Enerad
Porównaj oferty

Taryfy prądu dla domu – Jaką taryfę wybrać?

Oszczędności za prąd to nie tylko zmiana sprzedawcy, to również wybór odpowiedniej taryfy prądu dla domu. Przed ostateczną decyzją należy zawsze uwzględnić kilka elementów, które z pewnością pomogą nam wybrać wariant dopasowany do naszych potrzeb.

Taryfy prądu dla domu - Jaką taryfę wybrać?

Co to jest taryfa prądu dla domu?

Taryfa prądu dla domu, podobnie jak w przypadku taryfy dla firmy, to plan cenowy na podstawie, którego będziemy rozliczani za zużycie energii elektrycznej. Dla gospodarstw domowych dedykowane są taryfy z grupy G.

Taryfy prądu dla domu – jakie są?

Gospodarstwa domowe mogą korzystać z taryf G, do wyboru mamy kilka jej wariantów:

Taryfa G11 – jednostrefowa

Taryfa G11 to jednostrefowa taryfa, dla której cechą charakterystyczną jest jednakowa stawka za kWh prądu, niezależnie od dnia i godziny w dobie. Jest to jedna z najczęściej wybieranych taryf przez odbiorców indywidualnych.

Taryfa G12 – dwustrefowa

Taryfa G12 to dwustrefowa taryfa, w której wysokość stawki za prąd uzależniona jest od godziny w dobie. W tym wariancie tańsza cena za kWh obowiązuje przez 10 godzin w ciągu doby, a droższa przez 14 godzin.

Taryfa G12W – weekendowa

Taryfa G12W to taryfa, której wysokość stawki uzależniona jest nie tylko od godziny w dobie, ale również od dni tygodnia. Najogólniej charakteryzując – mniej za 1 kWh prądu zapłacimy w godzinach pozaszczytowych oraz w weekendy.

Taryfa G11P lub G11E – przedpłatowa

Taryfa G11P lub G11E to taryfa przedpłatowa, w której prąd zakupuje się w systemie prepaid. Oprócz taryfy jednostrefowej, część sprzedawców oferuje taryfy dwustrefowe i weekendowe.

Taryfa G13 – trójstrefowa

Taryfa G13 to taryfa trójstrefowa, której doba podzielona jest na trzy strefy: szczyt przedpopłudniowy, szczyt popołudniowy oraz pozostałe godziny doby. Każda wymieniona strefa charakteryzuje się indywidualną stawką za 1 kWh.

Taryfa G12as – antysmogowa

Taryfa G12as, czyli taryfa antysmogowa, dedykowana jest odbiorcom indywidualnym, którzy do ogrzewania domu lub mieszkania wykorzystują energię elektryczną (np. pompę ciepła). Ten wariant G został wprowadzony stosunkowo niedawno – w 2018 roku.

A może taryfa przedpłatowa?

Taryfa przedpłatowa to oferta prepaid, w której za prąd płacimy z góry. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, bo pozwala nam ono kontrolować zużycie prądu. Ponadto bardzo często nie ponosimy kosztów związanych z opłatą abonamentową – część sprzedawców pobiera jedynie 50% jej wysokości. W taryfie przedpłatowej, w niektórych firmach, możemy wybrać taryfę jednostrefową, dwustrefową lub weekendową. Przewagą rozwiązania przedpłatowego nad tradycyjnym jest z pewnością wygoda i niższe koszty. Niestety wielu sprzedawców prądu albo nie ma takiej oferty albo instaluje liczniki przedpłatowe tylko w przypadku spełnienia określonych warunków.

Jaką taryfę dla domu wybrać?

Przy wyborze optymalnej taryfy dla domu należy kierować się zużyciem prądu w ciągu doby. Wyżej wymieniliśmy dostępne taryfy, w których wysokość stawek za 1 kWh prądu różni się zależnie od dnia tygodnia czy godziny w dobie. By wybrać najlepiej dopasowany wariant taryfy G, najlepiej przeanalizować w jakich godzinach lub dniach zużywamy najwięcej prądu. Jak to zrobić?

Na początek musimy mieć świadomość, w których godzinach prąd może być tańszy lub droższy:

  • niższa cena prądu – 22:00 – 6:00 – tzw. dolina nocna,
  • wyższa cena prądu – 6:00-13:00 – tzw. szczyt przedpołudniowy,
  • niższa cena prądu – 13:00 – 15:00 – tzw. dolina dzienna,
  • wyższa cena prądu – 15:00-22:00 – tzw. szczyt popołudniowy.

Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że tańszy prąd możemy mieć również w dni wolne od pracy – weekendy i święta.

Mając już powyższą wiedzę, musimy sprawdzić w jakich godzinach/dniach zużywamy najwięcej/najmniej energii. Wymaga to trochę czasu i uwagi, ale na pewno warto przeprowadzić taką analizę.

Kiedy taryfa jednostrefowa a kiedy strefowa?

Taryfa G11 będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które w ciągu szczytu zużywają więcej prądu – stawka w ciągu doby nie zmienia się. Taryfa G11 będzie dla Ciebie jeśli:

  • w czasie dnia korzystasz ze sprzętów elektrycznych;
  • weekendy i święta spędzasz bardzo często poza domem.

Jeśli zużywamy mniej prądu w godzinach szczytu to najprawdopodobniej lepszym rozwiązaniem będzie dla nas taryfa G12 lub G12W, gdzie stawki poza szczytem są tańsze. G12W to także niższe stawki, obowiązujące również w święta oraz weekendy, co może być korzystnym rozwiązaniem dla osób, które w czasie dni wolnych zużywają więcej prądu. Taryfa G12 będzie dla Ciebie jeśli:

  • większość dnia domownicy spędzają poza domem i wracają wieczorem;
  • możesz zaplanować np. pranie i pieczenie na wieczór lub w godzinach 13:00-15:00.

Dlaczego warto zmienić taryfę?

Bo można sporo zaoszczędzić – oczywiście tylko w przypadku, gdy wybrana taryfa będzie dopasowana do naszego profilu zużycia.

Pamiętajcie żeby przed podjęciem decyzji o zmianie taryfy najdokładniej jak to możliwe, przeanalizować dzienne i dobowe zużycie prądu. A jeśli szukacie jeszcze większych oszczędności na rachunkach za energię, to powinniście poważnie zastanowić się również nad zmianą sprzedawcy prądu: w poszukiwaniu najtańszej oferty zajrzyjcie do naszej porównywarki cen prądu.

Aby sprawdzić aktualne ceny prądu, porównać koszty poszczególnych taryf, koniecznie zajrzyj również na te strony:

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły