Specjalne paski ułatwią odśnieżanie modułów PV
Panele słoneczne, choć skuteczne nawet w pochmurne dni, tracą swoją zdolność do wytwarzania energii, gdy są pokryte śniegiem. W rezultacie na terenach, na których opady śniegu są obfite, straty w produkcji energii mogą wynieść 12% albo więcej. W celu rozwiązania problemu zespół badaczy z Uniwersytetu w Toledo w USA opracował innowacyjne rozwiązanie pozwalające na nieprzerwane generowanie energii przez panele PV, nawet w trudnym okresie zimowym. Kluczowym elementem innowacji jest powłoka paskowa (taśmowa) zaprojektowana tak, by pasywnie usuwać śnieg z paneli. To może zmienić krajobraz rynku fotowoltaicznego w USA i nie tylko.

Jak działa ta powłoka?
„Powłoki taśmowe nakładane są na dolną krawędź panelu, co skutkuje pasywnym usuwaniem śniegu bez konieczności stosowania jakiejkolwiek energii do działania” – wyjaśnił prof. Hossein Sojoudi z Uniwersytetu w Toledo. Dzięki temu ciężki śnieg nie uszkodzi modułów, a produkcja energii będzie mogła odbywać się bez zakłóceń. Wynalazek sprawia, że odśnieżanie paneli fotowoltaicznych jest prostsze i nie wymaga działań inwestora.
Co ważne, ta innowacyjna powłoka w żaden sposób nie wpływa negatywnie na zdolność paneli do absorbowania światła słonecznego – pasek nie zacienia instalacji i nie wpływa na gwarancję modułu. W testach panele z tą powłoką osiągnęły ponad 5% wzrost w rocznej produkcji energii. Powłoka jest trwała, mocno przylega do fotowoltaiki, i jest bardzo łatwa w montażu.
Milion powłok
Sojoudi przewiduje, że do końca br. tysiące takich powłok zostaną zainstalowane w całych Stanach Zjednoczonych. Zapotrzebowanie powinno być duże z uwagi na to, że energetyka słoneczna zyskuje na popularności – w ubiegłym roku odpowiadała za ok. 3,4% energii elektrycznej w USA, a w 2023 r. z energii słonecznej ma pochodzić tam ponad połowa nowych mocy wytwórczych energii elektrycznej. Jak stwierdził Sojoudi:
Planujemy osiągnąć poziom produkcji rzędu 1 miliona powłok taśmowych do końca 2024 r.
Nowe możliwości dla zaśnieżonych regionów
Dzięki rozwiązaniu opracowanemu przez naukowców z Uniwersytetu w Toledo regiony USA o intensywnych opadach śniegu zyskają nowe możliwości w zakresie wykorzystania energii słonecznej. Jak stwierdził:
Oczekujemy dodatkowych przychodów na poziomie 150 mln dol. rocznie w przypadku stanów z obfitymi opadami śniegu
Specyfikacja techniczna „pasków” ułatwiających odśnieżanie modułów PV nie została podana do publicznej wiadomości ze względu na chęć uchronienia jej przed kopiowaniem.
Może Cię również zainteresować
Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu
Bridgestone wprowadza innowacyjne opony z ponad 65% udziałem materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych na prestiżowy wyścig pojazdów solarnych
Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania
Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.
Najlepsze moduły PV 2025 według RETC
RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.
Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł
Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.
PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.
Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów
Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.
Komentarze