Zmiana taryfy na G12 – kiedy się opłaca?
Większość klientów indywidualnych w swoich gospodarstwach domowych wykorzystuje taryfę G11. Alternatywą dla tej najpopularniejszej taryfy jest G12. Przed podjęciem decyzji o zmianie taryfy, warto sprawdzić, czy faktycznie G12 będzie dla nas dobrym rozwiązaniem.
Dopasowana taryfa to podstawa
Taryfa G12 to taryfa dwustrefowa, która dzieli dobę na droższe godziny szczytu i tańsze pozaszczytowe. Dokładny podział doby zależy od poszczególnych dystrybutorów – w naszym artykule będziemy bazować na przykładowych danych.
Rezygnacja ze standardowej taryfy, jaką jest G11, musi być przemyślaną decyzją, ponieważ źle dopasowana taryfa do naszego zużycia, może wiązać się z wyższym kosztami, czyli wyższymi rachunkami. Naszą analizę powinniśmy zacząć od sprawdzenia naszego dobowego zużycia prądu.
Jak sprawdzić zużycie prądu w ciągu doby?
W pierwszej kolejności należy sprawdzić, w jakich godzinach zużywamy najwięcej energii elektrycznej. Na samym początku powinniśmy sprawdzić, jak nasz dystrybutora podzielił dobę – najczęściej godziny szczytowe trwają od 6:00 do 13:00 oraz od 15:00 do 22:00, natomiast pozaszczytowe trwają od 13:00 do 15:00 i od 22:00 do 6:00. Gdy to ustalimy, należy bliżej przyjrzeć się dobowemu zużyciu.
Jak zmierzyć dobowe zużycie prądu?
Jeśli mamy czas i możliwość, by zmierzyć dobowe zużycie prądu, to trzeba pamiętać, że wynik musi być obiektywny i nie wolno w dniu eksperymentu zmieniać naszych i/lub pozostałych domowników przyzwyczajeń. Badanie będzie trwać 24 godziny, czyli całą dobę. Analizę zaczynamy od godziny, w której rozpoczyna się u naszego dystrybutora okres szczytowy lub pozaszczytowy. W naszym przykładzie zaczniemy od godziny 6:00, czyli w momencie kiedy rozpoczyna się czas szczytowy.
W badaniu będzie potrzebna nam kartka, długopis (wyniki możemy zapisywać również w komputerze, czy smartfonie) oraz dostęp do naszego licznika. Gdy jesteśmy tak przygotowani, to zaczynamy – poniżej prezentujemy pięć kroków postępowania:
- O godzinie 6:00 (czyli od rozpoczęcia okresu godzin szczytowych), dokonujemy pierwszego spisania stanu licznika.
- O godzinie 13:00 (zakończenie godzin szczytowych, rozpoczęcie godzin pozaszczytowych), dokonujemy drugiego spisania licznika.
- O godzinie 15:00 (zakończenie godzin pozaszczytowych, rozpoczęcie godzin szczytowych) dokonujemy trzeciego spisania licznika;
- O godzinie 22:00 (zakończenie godzin szczytowych, rozpoczęcie godzin pozaszczytowych), dokonujemy czwartego spisania licznika.
- O godzinie 6:00 (zakończenie godzin pozaszczytowych, rozpoczęcie godzin szczytowych), dokonujemy ostatniego spisania licznika.
Potem uzyskane dane należy dodać do siebie – godziny szczytowe do godzin szczytowych, pozaszczytowe do pozaszczytowych. Otrzymany wynik pozwoli obliczyć nam proporcje zużycia w ciągu doby, następnie wystarczy sprawdzić, czy próg opłacalności (Po) jest mniejszy, czy większy od naszego zużycia – więcej o tym w artykule: Jaka taryfa: G11 czy G12?
Wbrew pozorom sprawdzenie, ile prądu zużywamy w poszczególnych godzinach doby, nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy poświęcić na to trochę czasu. Gra jest warta świeczki, ponieważ, dzięki dopasowanej taryfie będziemy mogli oszczędzić na rachunkach za prąd 🙂
Komentarze