Enerad
Porównaj oferty

Struktura paliw zużytych do wytworzenia prądu – który sprzedawca w 2019 był najbardziej ekologiczny?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, sprzedawcy energii mają obowiązek informowania o strukturze paliw i innych nośników do wytworzenia energii elektrycznej, sprzedanej w poprzednim roku kalendarzowym. Sprawdźmy zatem, z jakich źródeł sprzedawcy najczęściej pozyskiwali energię elektryczną w 2019 roku oraz, który z nich był najbardziej ekologiczny?

struktura paliw

Sprzedawcy mają obowiązek informowania o strukturze paliw

Zgodnie z § 37 Rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego z dnia 4 maja 2007 r. (Dz. U. Nr 93 z 2007 r., poz. 623) w terminie do 31 marca, sprzedawca powinien przekazać odbiorcom informację na temat struktury paliw i innych nośników energii pierwotnej zużytej do wytwarzania energii elektrycznej w poprzednim roku kalendarzowym. Przy czym, zgodnie z zapisami Rozporządzenia, wiadomości na ten temat powinny znaleźć się na dostarczonej odbiorcom fakturze za energię, a także na stronie internetowej sprzedawcy oraz na sporządzonych przez niego materiałach promocyjnych.

Co ważne, sprzedawcy energii mają także obowiązek podania informacji o wpływie wytwarzania energii elektrycznej na środowisko w zakresie wielkości emisji dla poszczególnych paliw i innych nośników energii pierwotnej zużytych do wytworzenia sprzedawanej przez siebie energii elektrycznej w poprzednim roku kalendarzowym.

Struktura paliw 2019 – jak przedstawia się w przypadku poszczególnych sprzedawców?

Struktura paliw i innych nośników energii pierwotnej zużytych do wytworzenia energii elektrycznej sprzedanej przez poszczególnych sprzedawców energii w 2019 roku przedstawia się w następujący sposób dla:

PGE Obrót S.A.:

Struktura paliw zużytych do produkcji energii sprzedanej przez PGE
(źródło: PGE; opracowanie: enerad.pl)

Informacja o wpływie wytwarzania energii elektrycznej na środowisko w zakresie wielkości emisji dla paliw i innych nośników energii pierwotnej zużytych do wytworzenia energii elektrycznej sprzedanej przez PGE Obrót S.A. w 2019 roku:

informacja o wpływie wytwarzania energii elektrycznej na środowisko PGE
(źródło: PGE)

Tauron Polska Energia S.A.:

struktura paliw zużytych do produkcji energii sprzedanej przez Tauron
(źródło: Tauron; opracowanie: enerad.pl)

Informacja o wpływie wytwarzania energii elektrycznej na środowisko w zakresie wielkości emisji dla paliw i innych nośników energii pierwotnej zużytych do wytworzenia energii elektrycznej sprzedanej przez Tauron Polska Energia S.A. w 2019 roku:

Informacja o wpływie wytwarzania energii elektrycznej na środowisko Tauron
(źródło: Tauron)

Energa-Obrót S.A.:

struktura paliw zużytych do produkcji energii sprzedanej przez Energa
(źródło: Energa; opracowanie: enerad.pl)

Informacja o wpływie wytwarzania energii elektrycznej na środowisko w zakresie wielkości emisji dla paliw i innych nośników energii pierwotnej zużytych do wytworzenia energii elektrycznej sprzedanej przez Energa-Obrót S.A. w 2019 roku:

Informacja o wpływie wytwarzania energii elektrycznej na środowisko Energa
(źródło: Energa)

Enea S.A.:

struktura paliw zużytych do produkcji energii sprzedanej przez Enea
(źródło: Enea; opracowanie: enerad.pl)

Informacja o wpływie wytwarzania energii elektrycznej na środowisko w zakresie wielkości emisji dla paliw i innych nośników energii pierwotnej zużytych do wytworzenia energii elektrycznej sprzedanej przez Enea S.A. w 2019 roku.

Informacja o wpływie wytwarzania energii elektrycznej na środowisko Enea
(źródło: Enea)

innogy Polska S.A.:

struktura paliw zużytych do produkcji energii sprzedanej przez innogy
(źródło: innogy; opracowanie: enerad.pl)

Informacja o wpływie wytwarzania energii elektrycznej na środowisko w zakresie wielkości emisji dla paliw i innych nośników energii pierwotnej zużytych do wytworzenia energii elektrycznej sprzedanej przez innogy Polska S.A. w 2019 roku:

Informacja o wpływie wytwarzania energii elektrycznej na środowisko innogy
(źródło: innogy)

Analiza informacji podanych przez sprzedawców energii

Jak wynika z analizy informacji podanych przez poszczególnych sprzedawców energii, nadal głównym źródłem, z którego produkuje się prąd jest węgiel brunatny lub kamienny, co ma bardzo niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. Najwięcej paliwa w postaci węgla zużywała w 2019 roku firma PGE Obrót S.A. (udział dla węgla kamiennego to 43,1% natomiast dla węgla brunatnego 46,2%).

Pamiętajmy jednak, że na mocy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z dnia 23 kwietnia 2009 roku, w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych Polska została zobowiązana do osiągnięcia minimum 15% udziału energii z OZE w końcowym zużyciu energii brutto do 2020 roku (na poziomie unijnym było to 20%). Natomiast w ramach nowej unijnej strategii energetycznej do 2030 roku przyjęto, że udział OZE w unijnej elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie da łącznie 32%.

Zgodnie z przedstawionym projektem „Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021 – 2030” (w ramach realizacji tego unijnego celu) Polska deklaruje osiągnięcie do 2030 roku 21% udziału w finalnym zużyciu energii brutto (łącznie w elektroenergetyce, ciepłownictwie i chłodnictwie oraz na cele transportowe). Przy czym, przyjmuje się, że tylko w samej produkcji energii elektrycznej, udział odnawialnych źródeł energii wzrośnie do ok. 27% (czyli oznacza to, że będzie dwukrotnie większy niż teraz).

Z naszego rankingu wynika, że wśród największych sprzedawców energii elektrycznej, najbardziej ekologiczna jest firma Energa-Obrót S.A., w przypadku której aż 27,9% sprzedanej energii w 2019 roku pochodziło z OZE, czyli energii wiatrowej, energetyki, wodnej, energii słonecznej (fotowoltaika), biomasy i biogazu. Ten niekwestionowany lider w bardzo spektakularny sposób wyróżnia się tle swoich rywali. Znakomitym wynikiem może pochwalić się również firma innogy Polska S.A., w przypadku której 24% sprzedanej energii pochodziło w ubiegłym roku z odnawialnych źródeł energii.

Warto podkreślić, że ten największy sprzedawcą prądu w Warszawie znany jest z tego, że aktywnie uczestniczy w ekologicznej transformacji. W jaki sposób? Przede wszystkim instalując rocznie panele fotowoltaiczne na dachach kilku tysięcy domów w całym kraju, jak i masowo wdrażając ekologiczne rozwiązania w swoich biurach.

Ranking najbardziej ekologicznych sprzedawców energii

Tegoroczny ranking najbardziej ekologicznych sprzedawców energii elektrycznej przedstawia się następująco:

  • pierwsze miejsce – Energa-Obrót S.A. (27,9% energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii w 2019 roku);
  • drugie miejsce – innogy Polska S.A. (24% energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii w 2019 roku);
  • trzecie miejsce – Enea S.A. (15,8 % energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii w 2019 roku);
  • czwarte miejsce – Tauron Polska Energia S.A. (15,7% energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii w 2019 roku);
  • piąte miejsce – PGE Obrót S.A. (3,8% energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii w 2019 roku).
ilość sprzedanej energii elektrycznej z OZE
(źródło: PGE, Energa, Enea, Tauron, innogy; opracowanie: enerad.pl)

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły