Enerad
Porównaj oferty

Taryfa C21 – jedna stawka za energię

Płacisz za wysokie rachunki za prąd? Sprawdź czy faktycznie taryfa C21 jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Zajrzyj do naszego kompendium wiedzy!

taryfa C21

Co znaczy nazwa taryfy C21?

W symbolu taryfy C21 znajdziemy podstawowe informacje określające: do kogo jest skierowana, jaką ma moc umowną i w ilu strefach czasowych jest rozliczana.

  • Litera „C” w nazwie C21 informuje nas, że jest to taryfa dla małych i średnich przedsiębiorstw.
  • Dwójka „2” w nazwie taryfy C21, pokazuje, że jest to taryfa dla użytkowników z mocą umowną powyżej 40 kW.
  • Ostatnia cyfra „1” w C21 oznacza, że jest to taryfa jednostrefowa. W jej ramach obowiązuje jedna, niezmienna stawka cenowa.

Taryfa C21 – dla kogo?

Większość przedsiębiorców w Polsce korzysta z taryfy C11, znacznie mniej odbiorców wykorzystuje w swojej działalności taryfę C21. Obydwie taryfy to warianty jednostrefowe – stawka za cenę prądu jest niezmienna: nie zależy ona ani od danej godziny w ciągu doby, ani też od dnia tygodnia. Dlatego też na taryfę C21 powinni zdecydować się przedsiębiorcy, których zużycie w godzinach pozaszczytowych nie przekracza 40%.

Pod względem formalnym taryfa C21 dedykowana jest przedsiębiorcom, którzy przyłączeni są do sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia o mocy umownej powyżej 40 kW.

Taryfa C11 czy C21?

Popularna C11 wybierana jest najczęściej przez osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Korzystać z niej mogą osoby, które podłączone są do sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia o mocy umownej poniżej 40 kW. Może się tak jednak zdarzyć, że Wasza firma przekroczy moc umowną. Co za to grozi? Otóż sprzedawca będzie mógł nałożyć na Was karę. Dlatego, jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, czy przypadkiem nie przekroczycie mocy umownej to skontaktujcie się ze sprzedawcą lub dystrybutorem i zmieńcie taryfę na C21.

Wybierz taryfę C11, gdy:Wybierz taryfę C21, gdy:
firma potrzebuje mniej niż 40 kW mocy umownej. firma potrzebuje więcej niż 40 kW mocy umownej.

Zmiana napięcia sieci będzie wymagała modernizacji/dostosowania układów pomiarowo-rozliczeniowych w firmie.

Kiedy warto pomyśleć nad zmianą taryfy z C11 na C21?

Zastanawiacie się, czy w najbliższym czasie nie będziecie musieli zmienić mocy przyłączeniowej? W enerad.pl podpowiadamy Wam, kiedy warto zastanowić się nad taką możliwością. Przede wszystkim, jeśli w przedsiębiorstwie chcecie zakupić nowe urządzenia o dużej mocy, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że przekroczycie moc umowną. Nad zmianą taryfy powinniście zastanowić się również w przypadku częstego „wybijania korków”.

Wbrew pozorom zmiana taryfy z C11 na C21 nie jest taka prosta i w najlepszym wypadku może potrwać do kilku dni. Dlaczego? Zmiana C11 na C21 wymaga zwiększenia mocy przyłączeniowej – oznacza to, że przedsiębiorstwo będzie musiało przejść procedurę ponownego przyłączenia do sieci. Jeśli zmiana nie będzie wymagała większej ingerencji w sieć zasilającą to cały proces powinien zakończyć się po kilku dniach.

Pamiętaj!

Decydując się na zmiany w sieci elektrycznej zawsze korzystaj tylko i wyłącznie z usług osób, które posiadają odpowiednie świadectwo kwalifikacji! Koniecznie sprawdź fachowca, którego chcesz zatrudnić!

Taryfa C21 a B21

Wszystkie oferty z grupy taryf C przeznaczone są dla firm, które podłączone są do sieci niskiego napięcia. Jeżeli jednak nasze przedsiębiorstwo potrzebuje taryfy podłączonej do sieci średniego napięcia, należy sprawdzić ofertę z taryfy B. Wtedy odpowiednim dla taryfy C21 będzie w sieci średniego napięcia taryfa B21.

Taryfa C21Taryfa B21
firma potrzebuje zasilania z sieci niskiego napięcia. firma potrzebuje zasilania z sieci średniego napięcia

Taryfa C21 – cennik

Cena energii w taryfie C21 składa się przede wszystkim z opłaty za prąd i jego dystrybucję (tak jak w przypadku każdej innej taryfy prądu). Jednak w związku z tym, że taryfa C21 jest jednostrefowa jej cena za 1kWh jest taka sama bez względu na porę dnia i tygodnia. Powinno to ułatwić wybór odpowiedniej oferty wśród sprzedawców energii, ale drugim ważnym elementem ceny prądu jest opłata handlowa.

Cena prądu = cena za kWh (kilowatogodzinę) + opłata handlowa (abonamentowa)

Przy wyborze najlepszej oferty taryfy C21 pamiętajmy, aby zwrócić uwagę nie tylko na koszt 1 kWh, ale i wysokość opłaty handlowej (zwanej też opłatą manipulacyjną).

Gdzie znaleźć najtańszą ofertę C21?

W odróżnieniu od taryfy C11, przedsiębiorcy korzystający z C21 płacą znacznie wyższe stawki za opłaty handlowe (najczęściej jest to miesięczny abonament). Z reguły też ich rachunki, a tym samym zużycie prądu jest znacznie wyższe. Każdemu przedsiębiorcy powinna zapalić się taka lampka: wyższe rachunki = wyższe oszczędności i z pomocą naszej porównywarki będziecie w stanie zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent miesięcznie na swoich rachunkach! Jak?

Nasza porównywarka cen prądu została rozszerzona o oferty C2x, dzięki której sprawdzicie nie tylko najniższe ceny w ofertach C21, ale dowiecie się czy przy Waszym zużyciu w ciągu doby bardziej nie będzie Wam się opłacać zmienić taryfy jednostrefowej na dwustrefową (w tym wypadku na C22a lub C22b).

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły