Szwajcaria: Co druga instalacja PV z magazynem energii
W Szwajcarii co drugą instalację fotowoltaiczną wyposaża się w magazyn energii. W 2023 roku zainstalowano niemal 1 GWh nowych systemów magazynowania. Swissolar apeluje o stworzenie ogólnokrajowej strategii dla magazynów energii i wprowadzenie zachęt finansowych

Co druga instalacja PV z magazynem energii
Zgodnie z najnowszym raportem Swissolar, w 2023 roku w Szwajcarii kontynuowany był dynamiczny wzrost liczby domowych magazynów energii. Obecnie około 50% nowych instalacji fotowoltaicznych w sektorze mieszkaniowym montowanych jest w zestawie z bateryjnym systemem magazynowania energii (BESS).
Branżowa organizacja Swissolar wskazuje, że w ciągu ostatnich trzech lat liczba tych systemów podwajała się niemal co roku. W 2023 roku do systemu energetycznego dodano blisko 1 GWh nowej pojemności magazynowej.
Spadające ceny technologii przyspieszają inwestycje
Jednym z głównych czynników napędzających rozwój rynku są spadające ceny akumulatorów. Według danych zawartych w raporcie, średni koszt magazynu energii litowo-jonowego wynosił w 2024 roku 115 USD/kWh. Jeszcze w 2013 roku wartość ta przekraczała 800 USD/kWh. To oznacza spadek cen o ponad 85% w ciągu dekady.

Systematyczne obniżki kosztów technologii wpływają na rosnącą dostępność rozwiązań magazynowania energii dla użytkowników prywatnych.
Magazyny energii kluczowe dla bezpieczeństwa dostaw
Swissolar podkreśla, że BESS odgrywają istotną rolę w zwiększaniu elastyczności wykorzystania energii słonecznej oraz odciążaniu sieci elektroenergetycznych.
– Magazyny energii są kluczowym elementem dla bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej z krajowych źródeł odnawialnych – powiedział Matthias Egli, dyrektor zarządzający Swissolar.
W 2025 roku energia słoneczna ma odpowiadać za około 14% całkowitego zużycia energii elektrycznej w Szwajcarii.
Potrzebna strategia i konkretne działania
Organizacja apeluje o przyspieszenie rozwoju pojemności magazynowej oraz wdrożenie zachęt, które motywują do wykorzystywania magazynów w sposób wspierający system energetyczny.
– Podstawa prawna istnieje – jest nią ustawa o energii elektrycznej. Teraz każdy musi wykonać swoją część – zaznaczył Jürg Grossen, prezydent Swissolar.
Wymienione zostały trzy główne grupy odpowiedzialne za wdrażanie zmian:
- przemysł PV, który powinien optymalizować autokonsumpcję z użyciem baterii i systemów zarządzania energią,
- operatorzy sieci dystrybucyjnych, którzy powinni dostosować taryfy i systemy podatkowe,
- politycy, którzy muszą poprawić ramy prawne, m.in. poprzez szybką implementację rozliczeń według godzinowych cen rynkowych.
Apel o krajową strategię magazynowania energii
Swissolar wskazuje, że potrzebna jest ogólnokrajowa strategia, która obejmie wszystkie typy magazynów – zarówno krótkoterminowe, jak i sezonowe – aby uniknąć kosztownej rozbudowy sieci.
– Systemy magazynowe, które mogą przechowywać energię i oddawać ją w ciągu milisekund, muszą być brane pod uwagę w przyszłych scenariuszach energetycznych – zaznaczyła wiceprezes Swissolar Gabriela Suter.
Sześć rekomendacji dla rynku
W swoim raporcie Swissolar przedstawia sześć zaleceń dla decydentów, operatorów sieci i branży:
- Nadanie rozproszonym systemom BESS odpowiedniej roli w systemie energetycznym.
- Odpowiednie zaprojektowanie sygnałów cenowych i mechanizmów finansowych.
- Wprowadzenie zachęt dla inteligentnej integracji BESS z siecią.
- Rozwój lokalnych i regionalnych magazynów energii, ograniczających potrzebę rozbudowy sieci.
- Ułatwienie dostępu magazynów do rynku energii bilansującej.
- Usunięcie barier dla wymiany danych.
Trend wzrostowy utrzyma się w 2025 roku

Z danych przedstawionych w raporcie wynika, że całkowita pojemność zainstalowanych bateryjnych systemów magazynowania energii w Szwajcarii zbliży się w 2025 roku do 1 GWh. Oznacza to niemal dziesięciokrotny wzrost względem roku 2020.
Zobacz również:- Hiszpania bije kolejne rekordy w produkcji energii słonecznej. Czas na hybrydyzację z magazynami energii
- Intersolar Europe 2025: Magazyny energii kluczem transformacji – spadają ceny, rosną zyski
- Enea Operator buduje magazyn energii. Nowa inwestycja wsparta środkami z NFOŚiGW
Źródło: Raport Swisssolar – Batteriespeicher mit Photovoltaik 2025.
Może Cię również zainteresować
Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu
Bridgestone wprowadza innowacyjne opony z ponad 65% udziałem materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych na prestiżowy wyścig pojazdów solarnych
Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania
Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.
Najlepsze moduły PV 2025 według RETC
RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.
Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł
Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.
PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.
Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów
Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.
Komentarze