Strategiczne inwestycje w Humilladero: Andaluzja stawia na wodór i magazyny energii
Rząd Andaluzji ogłosił, że dwa nowe projekty przemysłowe zlokalizowane w miejscowości Humilladero (prowincja Malaga) uzyskały status inwestycji o znaczeniu strategicznym dla regionu. Chodzi o zakłady produkcji elektrolizerów do wytwarzania zielonego wodoru oraz fabrykę baterii litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP). Łączna wartość inwestycji to 152,4 mln euro, a w ciągu najbliższych pięciu lat projekty te mają stworzyć aż 1 500 miejsc pracy.

Hygreen: produkcja elektrolizerów i wsparcie dla zielonego wodoru
Pierwszy z projektów realizowany będzie przez firmę Hygreen Energy Developments S.L.U. Zakłada on budowę nowoczesnej fabryki elektrolizerów, które posłużą do produkcji zielonego wodoru w procesie elektrolizy z wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych. Całkowita wartość inwestycji wynosi 78 mln euro.
W pierwszej fazie działalności zakład ma zapewnić 168 miejsc pracy, a po osiągnięciu pełnych mocy operacyjnych (w ciągu około pięciu lat) – aż 500 etatów.
Sermatec: największa w Europie fabryka baterii LFP
Drugi projekt to inwestycja firmy Andalucía Sermatec Energy, która zbuduje największy w Europie zakład produkcji baterii litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP), stosowanych m.in. w magazynach energii i pojazdach elektrycznych. Fabryka powstanie w Parku Nowych Technologii w Humilladero i będzie mieć roczną zdolność produkcyjną 5 GWh.
Koszt projektu to 74,38 mln euro. W początkowej fazie fabryka stworzy 188 miejsc pracy, a docelowo – nawet 1 000 etatów w ciągu pięciu lat.
Specjalna ścieżka dla inwestycji priorytetowych
Obie inwestycje zostały objęte specjalnym trybem administracyjnym na mocy andaluzyjskiego Dekretu 4/2019, który upraszcza i przyspiesza procedury dla projektów o strategicznym znaczeniu. Do 31 grudnia 2027 roku będą one korzystać z preferencyjnego traktowania w ramach tzw. Jednostki Przyspieszenia Projektów (UAP).
Zobacz również:- Q ENERGY buduje farmy fotowoltaiczne o mocy ponad 200 MWp w Andaluzji
- Wodór w Niemczech pod presją. Nadzieje na przełom dzięki współpracy z Francją
- Norwegia i Polska razem dla OZE i wodoru – nowa deklaracja podpisana w Warszawie
Źródło: Junta de Andalucía
Może Cię również zainteresować
Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu
Bridgestone wprowadza innowacyjne opony z ponad 65% udziałem materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych na prestiżowy wyścig pojazdów solarnych
Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania
Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.
Najlepsze moduły PV 2025 według RETC
RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.
Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł
Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.
PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.
Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów
Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.
Komentarze