Spółka należąca do Polenergii z umową z PSE i Zarządcą Rozliczeń
Elektrociepłownia Nowa Sarzyna, spółka Polenergii, zawarła roczną umowę mocową z PSE i Zarządcą Rozliczeń. Zobowiązanie wynosi 114 MW. ENS, jako pierwsza elektrownia cieplna w Polsce, zapewnia usługę samostartu dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

Nowa umowa dla Elektrociepłowni Nowa Sarzyna
Elektrociepłownia Nowa Sarzyna (ENS), będąca częścią Grupy Polenergia, podpisała umowę mocową z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE) i Zarządcą Rozliczeń. Umowa przewiduje zobowiązanie dostarczenia mocy w wysokości 114 MW. Okres obowiązywania umowy to jeden rok. Ostateczne wejście w życie uzależniono od zatwierdzenia wyników aukcji przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE).
Umowa ta wzmacnia pozycję ENS na rynku mocy i potwierdza jej strategiczne znaczenie dla krajowego systemu energetycznego.
O elektrociepłowni Nowa Sarzyna
Elektrociepłownia Nowa Sarzyna od 2011 roku ENS należy do Kulczyk Investment, a obecnie jest częścią Grupy Polenergia. Obiekt zajmuje obszar o powierzchni 6 hektarów. Zakład sąsiaduje z dużymi przedsiębiorstwami chemicznymi: CIECH Sarzyna S.A. oraz Sarzyna Chemical Sp. z o.o.
W 2023 roku ENS wyprodukowała 174 834 MWh energii elektrycznej oraz 356 365 GJ energii cieplnej. Produkcja odbywa się głównie przy spalaniu gazu ziemnego, a w razie potrzeby oleju opałowego lekkiego.
Od 2023 roku ENS świadczy usługę samostartu i odbudowy systemu elektroenergetycznego na zlecenie PSE. Jest to jedyna elektrownia cieplna w Polsce z możliwością samostartu. Do tej pory takie zdolności posiadały jedynie elektrownie wodne. Warto też podkreślić, że ten innowacyjny obiekt dostarczy wodór dla autobusów miejskich w Rzeszowie.
Może Cię również zainteresować
Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu
Bridgestone wprowadza innowacyjne opony z ponad 65% udziałem materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych na prestiżowy wyścig pojazdów solarnych
Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania
Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.
Najlepsze moduły PV 2025 według RETC
RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.
Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł
Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.
PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.
Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów
Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.
Komentarze