
Może Cię również zainteresować
Instalacja fundamentu dla największej farmy wiatrowej ScottishPower
Rozpoczęła się budowa morskiej farmy wiatrowej East Anglia THREE o mocy 1,4 GW. Pierwszy fundament – największy w Europie zainstalowany z wykorzystaniem jack-up vessel – właśnie trafił na dno Morza Północnego.
Technique Solaire buduje aż 341 instalacji PV w Europie za 302 mln euro
Francuska firma, Technique Solaire ogłosiła pozyskanie rekordowych w swojej historii środków w wysokości 302 mln euro. Posłużą one do realizacji 341 projektów fotowoltaicznych w trzech krajach Europy o łącznej mocy 240 MWp. Spółka kontynuuje dynamiczną ekspansję, równocześnie wspierając fundusz Synergie Renouvelable.
Magazyn energii spłonął po 2 tygodniach. Znamy winnego pożaru w Niemczech
W Neuenhaus w Dolnej Saksonii doszło do pożaru domu jednorodzinnego z powodu zapłonu przydomowego magazynu energii. Choć początkowo podejrzewano baterie litowo-żelazowo-fosforanowe, producent wykluczył je jako źródło ognia. Winę poniosło połączenie kilku usterek technicznych.
ORLEN na EKG 2025: gaz filarem bezpieczeństwa energetycznego Polski
ORLEN zapowiada inwestycje rzędu 380 mld zł w polską energetykę do 2035 roku. Kluczową rolę w transformacji ma odegrać gaz, który – według prezesa koncernu Ireneusza Fąfary – będzie gwarantem bezpieczeństwa energetycznego państwa przynajmniej do 2050 roku.
WindEurope: farmy wiatrowe będą wspierać służby w działaniach obronnych
Rosnące zagrożenie atakami fizycznymi i cybernetycznymi na infrastrukturę energetyczną skłania Europę do działania. WindEurope podejmuje nowe współprace, by wzmocnić ochronę turbin wiatrowych. W grę wchodzi m.in. integracja systemów obronnych i energetycznych oraz zastosowanie nowoczesnych technologii cyberbezpieczeństwa.
EHPA krytycznie o projekcie unijnych zasad pomocy publicznej dla zielonego przemysłu
Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) opublikowało stanowisko wobec projektu unijnych wytycznych dotyczących pomocy publicznej dla czystego przemysłu Clean Industrial State Aid Framework (CISAF). Organizacja podkreśla, że obecna wersja dokumentu może utrudnić, zamiast przyspieszyć, rozwój kluczowych technologii dla dekarbonizacji przemysłu, w tym pomp ciepła.
Komentarze