Zmiana taryfy na G12 – kiedy się opłaca?
Większość klientów indywidualnych w swoich gospodarstwach domowych wykorzystuje taryfę G11. Alternatywą dla tej najpopularniejszej taryfy jest G12. Przed podjęciem decyzji o zmianie taryfy, warto sprawdzić, czy faktycznie G12 będzie dla nas dobrym rozwiązaniem.

Dopasowana taryfa to podstawa
Taryfa G12 to taryfa dwustrefowa, która dzieli dobę na droższe godziny szczytu i tańsze pozaszczytowe. Dokładny podział doby zależy od poszczególnych dystrybutorów – w naszym artykule będziemy bazować na przykładowych danych.
Rezygnacja ze standardowej taryfy, jaką jest G11, musi być przemyślaną decyzją, ponieważ źle dopasowana taryfa do naszego zużycia, może wiązać się z wyższym kosztami, czyli wyższymi rachunkami. Naszą analizę powinniśmy zacząć od sprawdzenia naszego dobowego zużycia prądu.
Jak sprawdzić zużycie prądu w ciągu doby?
W pierwszej kolejności należy sprawdzić, w jakich godzinach zużywamy najwięcej energii elektrycznej. Na samym początku powinniśmy sprawdzić, jak nasz dystrybutora podzielił dobę – najczęściej godziny szczytowe trwają od 6:00 do 13:00 oraz od 15:00 do 22:00, natomiast pozaszczytowe trwają od 13:00 do 15:00 i od 22:00 do 6:00. Gdy to ustalimy, należy bliżej przyjrzeć się dobowemu zużyciu.
Jak zmierzyć dobowe zużycie prądu?
Jeśli mamy czas i możliwość, by zmierzyć dobowe zużycie prądu, to trzeba pamiętać, że wynik musi być obiektywny i nie wolno w dniu eksperymentu zmieniać naszych i/lub pozostałych domowników przyzwyczajeń. Badanie będzie trwać 24 godziny, czyli całą dobę. Analizę zaczynamy od godziny, w której rozpoczyna się u naszego dystrybutora okres szczytowy lub pozaszczytowy. W naszym przykładzie zaczniemy od godziny 6:00, czyli w momencie kiedy rozpoczyna się czas szczytowy.
W badaniu będzie potrzebna nam kartka, długopis (wyniki możemy zapisywać również w komputerze, czy smartfonie) oraz dostęp do naszego licznika. Gdy jesteśmy tak przygotowani, to zaczynamy – poniżej prezentujemy pięć kroków postępowania:
- O godzinie 6:00 (czyli od rozpoczęcia okresu godzin szczytowych), dokonujemy pierwszego spisania stanu licznika.
- O godzinie 13:00 (zakończenie godzin szczytowych, rozpoczęcie godzin pozaszczytowych), dokonujemy drugiego spisania licznika.
- O godzinie 15:00 (zakończenie godzin pozaszczytowych, rozpoczęcie godzin szczytowych) dokonujemy trzeciego spisania licznika;
- O godzinie 22:00 (zakończenie godzin szczytowych, rozpoczęcie godzin pozaszczytowych), dokonujemy czwartego spisania licznika.
- O godzinie 6:00 (zakończenie godzin pozaszczytowych, rozpoczęcie godzin szczytowych), dokonujemy ostatniego spisania licznika.
Potem uzyskane dane należy dodać do siebie – godziny szczytowe do godzin szczytowych, pozaszczytowe do pozaszczytowych. Otrzymany wynik pozwoli obliczyć nam proporcje zużycia w ciągu doby, następnie wystarczy sprawdzić, czy próg opłacalności (Po) jest mniejszy, czy większy od naszego zużycia – więcej o tym w artykule: Jaka taryfa: G11 czy G12?
Wbrew pozorom sprawdzenie, ile prądu zużywamy w poszczególnych godzinach doby, nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy poświęcić na to trochę czasu. Gra jest warta świeczki, ponieważ, dzięki dopasowanej taryfie będziemy mogli oszczędzić na rachunkach za prąd 🙂
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze