Spadek cen energii? URE czeka na wnioski taryfowe spółek
Do końca kwietnia spółki energetyczne mają obowiązek złożenia wniosków taryfowych do Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Dokumenty te określą ceny sprzedaży energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Wiceprezes URE, Renata Mroczek, podczas konferencji Europower zaznaczyła, że w ocenie Urzędu ceny te powinny zbliżać się do poziomu 500 zł za MWh.

Trudności w szacowaniu bez obliga giełdowego
Wiceprezes Mroczek podkreśliła, że obecnie trudno precyzyjnie oszacować przyszłe taryfy wyłącznie na podstawie cen z rynku hurtowego. Brak obliga giełdowego sprawia, że znaczna część transakcji odbywa się w ramach grup kapitałowych. Tym samym dopiero analiza złożonych wniosków taryfowych pozwoli na realną ocenę poziomu cen.
„Ponieważ te długoterminowe umowy przeniosły się na te dyskusje w ramach grup kapitałowych, więc będziemy mogli to zweryfikować, gdy te wnioski u nas się pojawią” – zaznaczyła Mroczek.
Spadkowy trend cen energii
Z wypowiedzi przedstawicielki URE wynika, że prezesi spółek energetycznych zauważają trend spadkowy w cenach energii. Nie jest jednak pewne, czy ceny zaproponowane we wnioskach taryfowych spadną poniżej obecnie obowiązującego limitu 500 zł/MWh.
„Czy te ceny w tych wnioskach spadną poniżej kwoty mrożonej 500 (zł/MWh)? Nie wiem, nie będę zgadywała, natomiast w naszej ocenie powinniśmy przynajmniej bardzo do tej kwoty się zbliżyć” – dodała Renata Mroczek.
Zobacz również: Polacy płacili więcej za prąd w 2024 roku. URE publikuje nowe dane
Oczekiwania resortu klimatu i środowiska
Szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Paulina Hennig-Kloska, również wypowiedziała się na temat przyszłych taryf. Pokreśliła, że rząd chce, aby po III kwartale 2025 roku ceny energii dla gospodarstw domowych były niższe niż ustawowy limit. Dodała, że jeśli zajdzie potrzeba, mrożenie cen będzie kontynuowane.
Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, cena maksymalna sprzedaży energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, wynosząca 500 zł/MWh, ma obowiązywać do końca września 2025 roku. Dodatkowo, do czerwca 2025 roku utrzymana zostanie zerowa stawka opłaty mocowej dla gospodarstw domowych.
Źródło: URE / PAP
Może Cię również zainteresować
Chiny rewolucjonizują bezpieczeństwo baterii EV. Niektórzy skorzystają, innych czekają problemy finansowe
Dr Kai-Philipp Kairies, CEO ACCURE Battery Intelligence, podkreśla, że nowy chiński standard GB38031-2025 może nie tylko zmienić zasady bezpieczeństwa w samych Chinach, ale także wpłynąć globalnie – od polityk krajowych po inwestycje w laboratoria testowe i strategie producentów. Kluczową zmianą jest wymóg, by baterie EV wytrzymały aż 120 minut po zjawisku termicznego rozbiegania – dotąd wystarczyło 5 minut.
Jak mikrouszczelnienia ratują wodór? Freudenberg zdradza szczegóły
Freudenberg Sealing Technologies prezentuje zaawansowane technologicznie uszczelnienia do elektrolizerów, sprężarek, ogniw paliwowych i silników wodorowych. Firma podkreśla ich kluczową rolę w budowie bezpiecznej i wydajnej infrastruktury wodorowej.
XPENG X9 ładuje 405 km w 10 minut. Nowy elektryk z AI będzie w Europie pod koniec 2025 r.
XPENG zaprezentował nowy elektryczny model MPV – X9 2025. Pojazd wyróżnia się ultraszybkim ładowaniem, systemem autonomicznej jazdy Turing AI i luksusowym wyposażeniem wnętrza. To pierwszy model marki z tymi funkcjami w standardzie.
Volkswagen stawia na AI w Chinach, gdzie sztuczna inteligencja króluje na drogach
Volkswagen Group wprowadza na rynek chiński nowy system wspomagania kierowcy oparty na sztucznej inteligencji. Rozwiązanie zaprojektowano specjalnie pod wymagające warunki ruchu drogowego w Chinach. Grupa wzmacnia tym samym swoje zaangażowanie w strategię „In China, for China” i dołącza do grona firm, które rozwijają zaawansowane systemy AI w segmencie pojazdów elektrycznych.
Rekordowy wzrost mocy OZE w 2024 roku. 5 kluczowych faktów w raporcie IRENA
Według najnowszego raportu IRENA, w 2024 roku globalna moc odnawialnych źródeł energii wzrosła o rekordowe 585 GW. Aż 92% nowej mocy zainstalowanej na świecie pochodziło z OZE. Organizacja wskazuje 5 najważniejszych faktów dotyczących odnawialnych źródeł energii w minionym roku.
LONGi bije kolejne rekordy PV. 34,85% sprawności ogniwa tandemowego (perowskit-krzem)
Chińska firma LONGi ustanowiła nowy światowy rekord sprawności ogniwa tandemowego krzem-perowskit – 34,85%. Osiągnięcie to zostało potwierdzone przez amerykański instytut NREL. Firma poprawiła również sprawność ogniwa krzemowego HIBC do poziomu 27,81%.
Komentarze