Enerad
Porównaj oferty
Reklama
Polenergia Banner Obniżyć rachunki V2

TAURON Zielona Energia: Sąd uchylił połączenie spółek – ważny krok dla utrzymania statusu PGK

21 marca 2025 roku Sąd Rejonowy Katowice-Wschód wykreślił z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego połączenie TAURON Zielona Energia (TZE) z 10 spółkami komandytowymi. Decyzja zapadła na wniosek TZE i stanowi istotny krok w procesie utrzymania przez Grupę TAURON statusu Podatkowej Grupy Kapitałowej (PGK).

Budynek Taurona

Uchylenie skutków połączenia spółek

Na mocy postanowienia sądu uchylone zostały – z mocą wsteczną – skutki formalnego połączenia TAURON Zielona Energia (jako spółki przejmującej) z dziesięcioma spółkami komandytowymi. W efekcie TAURON Polska Energia odzyskał 100% udziałów w kapitale zakładowym TZE.

Dalsze kroki przed TAURONEM

Po otrzymaniu pisemnego postanowienia sądu, TAURON przekaże je do Naczelnika Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie. Wraz z dokumentem złożony zostanie wniosek o umorzenie sprawy i utrzymanie dotychczasowego statusu Podatkowej Grupy Kapitałowej.

Kontekst: znaczenie statusu PGK

Podatkowa Grupa Kapitałowa (PGK) umożliwia m.in. wspólne rozliczanie podatku CIT przez powiązane kapitałowo spółki. Utrzymanie tego statusu pozwala Grupie TAURON na efektywniejsze zarządzanie zobowiązaniami podatkowymi, co ma istotne znaczenie w kontekście stabilności finansowej i planowania inwestycyjnego.

Źródło: Inf. pras. TAURON.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

Biogaz rolniczy szansą na energetyczną transformację polskiej wsi – potrzebne stabilne finansowanie i wsparcie legislacyjne

Biogaz rolniczy szansą na energetyczną transformację polskiej wsi – potrzebne stabilne finansowanie i wsparcie legislacyjne

Biogazownie rolnicze mogą stać się fundamentem transformacji energetycznej na obszarach wiejskich – wynika z debaty ekspertów podczas konferencji UPEBBI. Potrzebne są jednak stabilne przepisy, systemowe wsparcie finansowe oraz edukacja młodzieży rolniczej.

12.05.2025
Gaz i wodór Wiadomości z rynku
Czyste Powietrze: Uwaga na oszustów. Fałszywe firmy naciągają w programie

Czyste Powietrze: Uwaga na oszustów. Fałszywe firmy naciągają w programie

Jak wynika z najnowszego komunikatu, pojawiło się wiele nieuczciwych firm podszywających się pod oficjalnych operatorów programu. Należy pamiętać, że wyłącznie gminy oraz wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW) są uprawnione do jego realizacji.

12.05.2025
Dofinansowania Wiadomości z rynku
Be.EV zainwestuje 20 mln funtów w ładowarki przy obiektach Schroders Capital

Be.EV zainwestuje 20 mln funtów w ładowarki przy obiektach Schroders Capital

Be.EV i Schroders Capital ogłosiły partnerstwo, w ramach którego powstanie ponad 200 ultraszybkich punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Inwestycja o wartości 20 mln funtów obejmie 22 nieruchomości handlowe i rekreacyjne zarządzane przez Schroders Capital w całej Wielkiej Brytanii.

12.05.2025
Elektromobilność Wiadomości z rynku
Park Zielonej Energii w Gliwicach nabiera realnych kształtów – podpisano umowy na budowę kluczowej inwestycji ciepłowniczej

Park Zielonej Energii w Gliwicach nabiera realnych kształtów – podpisano umowy na budowę kluczowej inwestycji ciepłowniczej

9 maja 2025 roku w Ratuszu w Gliwicach podpisano umowy z wykonawcami Parku Zielonej Energii – jednej z najbardziej innowacyjnych inwestycji ciepłowniczych w Polsce. Projekt, realizowany przez PEC–Gliwice, ma nie tylko zrewolucjonizować system dostaw ciepła i energii w mieście, ale również przyczynić się do poprawy jakości powietrza, ograniczenia emisji i rozwoju lokalnej gospodarki o obiegu zamkniętym.

12.05.2025
OZE Wiadomości z rynku
Platforma AFID łączy firmy z całego świata. Nowe wsparcie dla MŚP z sektora OZE

Platforma AFID łączy firmy z całego świata. Nowe wsparcie dla MŚP z sektora OZE

Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA) uruchomiła nową platformę współpracy dla przedsiębiorstw w ramach Sojuszu na rzecz Dekarbonizacji Przemysłu (AFID). Narzędzie ma pomóc firmom – zwłaszcza MŚP z sektora OZE – w realizacji ambitnych działań klimatycznych poprzez partnerstwa między podmiotami z różnych krajów.

12.05.2025
Efektywność energetyczna Narzędzia Technologia Wiadomości z rynku
Systemy PV SolarEdge dają więcej energii i są odporniejsze na ataki – potwierdza VDE

Systemy PV SolarEdge dają więcej energii i są odporniejsze na ataki – potwierdza VDE

Nowy raport VDE Renewables potwierdza, że technologia SolarEdge zapewnia zaawansowane bezpieczeństwo, odporność na cyberzagrożenia oraz zwiększony uzysk energii. Systemy oparte na optymalizatorach mocy wykazały się lepszą wydajnością w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań stringowych.

12.05.2025
Fotowoltaika Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły