Enerad
Porównaj oferty

Taryfa przedpłatowa – Prąd w systemie prepaid

Taryfa przedpłatowa nazywana bywa także taryfą G11P lub G11E. By móc z niej skorzystać konieczne jest posiadanie lub montaż licznika przedpłatowego.

taryfa przedpłatowa

Taryfa przedpłatowa – co to jest?

Taryfa przedpłatowa to taryfa, w której prąd kupowany jest z góry i możemy zużyć go dokładnie tyle, za ile zapłaciliśmy. Taryfa ta nazywana bywa także taryfą G11P lub G11E. By móc z niej skorzystać konieczne jest posiadanie licznika przedpłatowego. Jego instalacja jest bezpłatna – wystarczy zgłosić się do swojego dystrybutora (OSD). Korzyścią taryfy przedpłatowej jest niższa o nawet 50% lub zupełny brak opłaty abonamentowej. Prąd można kupić przez internet, w specjalnych urządzeniach zwanych Energomatami lub w wybranych punktach stacjonarnych.

Dla kogo taryfa przedpłatowa?

Taryfa przedpłatowa dedykowana jest głównie gospodarstwom domowym, ale montaż liczników przedpłatowych możliwy jest również w takich obiektach, jak:

  • akademiki,
  • klasztory,
  • plebanie,
  • domy dziecka,
  • hospicja,
  • przedstawicielstwa dyplomatyczne.

Taryfa przedpłatowa jest często stosowana przy obiektach wynajmowanych. Jest wygodna zarówno dla lokatorów, jak i właścicieli, którzy nie muszą obawiać się, że w razie czego zostaną z długami. Z rozwiązania tego możemy skorzystać także, gdy nie mamy prawa do lokalu, w którym mieszkamy, a chcemy podpisać umowę. Niekiedy na montaż licznika przedpłatowego decyduje się również sprzedawca energii, gdy ma do czynienia z klientami nieregularnie uiszczającymi rachunki.

Klienci taryfowi

W ramach umowy podpisanej z osiadłym sprzedawcą prądu także można skorzystać z taryfy przedpłatowej. Niektórzy sprzedawcy oferują oprócz taryfy jednostrefowej także dwustrefową lub weekendową. Należy pamiętać, że urzędowe firmy mają nadal regulowane ceny prądu przez URE, co dla odbiorców oznacza brak stałej gwarancji ceny za energię elektryczną.

Klienci TPA, czyli niekorzystający z taryf urzędowych

Licznik przedpłatowy mogą zainstalować także klienci TPA, czyli tacy, którzy decydują się na zmianę sprzedawcy prądu. Na razie oferta dla nich jest dość uboga, jednak rosnąca konkurencja sprawia, że pojawia się coraz ofert oraz produktów także dla posiadaczy liczników przedpłatowych.

Ilu jest odbiorców w taryfie przedpłatowej?

Ilość posiadaczy umów z licznikiem przedpłatowym wynosi obecnie kilkaset tysięcy i stale rośnie.

Jakie są ceny prądu w taryfie przedpłatowej?

Ceny prądu zależne są od sprzedawcy energii oraz od tego czy odbiorca korzysta z taryfy urzędowej czy oferty rynkowej. W tej drugiej opcji użytkownicy mogą wybierać produkty energetyczne z np. gwarancją stałej ceny za prąd.

Należy pamiętać, że płacimy nie tylko za energię czynną, ale również za opłaty dystrybucyjne.

Którą ofertę w taryfie przedpłatowej wybrać?

Decydując się na taryfę przedpłatową warto zastanowić się, jaka taryfa: G11 czy G12 będzie dla nas bardziej opłacalna. Wedle tego klucza możemy zapoznać się z ofertami sprzedawców lub też uprościć cały proces i skorzystać z porównywarki cen prądu.

Jak zmienić sprzedawcę w taryfie przedpłatowej?

Aby zmienić obecną taryfę na taryfę przedpłatową przede wszystkim należy skontaktować się z dystrybutorem prądu i złożyć wniosek o montaż licznika przedpłatowego. Jeśli już go posiadamy, to sprawa jest prosta – musimy podpisać umowę z wybranym sprzedawcą prądu i udzielić mu pełnomocnictwa, a wtedy on przejmuje na siebie załatwienie wszystkich formalności.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.

22.04.2025
Efektywność energetyczna Narzędzia Wiadomości z rynku
Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry

Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry

Koncepcja hybrydowego układu napędowego pozwoli przekształcać platformy BEV bez kosztownych zmian konstrukcyjnych.

22.04.2025
Elektromobilność Technologia Wiadomości z rynku
Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii

Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii

Grupa Enea planuje przeznaczyć w 2025 roku aż 7,94 mld zł na inwestycje, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. To największy CAPEX w historii spółki. Kluczowe obszary, na które postawi Enea, to odnawialne źródła energii (OZE), dystrybucja oraz wytwarzanie energii. Decyzja o znacznym zwiększeniu nakładów wpisuje się w strategię transformacji energetycznej i wzmocnienia pozycji Enei jako wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego.

22.04.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW

Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW

Rhoss zaprezentował nową linię pomp ciepła EasyPACK ECO HT65. Urządzenia dostępne są w trzech wielkościach, oferują moc od około 75 do 100 kW i dostępne są w dwóch wersjach: wysokowydajnej oraz wyjątkowo cichej. Wyróżniają się zastosowaniem czynnika chłodniczego R454B o niskim GWP oraz zaawansowaną technologią sprężarek.

22.04.2025
Dla instalatorów Narzędzia Wiadomości z rynku
EDP rusza z farmą słoneczną dla zielonego wodoru w Turyngii

EDP rusza z farmą słoneczną dla zielonego wodoru w Turyngii

EDP rozpoczęło budowę farmy fotowoltaicznej w Turyngii o mocy 64,6 MWp. Inwestycja będzie wspierać produkcję zielonego wodoru przez firmę Lhyfe. Projekt powstaje we współpracy z Kronos Solar EDPR i ma zakończyć się w 2026 roku. Farma dostarczy energię dla około 22 000 gospodarstw i pozwoli ograniczyć emisje CO₂ o 48 000 ton rocznie.

22.04.2025
Fotowoltaika Wiadomości z rynku
Polenergia ogranicza emisje CO₂e o milion ton rocznie. Morskie farmy wiatrowe podwoją ten efekt

Polenergia ogranicza emisje CO₂e o milion ton rocznie. Morskie farmy wiatrowe podwoją ten efekt

Grupa Polenergia, największa prywatna firma energetyczna w Polsce, w 2023 roku uniknęła emisji ponad 1 mln ton CO₂e dzięki produkcji zielonej energii. Budowane przez spółkę morskie farmy wiatrowe mają dorzucić kolejne 2 mln ton unikniętych emisji rocznie. To dowód na rosnącą rolę OZE w dekarbonizacji polskiej gospodarki.

22.04.2025
OZE Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły