Tauron rozpoczął kontrole instalacji fotowoltaicznych
Tauron Dystrybucja alarmuje: liczne nieprawidłowości w mikroinstalacjach fotowoltaicznych prowadzą do problemów napięciowych i wzrostu liczby reklamacji. Jako przykład Tauron podał obszar gliwicki, w którym zidentyfikowano ponad półtora tysiąca przypadków nieprawidłowych nastaw falowników.

Sąsiad kombinuje, ty tracisz
Jak wynika z badań Taurona, autokonsumpcja w fotowoltaice to tylko 20% całkowitej ilości produkowanej energii. Reszta zostaje wprowadzona do sieci. W pewnym momencie napięcie w sieci wzrasta powyżej norm, co skutkuje wyłączeniem się falowników odpowiedzialnych za przetworzenie prądu stałego w prąd przemienny. Normy to odpowiednio 207 V – 253 V dla napięcia 230 V i 360 V – 440 V dla napięcia 400 V.
Niektórzy użytkownicy instalacji fotowoltaicznych manipulują przy falownikach, by generować więcej energii. To niestety niekorzystna sytuacja dla wszystkich sąsiadujących mikroinstalacji oraz urządzeń podłączonych do tego samego obwodu. Problemy z napięciem przekładają się na wzrost liczby skarg od klientów do Taurona w związku z częstymi wyłączeniami falowników w nasłonecznione dni.
Wyłączenia falowników są uciążliwe dla odbiorców, ale konieczne ze względów bezpieczeństwa. Automatyczne wyłączenie falowników jest bowiem mechanizmem zabezpieczającym instalację przed uszkodzeniami. Nie może być jednak tak, że na nieuczciwości jednych, tracą drudzy – uczciwi.
Sprawa jest prosta: „Twój sąsiad podbija napięcie, przez co ty nie generujesz energii” – tłumaczy Ewa Groń, rzeczniczka prasowa Taurona Dystrybucji. Tauron chce ukrócić skalę nadużyć. W tym celu rozpoczął szeroko zakrojone działania formalno-kontrolne.
Nieuczciwi poniosą konsekwencje
Tauron Dystrybucja podkreślił, że tylko na obszarze gliwickim (spółka dostarcza prąd do odbiorców w województwach: opolskim, dolnośląskim, małopolskim, śląskim – tu leżą Gliwice – i częściowo podkarpackim, świętokrzyskim oraz łódzkim) wykryto niepoprawne nastawy falowników i incydenty związane z przekroczeniem mocy zainstalowanej, odpowiednio ponad 1,5 tys. i 1,6 tys. przypadków. Jeden z klientów wprowadzał do sieci aż 10-krotnie więcej energii niż wynikałoby z mocy zgłoszonej instalacji.
Jak Tauron zamierza walczyć z nieuczciwymi klientami? Procedura będzie przebiegała następująco: informację o nieprawidłowo skonfigurowanych mikroinstalacjach Tauron skieruje do klientów, u których wykryto błędy, i dołączy do pisma instrukcję w sprawie sposobu wyeliminowania nieprawidłowości. W razie zignorowania wezwania przez klienta przedstawiciele spółki przeprowadzą fizyczną kontrolę mikroinstalacji. W przypadku potwierdzenia nieprawidłowości sprawę skierują do Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Tauron Dystrybucja nie określił jednak, jaka kara może spotkać konsumenta już po tym, jak jego sprawa trafi do URE.
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze