Enerad
Porównaj oferty

Specjalne paski ułatwią odśnieżanie modułów PV

Panele słoneczne, choć skuteczne nawet w pochmurne dni, tracą swoją zdolność do wytwarzania energii, gdy są pokryte śniegiem. W rezultacie na terenach, na których opady śniegu są obfite, straty w produkcji energii mogą wynieść 12% albo więcej.  W celu rozwiązania problemu zespół badaczy z Uniwersytetu w Toledo w USA opracował innowacyjne rozwiązanie pozwalające na nieprzerwane generowanie energii przez panele PV, nawet w trudnym okresie zimowym. Kluczowym elementem innowacji jest powłoka paskowa (taśmowa) zaprojektowana tak, by pasywnie usuwać śnieg z paneli. To może zmienić krajobraz rynku fotowoltaicznego w USA i nie tylko.

specjalne paski ułatwią odśnieżanie modułów PV

Jak działa ta powłoka?

„Powłoki taśmowe nakładane są na dolną krawędź panelu, co skutkuje pasywnym usuwaniem śniegu bez konieczności stosowania jakiejkolwiek energii do działania” – wyjaśnił prof. Hossein Sojoudi z Uniwersytetu w Toledo. Dzięki temu ciężki śnieg nie uszkodzi modułów, a produkcja energii będzie mogła odbywać się bez zakłóceń. Wynalazek sprawia, że odśnieżanie paneli fotowoltaicznych jest prostsze i nie wymaga działań inwestora.

Co ważne, ta innowacyjna powłoka w żaden sposób nie wpływa negatywnie na zdolność paneli do absorbowania światła słonecznego – pasek nie zacienia instalacji i nie wpływa na gwarancję modułu. W testach panele z tą powłoką osiągnęły ponad 5% wzrost w rocznej produkcji energii. Powłoka jest trwała, mocno przylega do fotowoltaiki, i jest bardzo łatwa w montażu.

Milion powłok

Sojoudi przewiduje, że do końca br. tysiące takich powłok zostaną zainstalowane w całych Stanach Zjednoczonych. Zapotrzebowanie powinno być duże z uwagi na to, że energetyka słoneczna zyskuje na popularności – w ubiegłym roku odpowiadała za ok. 3,4% energii elektrycznej w USA, a w 2023 r. z energii słonecznej ma pochodzić tam ponad połowa nowych mocy wytwórczych energii elektrycznej. Jak stwierdził Sojoudi:

Planujemy osiągnąć poziom produkcji rzędu 1 miliona powłok taśmowych do końca 2024 r.

Nowe możliwości dla zaśnieżonych regionów

Dzięki rozwiązaniu opracowanemu przez naukowców z Uniwersytetu w Toledo regiony USA o intensywnych opadach śniegu zyskają nowe możliwości w zakresie wykorzystania energii słonecznej. Jak stwierdził:

Oczekujemy dodatkowych przychodów na poziomie 150 mln dol. rocznie w przypadku stanów z obfitymi opadami śniegu

Specyfikacja techniczna „pasków” ułatwiających odśnieżanie modułów PV nie została podana do publicznej wiadomości ze względu na chęć uchronienia jej przed kopiowaniem.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień technicznych i energetycznych Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta Stephena Kinga, gra w gry i śledzi trendy motoryzacyjne.

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły