Enerad
Porównaj oferty

„Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” opublikowana. Jaka będzie przyszłość polskiej energetyki?

Rząd stosunkowo długo nie precyzował swojego planu względem rozwoju polskiej energetyki. Trochę bez echa, władza opublikowała z końcem lipca dokument „Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”, w którym poruszono najważniejsze cele energetyczne.

linia energetyczna prąd

Przyszłość polskiej energetyki – cele

Trochę przyszło nam czekać na strategię rządu w sprawie energetyki. Poniekąd ujawniła się ona w stosunku, chociażby do energetyki wiatrowej, czy biomasy. Dzisiaj plany rządu są trochę bardziej precyzyjne. Dokąd, więc zmierza nasza energetyka?

Rząd postawił przed naszą energetyką kilka celi. Przede wszystkim ma być zwiększona efektywność energetyczna. Ważnym celem do realizacji ma być wzrost bezpieczeństwa energetycznego, które będzie można osiągnąć m.in. poprzez dywersyfikację źródeł energii.

Na stronie Ministerstwa Rozwoju czytamy również, że ma być zapewniona ciągłość i stabilność dostaw prądu oraz planuje się dalsze zwiększanie OZE w miksie.

Nie zapomniano również o najmniejszych odbiorcach prądu, czyli gospodarstwach domowych. Tutaj rząd chce zmniejszyć lub zahamować wydatki na energię elektryczną. Brzmi dobrze, prawda?

Realizacja rządowego planu

Chociaż w dokumencie brakuje wielu szczegółów odnośnie realizacji planów – przede wszystkim nie wiadomo skąd rząd chce wziąć środki na finansowanie. Ale z ogólnej analizy można wywnioskować, jak będzie wyglądać przyszłość naszej energetyki.

1. Węgiel, węgiel, węgiel

Tutaj raczej nie ma wielkiego zaskoczenia – rząd stawia na węgiel, który będzie głównym źródłem energii. Zadanie nie będzie łatwe, bo tradycyjne elektrownie muszą stać się nie tylko wydajniejsze, ale przede wszystkim bardziej ekologiczne. Patrząc globalnie – w tym punkcie idziemy pod prąd, bo większość państw odchodzi od tradycyjnych elektrowni. Nie poruszymy już tutaj wątku górników i rentowności kopalni.

2. Nie jedna, a dwie elektrownie atomowe

Plan bardzo ambitny, zważywszy na to, że jest problem z realizacją projektu dotyczącego jednej elektrowni. W dokumencie nie ma konkretów, wiadomo, że do 2020 roku ma nastąpić przygotowanie pierwszego reaktora HTR. Łączna moc dwóch elektrowni ma wynieść ok. 6000 MW netto. Rząd chce również wspierać polskie firmy przy realizacji projektów. Co ciekawe elektrownie mają również produkować ciepło technologiczne.

Władza chce też postawić na rozwój energetyki jądrowej i w związku z tym ma powstać specjalne laboratorium do badań.

3. Nie dla wiatraków, tak dla energetyki wodnej i biomasy

To, że rząd nie jest zainteresowany dalszym rozwojem energetyki wiatrowej, wiadomo od dawna – świadczy o tym, chociażby tzw. ustawa antywiatrakowa. Jednak czy chcemy, czy nie, musimy zwiększać udział OZE. Plan rozwoju OZE, według rządu, powinien być zgodny z terytorialnym potencjałem – tutaj nie ma zaskoczenia, bo pojawia się faworyzowana od początku biomasa oraz hydroenergetyka.

4. Powrót łupków, Baltic Pipe i drugi gazport

Rząd nigdy nie krył się z tym, że chce uniezależnić się w kwestii gazu od Rosji. Strategia ta ma być realizowana w dalszym ciągu, a Polska ma stać się centrum przesyłu i handlu w Europie Środkowej i Wschodniej.

Tutaj rząd stawia na dwa fundamentalne filary: budowę nowej infrastruktury oraz zwiększenie pojemności magazynowej.

5. Energooszczędne rozwiązania dla gospodarki

Parametry naszej energochłonnej gospodarki mają być poprawione poprzez inwestycje w np. ciepłownictwo, czy zwiększenie efektywności energetycznej budynków mieszkalnych i komercyjnych.

Ponadto rząd chce budować nowe linie energetyczne, a do 2020 roku ma być przyjęta strategia dotycząca smart power grid.

W dokumencie przewinął się też, słynny już, wątek elektromobilności – wiadomo jedynie, że rząd chce postawić na niskoemisyjne tramwaje, elektryczne autobusy, czy samochody elektryczne, których ma być za 10 lat aż milion (więcej: Milion aut elektrycznych w Polsce w ciągu 10 lat?).

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły