TAURON zbroi się na awarie – mobilne słupy, drony i podnośniki w 2025
TAURON Dystrybucja stawia na innowacje w utrzymaniu sieci. W 2025 roku do spółki trafią mobilne słupy kompozytowe i nowe podnośniki, a w przyszłości także drony transportowe i pojazdy gąsienicowe. Nowoczesne technologie mają przyspieszyć usuwanie awarii i umożliwić prowadzenie prac pod napięciem, bez przerywania dostaw energii.

Mobilne rozwiązania zmieniają pracę energetyków
TAURON Dystrybucja wdraża nowoczesne technologie, które mają zwiększyć efektywność prac serwisowych. Inwestycje obejmują między innymi mobilne słupy kompozytowe, podnośniki do prac pod napięciem oraz docelowo – drony transportowe i podnośniki na podwoziu gąsienicowym.
Nowy sprzęt pozwoli prowadzić więcej prac pod napięciem oraz przyspieszy usuwanie awarii, również w trudno dostępnych terenach.
Mobilne słupy kompozytowe – tańsza alternatywa dla podnośników
Jednym z kluczowych narzędzi są mobilne słupy kompozytowe. Dzięki niskiej wadze, stabilnej konstrukcji i łatwemu montażowi, znajdują zastosowanie przy modernizacji sieci i usuwaniu awarii. Mogą być wykorzystywane także w technologii prac pod napięciem.
Koszt zakupu jednego mobilnego słupa to zaledwie 15% wartości tradycyjnego podnośnika PPN. W 2025 roku spółka planuje zakup sześciu takich urządzeń. W przyszłości każdy z 11 oddziałów TAURON Dystrybucji ma posiadać własny zestaw.
Podnośniki na podwoziu gąsienicowym dla terenów górskich
TAURON Dystrybucja działa również w regionach górskich, gdzie standardowy sprzęt nie zdaje egzaminu. Dlatego w 2026 roku oddział w Bielsku-Białej otrzyma podnośnik PPN na podwoziu gąsienicowym. Urządzenie będzie mogło pracować w najbardziej wymagających warunkach terenowych.
Obecnie spółka dysponuje 22 podnośnikami do prac pod napięciem na liniach średniego napięcia. Do końca 2025 roku ich liczba wzrośnie do 24 – nowe pojazdy trafią do oddziałów w Tarnowie i Wrocławiu.
Tymczasowe drogi kompozytowe – szybki dostęp do infrastruktury
W trudnodostępnych lokalizacjach, gdzie przejazd ciężkiego sprzętu jest utrudniony, TAURON Dystrybucja wykorzystuje drogi tymczasowe z materiału kompozytowego. Mają nośność do 150 ton i umożliwiają szybkie stworzenie dojazdu do infrastruktury energetycznej.
W 2025 roku każdy z 56 regionów zostanie wyposażony w 50 metrów takiej drogi. Z rozwiązania korzystają również właściciele gruntów, przez które przebiegają trasy dojazdowe – minimalizowane są szkody w plonach i terenach zielonych.
Drony – od inspekcji do transportu
Drony są już dziś wykorzystywane przez TAURON Dystrybucję do monitoringu sieci i lokalizacji usterek. W najbliższym czasie spółka planuje rozszerzyć ich użycie, tak aby każdy region mógł z nich korzystać na co dzień.
Nowym krokiem będą drony transportowe. Mają mieć zasięg do 16 km i udźwig do 40 kg. Będą dostarczać sprzęt w trudno dostępne miejsca, poprawiać bezpieczeństwo pracy i skracać czas usuwania awarii.
Sieć pod nadzorem – skala wyzwań TAURON Dystrybucji
– Jesteśmy dużą firmą, działamy na rozległym i w dużej mierze górzystym terenie. Mamy ponad 250000 km linii, ponad 64000 stacji elektroenergetycznych i ponad 60000 transformatorów – podkreśla Jerzy Rzemyszkiewicz. – Są to narzędzia, których poszukiwaliśmy, aby ułatwić wykonywanie niestandardowych zadań naszym pracownikom, podnosić ich skuteczność i które pozwalają nam sprawniej działać w trudnych warunkach – dodaje.
Nowoczesne technologie nie tylko zwiększają efektywność, ale również ograniczają niedogodności dla odbiorców. Dzięki pracom pod napięciem, nie ma potrzeby odłączania energii elektrycznej podczas modernizacji sieci.
Zobacz również:- Nowa usługa TAURONA dla firm z flotą EV. Niższe koszty i energia z OZE
- TAURON pokazał mapy inwestycji i przyłączeń. Inwestorzy i samorządy zyskają cenne dane
- Tauron szykuje strategię na aukcję rynku mocy 2026. W grze bloki z Jaworzna, Łagiszy i Łazisk
- TAURON z rekordowymi wynikami i niemal 900 MW w OZE. Blisko 400 MW w budowie
Źródło: TAURON Dystrybucja
Może Cię również zainteresować
Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu
Bridgestone wprowadza innowacyjne opony z ponad 65% udziałem materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych na prestiżowy wyścig pojazdów solarnych
Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania
Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.
Najlepsze moduły PV 2025 według RETC
RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.
Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł
Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.
PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.
Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów
Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.
Komentarze