Taryfa G12n – niedzielna taryfa dwustrefowa. Dla kogo? Jakie godziny?
Taryfa G12n jest opcją, podzieloną na 2 strefy – dzienną oraz nocną. Dodatkowo tańsza nocna stawka obejmuje również niedzielę. Ta taryfa znajduje się aktualnie jedynie w ofercie jednego z 5 gigantów eneretycznych – PGE. Dla kogo jest taryfa G12n? Jakie są ceny prądu w taryfie G12n?
![Taryfa G12n - niedzielna taryfa dwustrefowa. Dla kogo? Jakie godziny?](https://enerad.pl/wp-content/uploads/2023/07/taryfa-g12n.jpg)
Skąd nazwa taryfy G12n?
Wszystkie nazwy taryf, są swego rodzaju kodami, dzięki którym powinniśmy być w stanie poznać najważniejsze informacje o danej taryfie. W przypadku G12n poszczególne elementy ”kodu” oznaczają:
- G – główną docelową grupę odbiorców, czyli gospodarstwa domowe.
- 1 – mówi o limicie mocy umownej, który wynosi do 40 kW w taryfie G12n.
- 2 – oznacza ilość stref czasowych w danej taryfie, w tym przypadku są dwie.
- n – oznacza taryfę nocną, rozszerzoną o niedzielę.
Po przeanalizowaniu kodu możemy dostrzec, że taryfa G12n jest skierowana do gospodarstw domowych, które często korzystają z energii w nocy oraz niedziele.
Dla kogo taryfa G12n?
Wszystkie taryfy z przedrostkiem „G”, są kierowane głównie do gospodarstw domowych. Jednak nie są to jedyni jej odbiorcy, z tych taryf mogą korzystać również: instytucje kościelne, akademiki, hospicja, domy dziecka itp.
Również małe i średnie firmy mogą w szczególnych przypadkach korzystać z taryfy G12n, choć dla przedsiębiorstw przewidziane są taryfy C.
Aby skorzystać z taryfy G12n, należy mieć dwustrefowy licznik energii elektrycznej.
Taryfa G12n – godziny
Aktualnie taryfa G12n dostępna jest tylko w PGE – w których godzinach zapłacimy mniej, a w których więcej? Dzienna, droższa strefa obejmuje godziny od 5:00 do 1:00. Nocna, tańsza strefa została ustanowiona na pozostałe godziny, czyli od 1:00 do 5:00. Trzeba tutaj dodać, że nocna stawka obejmuje również całą niedzielę.
Ceny prądu w taryfie G12n
Koszty prądu dla odbiorców taryfowych są ustalane co roku przez URE.
Aktualne ceny prądu u sprzedawców urzędowych (zatwierdzane przez URE) znajdziesz w tym miejscu:
- Ceny prądu Enea – taryfa: G11, G12, C11, C12
- Ceny prądu Energa – taryfa: G11, G12, C11, C12
- Ceny prądu E.ON – taryfa: G11, G12, C11, C12
- Ceny prądu PGE – taryfa: G11, G12, C11, C12
- Ceny prądu Tauron – taryfa: G11, G12, C11, C12
Taryfa G12n, a inne oferty dla domu
Aktualnie taryfa G12n znajduje się jedynie w ofercie PGE, jednak warto się zastanowić, czy będzie dla nas tą najkorzystniejszą. Przed wyborem tej oferty, powinniśmy przeanalizować, w jakich godzinach najczęściej korzystamy z urządzeń elektrycznych. Może okazać się, że optymalna będzie dla nas taryfa G11 lub taryfa G12. Jeśli najwięcej rzeczy wymagających dużo energii (pranie, suszenie, zmywanie naczyń w zmywarce, itp.) wykonujecie w ciągu weekendu, optymalna może być taryfa G12w, w której niższa cena obowiązuje w ustalonych godzinach w tygodniu oraz przez całe weekendy i święta.
Zmiana sprzedawcy prądu w taryfie G12n
Jeśli aktualnie korzystamy z taryfy G12n, to znaczy, że naszą firmą energetyczną jest PGE, gdyż żaden inny podmiot nie ma w swojej ofercie opcji G12n. W związku z tym, jeśli chcemy dokonać zmiany sprzedawcy prądu, to nie będziemy mieli możliwości zostania w taryfie G12n.
Komentarze