Specjalne strefy energetyczne to szansa na lepsze wykorzystanie OZE?
Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, wyjaśniła, czym mają być specjalne strefy energetyczne. Jak tłumaczyła, celem koncepcji jest promowanie wykorzystania odnawialnych źródeł energii przez inwestorów. O nowej koncepcji opowiedziała „Pulsowi Biznesu”. Strefy energetyczne mają wykorzystywać istniejącą infrastrukturę przesyłową. To sposób na zminimalizowanie nakładów potrzebnych na jej rozbudowę albo modernizację. Wymiernym skutkiem będzie również ograniczenie dodatkowych kosztów operatora sieci przesyłowych – PSE.

Wykorzystanie zainstalowanej mocy OZE
Anna Łukaszewska-Trzeciakowska wskazuje, że tereny, na których znajdują się źródła energii wiatrowej i słonecznej, to tereny z dużym potencjałem zarówno przyłączeniowym, jak i inwestycyjnym. Dzięki temu inwestycje zlokalizowane w takich strefach mogłyby stać się naturalnymi odbiorcami energii wytwarzanej lokalnie. Zakładanym efektem będzie obniżenie obciążeń systemu, a także redukcja kosztów związanych z przesyłem energii. Specjalne strefy energetyczne, będą zatem wspierać inne tego typu inicjatywy jak np. cable pooling.
Pytana o lokalizacje tych stref Łukaszewska-Trzeciakowska poinformowała, że ich bazą ma być istniejąca sieć drogowo-kolejowa, co sprawi, że łatwiej będzie przyciągnąć inwestorów. A to bardzo ważne z biznesowego punktu widzenia.
Co ważne, rynek odnawialnych źródeł energii w Polsce dynamicznie się rozwija, ponieważ OZE są dostępne nie tylko dla osób z dużym zapleczem finansowym. Wyzwaniem dla Polski jest w tej chwili rozwijanie sieci elektroenergetycznych, które muszą nadążać za szybko rosnącymi sektorami fotowoltaiki i energetyki wiatrowej.
Trwają konsultacje
Inteligentna elektryfikacja to dopełnienie zrównoważonego rozwoju i upoważnienie sektorów, m.in. ciepłowniczego i transportowego, do czerpania z OZE. A korzyści jest wiele – od zmniejszenia śladu węglowego, przez redukcję kosztów po zwiększenie niezawodności i elastyczności sieci energetycznej.
Na szczegółowe dane na temat stref energetycznych musimy jednak jeszcze nieco poczekać. Prawdopodobnie zostaną udostępnione niedługo po wakacjach. Niestety nie wiadomo kiedy dokładnie. Wiadomo tylko, że obecnie pomysł zakładający wprowadzenie stref jest analizowany na szczeblu rządowym.
W konsultacje zaangażowani są PSE i URE, czyli Urząd Regulacji Energetyki – przekazał „Puls Biznesu”. Jak twierdzi, w temat szczegółowo nie wprowadzono jeszcze spółek dystrybucyjnych.
Może Cię również zainteresować
100% energii ze źródeł odnawialnych w dzień roboczy w Hiszpanii
Hiszpania osiągnęła historyczny kamień milowy – po raz pierwszy w dniu roboczym cały popyt na energię elektryczną został pokryty ze źródeł odnawialnych. 16 kwietnia br. system elektroenergetyczny Półwyspu Iberyjskiego działał wyłącznie na energii wiatrowej, słonecznej i wodnej. Tydzień później padł nowy rekord mocy chwilowej generowanej przez fotowoltaikę.
Rusza strategiczna debata o przyszłości energetyki wiatrowej. Konferencja PSEW2025 w czerwcu
Energetyka wiatrowa jako siła napędowa polskiej gospodarki? Eksperci, politycy i liderzy rynku spotkają się na jubileuszowej 20. Konferencji PSEW2025 w Świnoujściu, by wspólnie odpowiedzieć na to pytanie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 10–12 czerwca i ma być jednym z najważniejszych punktów debaty o transformacji energetycznej oraz roli Polski w kształtowaniu zielonej Europy.
Deep Fission: mikroreaktory SMR, które zmieszczą się w odwiertach jak po ropie
Deep Fission proponuje nowatorskie podejście do energetyki jądrowej – zakopane na głębokości jednej mili (ok. 1,6 km) mikroreaktory SMR mają produkować 15 MW energii każdy. Dzięki wykorzystaniu sprawdzonych technologii PWR oraz minimalizacji kosztów infrastrukturalnych, firma chce dostarczać skalowalną, bezpieczną i bezemisyjną energię dla dużych miast, baz wojskowych oraz centrów danych.
Kalifornia rozdaje panele i magazyny energii za darmo
Haven Energy uruchomiła program, który umożliwia właścicielom domów o niskich dochodach w Kalifornii darmową instalację paneli fotowoltaicznych i magazynów energii. Wszystko dzięki wsparciu stanowego programu SGIP RSSE.
Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem
Rumia dołącza do pilotażowego projektu „inteligentnej metropolii”, który ma przyspieszyć rozwój miast poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii i analizy danych. Współpraca z Politechniką Gdańską ma poprawić m.in. zarządzanie energią, transportem i planowaniem przestrzennym.
PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki
Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.
Komentarze