Taryfa C12b – co to jest i kiedy się opłaca?
Taryfa C12b to odmiana taryfy C12, przeznaczonej dla podmiotów z sektora MŚP. W tej taryfie stawki uzależnione są stawek dziennych oraz nocnych.

Co oznacza taryfa C12b?
Taryfa C12b to dwustrefowa taryfa prądu skierowana do małych i średnich przedsiębiorstw. Oznaczenie „C” wskazuje, że jest dedykowana dla firm. Cyfra „1” informuje, że limit mocy umownej wynosi do 40 kW. Cyfra „2” oznacza, że taryfa jest dwustrefowa, czyli ceny energii elektrycznej są różne w dwóch okresach doby. Litera „b” na końcu określa, że strefy obejmują godziny dzienne i nocne.
Sprawdź inne taryfy w grupie C dla przedsiębiorstw.
Przedziały godzinowe w taryfie C12b
Inaczej niż w przypadku taryfy C12a, w taryfie C12b godziny nie są konkretnie określone i mogą się znacząco również w zależności od operatora. W ogólnym rozrachunku strefa dzienna będzie miała 14 godzin w ciągu doby, zaś strefa nocna 10 godzin w ciągu doby, w tym:
- 8 kolejnych godzin spośród godzin nocnej doliny, trwającej od godziny 22:00 do godziny 7:00,
- 2 kolejne godziny spośród 4 godzin pomiędzy godziną 13:00 a godziną 16:00 lub 17:00.
Ceny 1 kWh w taryfie C12b
Taryfa C12b to propozycja dla firm, które chcą maksymalnie wykorzystać oszczędności dzięki różnicowaniu cen energii w zależności od pory dnia. Stawki energii czynnej w tej taryfie są kształtowane rynkowo, co oznacza, że ich wysokość zależy od aktualnych cen na Towarowej Giełdzie Energii (TGE). Niezależni sprzedawcy prądu oferują w tej taryfie konkurencyjne warunki, często znacznie korzystniejsze niż propozycje największych dostawców, takich jak Enea, Energa, E.ON, PGE czy Tauron. Dzięki elastyczności w wyborze dostawcy Twoja firma może dopasować ofertę do swojego profilu zużycia i realnie zmniejszyć koszty operacyjne.
Koniecznie sprawdźcie też inne dostępne taryfy w naszej porównywarce cen prądu.
Szczegóły oferty
Zmienne stawki giełdowe.
Szczegóły oferty
Zmienne stawki giełdowe.
Informacje dodatkowe
- Warunki dotyczą sprzedaży energii elektrycznej na bazie zmiennych stawek giełdowych. Umowa nawet na 5 lat. Możliwość przejścia na rozliczenie po stałej stawce.
- Zielona energia w standardzie i bez dodatkowych opłat.
- Po przejściu na stronę Axpo, zostaw dane do kontaktu. Umowę podpiszesz online bez wychodzenia z domu. Formalności załatwi w Twoim imieniu Axpo.
Szczegóły oferty
Stała cena z dostawą na 2026 r. ustalona na dzień 9.04.2025 r. na podstawie notowań TGE BASE_Y-26, uwzględniająca również koszty obsługi, prawa majątkowe i akcyzę. Nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego.
Szczegóły oferty
Podana stawka poglądowa to cena netto wyliczona na podstawie umowy, uwzględniająca również koszty obsługi, prawa majątkowe i akcyzę, obowiązująca w ramach ceny rynkowej stosowanej dla Klientów w marcu 2024 r. Nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego.
Informacje dodatkowe
- Elastyczność i dopasowanie do Twoich potrzeb: w trakcie umowy możesz zmienić sposób rozliczenia energii z cen rynkowych (SPOT) na stałą cenę. To daje Ci lepszą kontrolę nad kosztami i możliwość wyboru najlepszego momentu na ew. zmianę sposobu rozliczenia.
- Oszczędność i stabilność: w formule rozliczenia SPOT. Twoje rachunki za energię najwierniej odzwierciedlają ceny rynkowe. Gdy ceny prądu na rynku hurtowym spadają, płacisz mniej. W każdej chwili, gdy ceny zaczną rosnąć lub spadać do oczekiwanych poziomów i poczujesz chęć większej stabilności, możesz zabezpieczyć się stałą ceną.
- Więcej czasu na prowadzenie biznesu: zyskujesz czas, bo nie musisz co roku podpisywać kolejnej umowy. Podpisujesz kontrakt na 3 lata i tylko weryfikujesz sposób jej rozliczania.
Kiedy opłaca się wybrać taryfę C12b?
Taryfę C12b powinny rozważyć te firmy, które najintensywniej działają w godzinach nocnych, pozaszczytowych, gdy stawki za energię są najniższe. Dobrym przykładem będą tu np. niewielkie piekarnie, cukiernie czy drukarnie.
Może Cię również zainteresować
PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki
Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.
Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry
Koncepcja hybrydowego układu napędowego pozwoli przekształcać platformy BEV bez kosztownych zmian konstrukcyjnych.
Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii
Grupa Enea planuje przeznaczyć w 2025 roku aż 7,94 mld zł na inwestycje, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. To największy CAPEX w historii spółki. Kluczowe obszary, na które postawi Enea, to odnawialne źródła energii (OZE), dystrybucja oraz wytwarzanie energii. Decyzja o znacznym zwiększeniu nakładów wpisuje się w strategię transformacji energetycznej i wzmocnienia pozycji Enei jako wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego.
Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW
Rhoss zaprezentował nową linię pomp ciepła EasyPACK ECO HT65. Urządzenia dostępne są w trzech wielkościach, oferują moc od około 75 do 100 kW i dostępne są w dwóch wersjach: wysokowydajnej oraz wyjątkowo cichej. Wyróżniają się zastosowaniem czynnika chłodniczego R454B o niskim GWP oraz zaawansowaną technologią sprężarek.
EDP rusza z farmą słoneczną dla zielonego wodoru w Turyngii
EDP rozpoczęło budowę farmy fotowoltaicznej w Turyngii o mocy 64,6 MWp. Inwestycja będzie wspierać produkcję zielonego wodoru przez firmę Lhyfe. Projekt powstaje we współpracy z Kronos Solar EDPR i ma zakończyć się w 2026 roku. Farma dostarczy energię dla około 22 000 gospodarstw i pozwoli ograniczyć emisje CO₂ o 48 000 ton rocznie.
Polenergia ogranicza emisje CO₂e o milion ton rocznie. Morskie farmy wiatrowe podwoją ten efekt
Grupa Polenergia, największa prywatna firma energetyczna w Polsce, w 2023 roku uniknęła emisji ponad 1 mln ton CO₂e dzięki produkcji zielonej energii. Budowane przez spółkę morskie farmy wiatrowe mają dorzucić kolejne 2 mln ton unikniętych emisji rocznie. To dowód na rosnącą rolę OZE w dekarbonizacji polskiej gospodarki.
Komentarze