Enerad
Porównaj oferty

Tańszy prąd z Ukrainy popłynie za kilka lat dzięki Orlenowi

Już za kilka lat do Polski może popłynąć prąd z ukraińskiej Elektrowni Jądrowej Równe. Jak dowiedział się serwis enerad.pl zeroemisyjna i tańsza energia ma popłynąć do nas w drugiej połowie tej dekady.

elektrownia jądrowa

2025 rok ma być początkiem końca polskiej energii węglowej. Wejdziemy wówczas w trudny okres intensywnej transformacji uzgodnionej z Unią Europejską. Wówczas naszego systemu może ubyć najpierw 8 GW, a trochę później kolejne 6 GW mocy węglowych. Zbiegnie się to z wchodzącymi do systemu wiatrakami morskimi, ale przed uruchomieniem energetyki jądrowej (zarówno dużych jak i małych reaktorów).

Spółka Orlen Synthos Green Energy jest zainteresowana projektem budowy linii 400 kV między Równieńską Elektrownią Jądrową a Polską (stacja w okolicy Chełma na Lubelszczyźnie). Linia Chełm-Równe miałaby długość 175 km, a z czego ok 23 km biegłyby po stronie polskiej, zaś 152 – po stronie ukraińskiej

– tłumaczy serwisowi enerad.pl Mariusz Ilnicki z ORLEN Synthos Green Energy.

Prace przygotowawcze trwają

W tej chwili OSGE koncentruje się na pracach przygotowawczych: opracowanie planu projektu, przygotowanie harmonogramu oraz opracowanie analiz finansowo-ekonomicznych. Rozmowy toczą się zarówno z Polskimi Sieciami Energetycznymi, jak i z Ukrenergo (operator sieci w Ukrainie) oraz Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Rzeczywisty moment rozpoczęcia i zakończenia prac zależy także od zakończenia działań wojennych w Ukrainie.

OSGE planuje najpierw uruchomić przesył energii z Polski do Ukrainy. Nasz sąsiad będzie potrzebował jej w trakcie odbudowy kraju i infrastruktury energetycznym. Linia ma być jednak dwustronna i w kolejnym kroku popłynie nią prąd do polskich odbiorców. Orlen Synthos Green Energy zakłada, że będzie on tańszy.

Inwestycja ma kosztować 297 mln euro. Decyzja dotycząca ewentualnego wsparcia przez KE zapadnie pod koniec tego roku. Ogłoszenie listy projektów, które otrzymają wsparcie finansowe, zostanie ogłoszona najpóźniej na początku 2024 r.

Rówieńska Elektrownia Jądrowa zlokalizowana jest nieco ponad 120 km od polskiej granicy, cztery reaktory dysponują łączną mocą ponad 3600 MWe, przed wybuchem wojny produkowała ponad 16 000 GWh energii – prawie 20% całej produkcji w Ukrainie.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

Zielona transformacja na Sycylii. Powstaje 1 MW elektrolizer w Hydrogen Valley

Zielona transformacja na Sycylii. Powstaje 1 MW elektrolizer w Hydrogen Valley

Duferco Energia i Ansaldo Green Tech wspólnie rozwijają kluczowy projekt wodorowy we Włoszech. W Giammoro (Sycylia) powstaje Hydrogen Valley, która ma wspierać dekarbonizację przemysłu i transportu dzięki zielonemu wodorowi.

23.04.2025
Gaz i wodór Wiadomości z rynku
100% energii ze źródeł odnawialnych w dzień roboczy w Hiszpanii

100% energii ze źródeł odnawialnych w dzień roboczy w Hiszpanii

Hiszpania osiągnęła historyczny kamień milowy – po raz pierwszy w dniu roboczym cały popyt na energię elektryczną został pokryty ze źródeł odnawialnych. 16 kwietnia br. system elektroenergetyczny Półwyspu Iberyjskiego działał wyłącznie na energii wiatrowej, słonecznej i wodnej. Tydzień później padł nowy rekord mocy chwilowej generowanej przez fotowoltaikę.

23.04.2025
Energia elektryczna Wiadomości z rynku
Rusza strategiczna debata o przyszłości energetyki wiatrowej. Konferencja PSEW2025 w czerwcu

Rusza strategiczna debata o przyszłości energetyki wiatrowej. Konferencja PSEW2025 w czerwcu

Energetyka wiatrowa jako siła napędowa polskiej gospodarki? Eksperci, politycy i liderzy rynku spotkają się na jubileuszowej 20. Konferencji PSEW2025 w Świnoujściu, by wspólnie odpowiedzieć na to pytanie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 10–12 czerwca i ma być jednym z najważniejszych punktów debaty o transformacji energetycznej oraz roli Polski w kształtowaniu zielonej Europy.

23.04.2025
OZE Wiadomości z rynku
Deep Fission: mikroreaktory SMR, które zmieszczą się w odwiertach jak po ropie

Deep Fission: mikroreaktory SMR, które zmieszczą się w odwiertach jak po ropie

Deep Fission proponuje nowatorskie podejście do energetyki jądrowej – zakopane na głębokości jednej mili (ok. 1,6 km) mikroreaktory SMR mają produkować 15 MW energii każdy. Dzięki wykorzystaniu sprawdzonych technologii PWR oraz minimalizacji kosztów infrastrukturalnych, firma chce dostarczać skalowalną, bezpieczną i bezemisyjną energię dla dużych miast, baz wojskowych oraz centrów danych.

23.04.2025
Energia elektryczna Technologia Wiadomości z rynku
Kalifornia rozdaje panele i magazyny energii za darmo

Kalifornia rozdaje panele i magazyny energii za darmo

Haven Energy uruchomiła program, który umożliwia właścicielom domów o niskich dochodach w Kalifornii darmową instalację paneli fotowoltaicznych i magazynów energii. Wszystko dzięki wsparciu stanowego programu SGIP RSSE.

23.04.2025
Dofinansowania Wiadomości z rynku
Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem

Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem

Rumia dołącza do pilotażowego projektu „inteligentnej metropolii”, który ma przyspieszyć rozwój miast poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii i analizy danych. Współpraca z Politechniką Gdańską ma poprawić m.in. zarządzanie energią, transportem i planowaniem przestrzennym.

23.04.2025
Efektywność energetyczna Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły