Sprzedaż pomp ciepła w Holandii i Belgii osiąga rekordowe poziomy
Europejski rynek pomp ciepła, to obecnie bardzo duża arena rywalizacji dla producentów. Tylko w 2022 r. na 16 europejskich rynkach sprzedano ok. 3 mln pomp ciepła, czyli o ok. 40% więcej niż w poprzednim roku – twierdzi Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA). W tym roku zainteresowanie proekologicznymi urządzeniami szczególnie dynamicznie rośnie w Belgii i Holandii. Według Holenderskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła w 2023 r., w Holandii zostanie zainstalowanych nawet 60% więcej pomp ciepła niż w analogicznym okresie rok temu. Natomiast w Belgii w pierwszym półroczu br. sprzedano ok. 30 tys. sztuk tych urządzeń – wskazało InfoPompeaChaleur.

Holenderski fenomen
W Kraju Tulipanów w pierwszym półroczu br. sprzedano ponad 85 tys. pomp ciepła, czyli o 80% więcej niż w analogicznym okresie 2022 r. Do końca roku ten wynik może się podwoić. Należy jednak zaznaczyć, że statystyka może nie być do końca miarodajna, ponieważ do wzrostu tej tegorocznej, przyczyniły się ubiegłoroczne opóźnienia w wysyłce urządzeń.
Ostrożne szacunki wskazują, że w tym roku w Holandii liczba nowych instalacji wzrośnie w porównaniu z ubiegłym rokiem o kilkadziesiąt tysięcy – o ponad 50 tys. w nowych budynkach i ok. 120 tys. w istniejących. Dynamiczna ekspansja będzie możliwa pod warunkiem, że nie spowolnią jej politycy poprzez wprowadzenie niekorzystnych zmian w polityce klimatycznej. Wprowadzenie utrudnień byłoby jednak sprzeczne z planami holenderskiego rządu, dotyczącymi wcielenia w życie zakazu wykorzystywania kotłów w celach grzewczych (za ok. 3 lata – od 2026 r).
W Belgii przybywa pomp ciepła
Sprzedaż pomp ciepła, oprócz Holandii, znacznie wzrosła również w Belgii. W pierwszym półroczu 2023 r. sprzedano tu 30 tys. pomp ciepła, czyli o 140% więcej w porównaniu rok do roku. Wśród nich dominują powietrzne pompy ciepła typu powietrze – woda (86%). W Belgii bardzo dynamiczny wzrost, o ponad 140%, widać również w przypadku sprzedaży termodynamicznych podgrzewaczy wody. W pierwszym półroczu br. sprzedano ich ok. 22 tys. sztuk.
Jak wskazało InfoPompeaChaleur, rozwój rynku pomp ciepła w Belgii jest efektem inwestycji operatorów systemów dystrybucyjnych, mającym pomóc odbiorcom energii w przejściu na rozwiązania energooszczędne, i przyjaznej polityki podatkowej.
Ambitne plany
W 2022 r. sprzedaż pomp ciepła w Europie osiągnęła rekordowy poziom. Obecnie na Starym Kontynencie używanych jest ok. 20 mln pomp ciepła. Do końca 2030 r., według szacunków EHPA, może być ich nawet blisko 60 mln.
Czołówką w tym wyścigu prawdopodobnie będą Francja, Niemcy i Włochy, z liczbą nowych pomp ciepła przekraczającą odpowiednio: 8, 6 i 5 mln jednostek. Na czwartym miejscu rankingu umieszczono Polskę, dla której cel wyznaczono na blisko 3,1 mln pomp ciepła.
W ubiegłym roku w Polsce sprzedano 203.300 sztuk pomp ciepła. Spośród nich 188.200 to pompy ciepła typu powietrze – woda, 7.900 – to pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej, a 7. 200 – gruntowe pompy ciepła.
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze