Taryfa C12a – co to jest i kiedy się opłaca?
Taryfa C12a to taryfa skierowana do MŚP. Dla kogo będzie opłacalna? Jaki są godziny droższej i tańszej energii? Ile kosztuje 1 kWh w taryfie C12b? Sprawdź!
Co oznacza taryfa C12a?
Najważniejsze informacje na temat taryfy C12a zostały zakodowane w jej nazwie.
Taryfa C12 jest przeznaczona dla przedsiębiorców, ponieważ oznaczona jest literą C (np. taryfa G11, jest dla gospodarstw domowych).
Jedynka („1„) po literze C w nazwie taryfy C12 mówi nam, że limit mocy umownej wynosi w niej 40 kW. Jeżeli jest to dla nas niewystarczająca ilość, lepiej wybrać np. taryfę C22x, aby uniknąć kary za przekroczenie limitu.
Dwójka („2” w C12) oznacza, że jest to taryfa dwustrefowa. Litery „a” na końcu określa, że taryfie stawki zależą od godzin w szczycie i godzin poza szczytem.
Przedziały godzinowe w taryfie C12a
Godziny w taryfie C12a różnią się ze względu na okres roku (czas letni i zimowy). Warto też podkreślić, że tańsze i droższe godziny w taryfie C12a mogą być zróżnicowane, w zależności od sprzedawcy energii. Zwykle jednak mieszczą się w poniższych przedziałach.
Miesiące | Strefa szczytowa | Strefa pozaszczytowa |
01.04 – 30.09 | 08:00 – 11:00, 20:00 – 21:00 | 11:00 – 20:00, 21:00 – 08:00 |
01.10 – 31.03 | 08:00 – 11:00, 17:00 – 21:00 | 11:00 – 17:00, 21:00 – 08:00 |
Ceny 1 kWh w taryfie C12a
Cena za 1 kWh w taryfie C12a różni się w zależności od sprzedawcy i godziny poboru. Pamiętajcie, że taryfy dla przedsiębiorstw (w tym m.in. taryfy C, taryfy B i taryfy A) nie podlegają zatwierdzeniu przez prezesa URE. Innymi słowy, ceny energii czynnej w taryfie C12a są kształtowane rynkowo, co oznacza, że bezpośrednio zależą od aktualnych stawek na giełdzie energii.
Dzięki temu przedsiębiorcy mogą korzystać z konkurencyjnych ofert niezależnych sprzedawców prądu, które często przewyższają atrakcyjnością standardowe propozycje największych dostawców, takich jak Enea, Energa, E.ON, PGE czy Tauron. Wybierając ofertę od niezależnych sprzedawców, zyskujesz możliwość lepszej kontroli nad wydatkami na energię, dostosowując warunki zakupu do realnych potrzeb Twojej firmy.
Sprawdźcie koniecznie, co mogą Wam zaoferować niezależni sprzedawcy energii. Inne taryfy możecie zobaczyć w naszej porównywarce cen prądu.
Szczegóły oferty
Zmienne stawki giełdowe.
Szczegóły oferty
Zmienne stawki giełdowe.
Informacje dodatkowe
- Warunki dotyczą sprzedaży energii elektrycznej na bazie zmiennych stawek giełdowych. Umowa nawet na 5 lat. Możliwość przejścia na rozliczenie po stałej stawce.
- Zielona energia w standardzie i bez dodatkowych opłat.
- Po przejściu na stronę Axpo, zostaw dane do kontaktu. Umowę podpiszesz online bez wychodzenia z domu. Formalności załatwi w Twoim imieniu Axpo.
Szczegóły oferty
Koszt 1 kilowatogodziny netto. Obowiązuje do końca 2025 r. Od 2026 r. Twoja stawka za energię będzie ustalana na podstawie cen hurtowych.
Warunki oferty
Informacje dodatkowe
- W 2025 roku stała cena energii elektrycznej to tylko 499zł/MWh. Od 2026 roku stawki hurtowe z możliwością w każdej chwili zmiany na stałą cenę!
- Po kliknięciu w przycisk „sprawdź ofertę sprzedawcy” i wypełnieniu formularza, skontaktuje się z Państwem doradca, który zaproponuje rozwiązania dedykowane do potrzeb Państwa firmy.
- Umowę podpisujemy bez wychodzenia z domu – w 100% online. Brak ukrytych opłat, wszystkie formalności związane ze zmianą sprzedawcy wykonuje Fortum.
- Oferta dedykowana dla odbiorców o rocznym zużyciu do 200 MWh.
Szczegóły oferty
Podana stawka poglądowa to cena netto wyliczona na podstawie umowy, uwzględniająca również koszty obsługi, prawa majątkowe i akcyzę, obowiązująca w ramach ceny rynkowej stosowanej dla Klientów we wrześniu 2024 r. Nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego.
Szczegóły oferty
Podana stawka poglądowa to cena netto wyliczona na podstawie umowy, uwzględniająca również koszty obsługi, prawa majątkowe i akcyzę, obowiązująca w ramach ceny rynkowej stosowanej dla Klientów we wrześniu 2024 r. Nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego.
Informacje dodatkowe
- Elastyczność i dopasowanie do Twoich potrzeb: w trakcie umowy możesz zmienić sposób rozliczenia energii z cen rynkowych (SPOT) na stałą cenę. To daje Ci lepszą kontrolę nad kosztami i możliwość wyboru najlepszego momentu na ew. zmianę sposobu rozliczenia.
- Oszczędność i stabilność: w formule rozliczenia SPOT. Twoje rachunki za energię najwierniej odzwierciedlają ceny rynkowe. Gdy ceny prądu na rynku hurtowym spadają, płacisz mniej. W każdej chwili, gdy ceny zaczną rosnąć lub spadać do oczekiwanych poziomów i poczujesz chęć większej stabilności, możesz zabezpieczyć się stałą ceną.
- Więcej czasu na prowadzenie biznesu: zyskujesz czas, bo nie musisz co roku podpisywać kolejnej umowy. Podpisujesz kontrakt na 3 lata i tylko weryfikujesz sposób jej rozliczania.
Kiedy opłaca się wybrać taryfę C12a?
Taryfa C12a skierowana jest do firm, które pracują intensywnie w godzinach nocnych (od 21:00 do 8:00) i popołudniowych. To również dobra opcja dla elastycznych przedsiębiorstw, które są w stanie zmieniać harmonogram pracy, aby przenieść część zużycia energii na godziny pozaszczytowe (poza szczytem), by zmniejszyć koszty energii. Przykładowo, jeśli prowadzisz sklep, to taryfa C12a powinna być dla ciebie bardziej oszczędna niż C11 czy C12b.