Straż pożarna z panelami PV – 50 kWp mocy już działa na południu Polski
Systemy fotowoltaiczne i agregaty prądotwórcze wspierają pięć jednostek PSP. Inicjatywa zwiększa bezpieczeństwo operacyjne i jest odpowiedzią na skutki zmian klimatycznych.

Nowe źródła zasilania dla jednostek PSP
EDP zainstalowało systemy fotowoltaiczne oraz agregaty prądotwórcze w pięciu wybranych Komendach Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej na południu Polski. To efekt decyzji podjętej po ubiegłorocznej powodzi, podczas której strażacy odegrali kluczową rolę w akcjach ratunkowych. Przekazane rozwiązania energetyczne już działają, dostarczając czystą energię i zapewniając niezależność energetyczną.
Działanie systemów opartych na OZE
Systemy fotowoltaiczne pozwalają jednostkom PSP korzystać z energii słonecznej w ciągu dnia. Z kolei agregaty prądotwórcze stanowią zapasowe źródło zasilania – przydatne w nocy lub w razie nagłego wzrostu zapotrzebowania. Takie rozwiązanie zwiększa gotowość operacyjną, zwłaszcza w przypadku awarii sieci elektroenergetycznej.
Zainstalowane instalacje mają łączną moc blisko 50 kWp. Oznacza to wyraźny wzrost samowystarczalności energetycznej wspieranych jednostek, co może mieć istotne znaczenie podczas działań ratowniczych prowadzonych w trudnych warunkach terenowych lub atmosferycznych.
Zobacz również: EDP rozpycha się z PV-as-a-service dla firm
Wsparcie tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne
Wybrane jednostki straży pożarnej, które otrzymały nowe systemy energetyczne, znajdują się w województwach dolnośląskim, opolskim i śląskim. Pomoc trafiła do trzech komend w województwie dolnośląskim (Ząbkowice Śląskie, Nowa Ruda, Wołów), jednej komendy w województwie opolskim (Głuchołazy) oraz jednej w województwie śląskim (Bielsko-Biała).
Lokalizacje wybrano we współpracy z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej. Celem było zapewnienie wsparcia tam, gdzie potrzeby były największe – zarówno pod kątem operacyjnym, jak i infrastrukturalnym.
Odpowiedź na zmieniający się klimat
Wypowiedź Bruno Cunha, Managing Director EDP Client Solutions w Polsce, podkreśla cele inicjatywy:
„Chcemy nie tylko wyrazić uznanie dla poświęcenia i determinacji strażaków, ale także wyposażyć ich w narzędzia, które pozwolą działać jeszcze skuteczniej w przyszłości. Instalacje fotowoltaiczne zwiększają niezależność energetyczną, która jest niezbędna w sytuacjach kryzysowych”.
Według EDP, działania te mają również związek z adaptacją do skutków zmian klimatycznych oraz rosnącym ryzykiem występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych. Nowoczesne systemy energetyczne zwiększają odporność jednostek PSP na takie sytuacje.
Zobacz również: Microsoft i EDP rozwijają energetykę słoneczną w USA. Nowe farmy o mocy 400 MW
Źródło: EDP (komunikat prasowy), oprac. własne.
Może Cię również zainteresować
Instalacja fundamentu dla największej farmy wiatrowej ScottishPower
Rozpoczęła się budowa morskiej farmy wiatrowej East Anglia THREE o mocy 1,4 GW. Pierwszy fundament – największy w Europie zainstalowany z wykorzystaniem jack-up vessel – właśnie trafił na dno Morza Północnego.
Technique Solaire buduje aż 341 instalacji PV w Europie za 302 mln euro
Francuska firma, Technique Solaire ogłosiła pozyskanie rekordowych w swojej historii środków w wysokości 302 mln euro. Posłużą one do realizacji 341 projektów fotowoltaicznych w trzech krajach Europy o łącznej mocy 240 MWp. Spółka kontynuuje dynamiczną ekspansję, równocześnie wspierając fundusz Synergie Renouvelable.
Magazyn energii spłonął po 2 tygodniach. Znamy winnego pożaru w Niemczech
W Neuenhaus w Dolnej Saksonii doszło do pożaru domu jednorodzinnego z powodu zapłonu przydomowego magazynu energii. Choć początkowo podejrzewano baterie litowo-żelazowo-fosforanowe, producent wykluczył je jako źródło ognia. Winę poniosło połączenie kilku usterek technicznych.
ORLEN na EKG 2025: gaz filarem bezpieczeństwa energetycznego Polski
ORLEN zapowiada inwestycje rzędu 380 mld zł w polską energetykę do 2035 roku. Kluczową rolę w transformacji ma odegrać gaz, który – według prezesa koncernu Ireneusza Fąfary – będzie gwarantem bezpieczeństwa energetycznego państwa przynajmniej do 2050 roku.
WindEurope: farmy wiatrowe będą wspierać służby w działaniach obronnych
Rosnące zagrożenie atakami fizycznymi i cybernetycznymi na infrastrukturę energetyczną skłania Europę do działania. WindEurope podejmuje nowe współprace, by wzmocnić ochronę turbin wiatrowych. W grę wchodzi m.in. integracja systemów obronnych i energetycznych oraz zastosowanie nowoczesnych technologii cyberbezpieczeństwa.
EHPA krytycznie o projekcie unijnych zasad pomocy publicznej dla zielonego przemysłu
Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) opublikowało stanowisko wobec projektu unijnych wytycznych dotyczących pomocy publicznej dla czystego przemysłu Clean Industrial State Aid Framework (CISAF). Organizacja podkreśla, że obecna wersja dokumentu może utrudnić, zamiast przyspieszyć, rozwój kluczowych technologii dla dekarbonizacji przemysłu, w tym pomp ciepła.
Komentarze