Tauron – ceny prądu, taryfy, opinie, informacje

Ocena: 2.8 (ilość ocen: 1923)

Ocena: 2.8
(ilość ocen: 1923)

Grupa Tauron to druga co do wielkości zintegrowana grupa energetyczna w Polsce kontrolująca pełen łańcuch wartości, począwszy od wydobycia węgla, poprzez produkcję energii, jej dystrybucję i sprzedaż do odbiorców końcowych. Jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju, największym sprzedawcą i dystrybutorem oraz drugim co do wielkości producent prądu w Polsce.

Sprzedawca prądu dla gospodarstw domowych i firm

Tauron jest największym sprzedawcą prądu w Polsce, od którego rocznie ponad 5,3 mln klientów kupuje 47,90 TWh prądu. Głównym obszarem działalności Grupy są 4 województwa południowej Polski, gdzie firma świadczy usługi dystrybucji energii elektrycznej i ciepła oraz gdzie są zlokalizowane kopalnie oraz elektrownie Grupy. Z jednej strony Tauron należy do sprzedawców, którzy najaktywniej pozyskują nowych odbiorców (TPA), z drugiej strony to właśnie na obszarze Tauron Dystrubucja najwięcej, bo przeszło ponad 60 tys. odbiorców, zdecydowało się na zmianę sprzedawcy.

Klient biznesowy – taryfa A, B, C

Firma Tauron Sprzedaż, która jest odpowiedzialna w Grupie za sprzedaż energii do odbiorców końcowych, świadczy swoje usługi na terenie całej Polski. Dla klientów biznesowych przyłączonych do sieci Tauron Dystrybucja, firma oferuje ceny taryfowe, bez gwarancji niezmienności ceny, jak również oferty specjalne, z gwarancją stałej ceny w trakcie trwania umowy, która może zostać zawarta nawet na okres kilku lat. Dla odbiorców przyłączonych do sieci PGE Dystrybucja, Energa Operator, Enea Operator oraz RWE Operator firma dokonuje wycen indywidualnych, uzależnionych od ilości i charakterystyki poboru energii.

Gospodarstwa domowe – taryfa G

Tauron posiada taryfy zatwierdzane urzędowo dla odbiorców indywidualnych przyłączonych do sieci Tauron Dystrybucja. Odbiorcy kupujący prąd po cenach taryfowych nie mają gwarancji niezmienności ceny, ale też mogą w każdym momencie wypowiedzieć umowę i skorzystać z ofert promocyjnych z gwarancją ceny lub dokonać zmiany sprzedawcy. Klienci spoza obszaru Tauron Dystrybucja mogą skorzystać z wielu pakietów jakie Tauron Sprzedaż oferuje nowym klientom. Wszystkie oferty dla nowych klientów mają gwarantowaną niezmienność cen w trakcie trwania umownym jednocześnie nowi klienci mogą liczyć na dodatkowe atrakcje i promocje.

Sprawdź Prąd dla Domu i Firmy Co miesiąc niższe rachunki!

Struktura paliw zużytych do produkcji energii sprzedanej przez Tauron w 2019 roku:

Tauron - struktura paliw.

Sprzedawca gazu dla firm

Tauron wszedł na rynek obrotu gazu w 2012 roku. Dzięki decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, który zatwierdził 19 października 2012 roku taryfę paliwa gazowego dla TAURON Polska Energia. Krzysztof Zamasz, ówczesny wiceprezes zarządu ds. handlowych stwierdził, że podobnie jak na rynku energii, Tauron chce być liczącym się graczem. Obecnie firma oferuje gaz wysokometanowy typu E, który dostępny jest dla firm na terenie całej Polsce.

Klient biznesowy – taryfy gazu dla firmy

Tauron przygotował ofertę gazu dla firm, jak sam twierdzi „szytą na miarę”. Dla każdego klienta przydzielany jest specjalny dedykowany doradca klienta biznesowego, który przedstawia ofertę indywidualnie dostosowaną do danego klienta. Tauron obiecuje konkurencyjne ceny gazu i możliwość negocjacji cen w przypadku zakupu gazu w pakiecie z energią elektryczną.

Gospodarstwa domowe – taryfy gazu dla domu

Tauron obsługuje również klientów indywidualnych na terenie całego kraju – decydując się na ofertę tego sprzedawcy, nadal będziemy otrzymywać jedną fakturę za gaz, a także otrzymamy gwarancję stałej ceny za gaz podczas trwania umowy. Firma, po udzieleniu jej pełnomocnictwa, zrealizuje za nas wszystkie formalności związane ze zmianą sprzedawcy paliwa gazowego.

Sprawdź Gaz dla Domu i Firmy Co miesiąc niższe rachunki!

Podstawowe informacje o firmie

Grupa Tauron jest jedną z największych firm w Polsce. Najważniejszą spółką Grupy Tauron jest Tauron Polska Energia, wokół niej skonsolidowane są pozostałe spółki z Grupy Kapitałowej. Spółka Tauron Polska Energia powstała w 2006 r. w ramach rządowego „Programu dla energetyki”. Założycielami spółki byli: Skarb Państwa, EnergiaPro, Enion oraz Elektrownia Stalowa Wola (ESW). Początkowo nazwa firmy brzmiała Energetyka Południe, jednak w 2007 roku zmieniono ją na Tauron Polska Energia. Wraz z rozwojem firmy powstawały kolejne, zależne od niej podmioty, w związku z czym do życia powołano Grupę Tauron. Tauron, wraz z PGE, Enea oraz KGHM, we wrześniu 2012, został członkiem konsorcjum powołanego w celu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Grupa Tauron zatrudnia przeszło 27 tysięcy ludzi, a w jej skład, oprócz Tauron Polska Energia, wchodzą następujące spółki:

 • TAURON Wytwarzanie S.A. zajmujący się wytwarzaniem energii ze źródeł konwencjonalnych i ze współspalania biomasy,
 • Południowy Koncern Węglowy S.A. zajmujący się wydobyciem węgla kamiennego,
 • TAURON Ekoenergia sp. z o.o. zajmujący się wytwarzaniem energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych,
 • TAURON Dystrybucja S.A. zajmujący się świadczeniem usług dystrybucji energii elektrycznej,
 • TAURON Sprzedaż sp. z o.o. zajmujący się sprzedażą energii elektrycznej do klientów detalicznych,
 • TAURON Obsługa Klienta sp. z o.o. zajmujący się obsługą klienta,
 • TAURON Ciepło S.A. zajmujący się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą ciepła,

W czerwcu 2010 roku Tauron Polska Energia został częściowo sprywatyzowany i większosciowy pakiet akcji spółki trafił na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. Skarb Państwa wciąż jeszcze posiada ponad 30% akcji spółki, drugim największym akcjonariuszem jest KGHM Polska Miedź, do którego należy około 10% spółki. Prąd Tauronu pochodzi z 11 elektrowni i elektrociepłowni, 35 elektrowni wodnych oraz 2 farm wiatrowych należących do spółki. Ponadto spółka dokonuje zakupów energii na potrzeby swoich klientów na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie.

Obszary działalności grupy Tauron

Podstawową działalność grupy można podzielić na 5 obszarów. Są to:

 • wydobycie węgla,
 • wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła,
 • dystrybucja energii elektrycznej,
 • sprzedaż energii elektrycznej,
 • dystrybucja i sprzedaż ciepła.

Tauron posiada 11 elektrowni i elektrociepłowni, opalanych węglem kamiennym oraz biomasą, 35 elektrowni wodnych oraz 2 farmy wiatrowe. Łączna moc wszystkich elektrowni, elektrociepłowni i odnawialnych źródeł energii w Grupie Tauron to ponad 5 500 MW, co plasuje spółkę na drugim po PGE miejscu w Polsce, jeżeli chodzi o potencjał wytwórczy energii elektrycznej. Po przejęciu w 2011 r. od szwedzkiej spółki Vattenfall Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego, do którego należała sieć dystrybucyjna na Górnym Śląsku, Tauron Dystrybucja stał się największym w kraju operatorem sieci dystrybucyjnej, obejmując swym zasięgiem przeszło 18,3% powierzchni Polski. Usługi dystrybucyjne świadczone są na obszarze ponad 57 tys. km2, za pośrednictwem 223,7 tys. km linii energetycznych. Grupa Tauron ma ponadto kontrolę nad 20% węgla wydobywanego w Polsce i jest największym producentem ciepła na Górnym Śląsku.

Poznaj Tauron – film National Geographic o polskich zakładach

Ekipa National Geographic Channel stworzyła nowy program „Polskie Fabryki”, gdzie pod lupę trafił potentat branży elektrycznej, Grupa TAURON. Dokładnie prześledzimy pracę górników, energetyków i maklerów giełdy elektrycznej, którzy każdego dnia w pocie czoła pracują nad dostarczeniem energii elektrycznej kilkudziesięciu milionów Polaków.

)

Więcej informacji o TAURONs

Opinie o Tauron

 1. Zastanawiam sie nad oferta elektryk 24h. Czy ktos z was ma ta oferte z i chociaz raz korzystal z pomocy elektryka. Jestem ciekawa czy rzeczywiscie usterka jest naprawiana w ciagu 4h

 2. Miesiąc temu podpisałam umowę z Tauronem. Niedawno bralam slub i zmieniłam nazwisko czy musze to zglaszac i podpisywac nowa umowe?

 3. Od zawsze za zużycie i dostarczanie prądu płaciłem Tauronowi. Korzystając z waszej porównywarki cen prądu znalazłem lepszą ofertę. Czy mając innego sprzedawcę niż dystrybutora pojawiają się problemy z prądem, fakturami?

  • Zmiana sprzedawcy prądu nie wpływa na jakość oraz płynność dostawy prądu. Jeżeli chodzi o fakturę to zostaje rozdzielona na rachunek za dystrybucję oraz sprzedaż energii.Zmiana sprzedawcy prądu jest bezpieczna i bezpłatna, nie należy mieć żadnych obaw.

   pozdrawiam,
   Piotr
   enerad.pl

 4. Witam, wysyłając przelew bankowy za prąd do Tauronu przelałem za dużo pieniędzy. Jak mogę odzyskać tę kwotę, czy Tauron ma obowiązek zwrócić mi nadwyżkę?

  • Jeżeli ma Pan nadwyżkę, Tauron przewiduję dwie możliwości. Albo Tauron przeniesie automatycznie nadpłatę na kolejny miesiąc albo może Pan dostać zwrot na rachunek bankowy podając nr konta i dane właściciela.

   pozdrawiam
   Piotr
   enerad.pl

  • A ja zrobiłam odwrotnie, źle wpisałam przelew i poszło o 100 zł za mało, nie wiem czy mam dosłać te 100 zł w drugim przelewie czy Tauron to jakoś doksięguje. Mam nadzieję, że Tauron nie wyłączy mi prądu:)

   • Pani Elżbieto w przypadku zapłaty tylko części rachunku Tauron różnice przeniesie na następny miesiąc. Nie ma obaw, że sprzedawcawa -Tauron, wyłączy Pani prąd:)

    pozdrawiam,
    Piotr
    enerad.pl

  • Witam, Pani Doroto Tauron daje możliwość wybrania jednego z paru okresów rozliczeniowych. Zależne jest to od miejsca zamieszkania. Dla Warszawy są to 1, 2, 6 i 12 – miesięczne okresy rozliczeniowe.

   pozdrawiam
   Piotr
   enerad.pl

 5. Dzień dobry, czy ktoś z was wie jak można zmienić okres rozliczeniowy w Tauron? Chciałam zmienić z 6-miesięcznego na 2-miesięczny okres, tylko nie wiem czy Tauron się zgodzi.

  • Witam, Pani Karolino okres rozliczeniowy można samodzielnie zmienić za pomocą eBOK Tauron lub dzwoniąc na infolinię Tauron.

   pozdrawiam,
   Piotr
   enerad.pl

 6. Jestem seniorem, który od niedawna korzysta z komputera i internetu. Przyzwyczaiłem się do starej, tradycyjnej formy bankowej. Tauron zaproponował mi zamianę zwykłej faktury na e-fakturę. Czy jest możliwość opłacenia jej na poczcie lub zlecając przelew w banku?

  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

  • Witam, Panie Tadeuszu e-faktura zawiera identyczne informacje co zwykła faktura. Wystarczy wydrukować otrzymaną e-fakturę i udać się z nią na pocztę lub do banku. Tak wykonany przelew również dojdzie do Pana sprzedawcy prądu w tym wypadku firmy Tauron.

   pozdrawiam
   Piotr
   enerad.pl

  • Witam, Panie Michale w przypadku firmy Tauron w tytule przelewu należy wpisać przypisany do Pana numer ewidencyjny. Znajduje się on na otrzymanej fakturze za prąd.

   pozdrawiam,
   Piotr
   enerad.pl

 7. kupilem mieszkanie w Krakowie, ale nie chce zmieniac sprzedawcy, chce zostac przy Tauronie. Mam pytanie czy da sie tak zrobic zeby Tauron przepisal na mnie licznik bylego wlascieciela mieszkania. Jezeli tak to co nalezy zrobic?

  • Witam, jeżeli poprzedni właściciel mieszkania posiadał zainstalowany licznik u dystrybutora Tauron wystarczy, że podpiszę Pan nową umowę i przepisze licznik na siebie.

   pozdrawiam
   Piotr
   enerad.pl

 8. Tauron zasypuje ofertami i promocjami, które prawie niczym się nie różnią od cen zatwierdzonych przez URE. Jak dodamy do tego dodatkową opłatę handlową (w urzędowych taryf jest bral opłat)to jeszcze będziemy stratni. Uważam, że inni sprzedawcy, w których nie ma takiej biurokracji mają dużo lepsze oferty. Z resztą potwierdza to wasza porównywarka cen prądu. Tauron bierz się do roboty bo stracisz klientów!

 9. Z doświadczenia wiem, że duże firmy mają gorszą ofertę od alternatywnych sprzedawców. Zbyt duża biurokracja prowadzi do dziwnych sytuacji, a szybkość podejmowania decyzji to masakra. Sprzedawcy typu PGE, Tauron, Enea mają tylko klientów, że ludzie boja się zmian

 10. Ja mam umowę na prąd i gaz z Taureon i jestem zadowolony – gaz na pewno wychodzi taniej niż miałbym kupować od pgnig.

 11. Ja mam dobre doświadczenia z tauron, dziwią mnie hejty. e-bok działa dobrze, na infolinii też można się wszystkiego dowiedzieć. reklamacja rozpatrzona w terminie, na moją korzyść – od razu po decyzji informacja w płatnościach o nadpłacie i zmniejszenie kolejnego rachunku. ceny za prąd jeszcze aż tak bardzo nie bolą portfela, ja tu na pewno zostanę

 12. Czytajcie umowy przy ich zawieraniu, ja zaufałam pracownikowi Tauronu i niepoinformowana zostałam z wysoką comiesięczną opłatą handlową.

 13. Witam w niedługim czasie otwieram mały salon fryzjerski i będę tam grzał piecem akumulacyjny z dynamicznym rozladowaniem o mocy 3kw, na tą chwilę mam taryfę c11 i chce zmienić na taryfę c12a, i tu pytanie czy w efekcie końcowym będzie taniej na liczniku dwu taryfowym, bo z tego co się orientuję to taryfa nocna jest nie wiele tańsza.

 14. Nie polecam!!!! Totalny bajzel w dokumentach, Tauron naslal komornika na moje konto, caly dzien zmarnowalam na wydzwanianie na ich infolinię! Nikt nic nie wie, nie widzą żadnego zadłużenia, nie dostałam ani jednego telefonu z ich strony, czy jakiej kolwiek wiadomości o jakichś zaleglosciach, na stronie Tauron wszystkie rachunki mam uregulowane A umowy sa od roku nie aktywne, nic nikt nie wie, a ja muszę biegac po Sadach i wyjaśniac ich błędy i niedopolnowania!!!!! Trzymać się z daleka od korzystania z ich usług w jakiej kolwiek postaci.

 15. Przyłączenie licznika do mieszkania od dewelopera przez Tauron Online to jedna wielka tragedia narodowa. Strona Tauron jest totalnie do niczego. Co gorsze to nikt z Taurona nie sprawdził czy ta strona działa.
  Mają tam zły email adres w linku, tauron@tauron którego nikt nie czyta bo wnioski muszą być wysłane na dom@tauron. Później jeszcze żądają dodatkowych papierków, wcześniej niewspomnianych. Trzeba dzwonić 5 razy, a tam i tak nikt nic nie wie i odsyłają do okienka na wizytę. Ta strona Tauron online to śmiech na sali.

 16. Dostałem projekt umowy wraz z załącznikami, poświeciłem dwa pełne dni na przeanalizowanie ofert.
  1- 48 stron załączników różnej maści nie sposób zrozumieć treści prezentowanych.
  2- wykresy i wzory akademickie przedstawione w propozycji poddano analizy prawnej na zlecenie zainteresowanej osoby, odpowiedz jest stanowcza NIE. NIE w tej formie. Podpisanie umowy to pułapka finansowa..

Dodaj komentarz