Tesla Solar Roof przedmiotem pozwu! O co chodzi?
Tesla zdecydowała o wypłaceniu sumy nieco przekraczającej 6 mln dol. w celu rozwiązania sporu między firmą a kilkutysięczną grupą jej klientów. Głównym powodem licznych skarg były gwałtowne podwyżki cen dachów fotowoltaicznych. Efekt? Cena jednego z zamówień skoczyła z około 72 tys. do blisko 146 tys. USD. Podwyżki z 2021 r. dotknęły również klientów, którzy wcześniej zawarli umowy z firmą kierowaną przez Elona Muska. Według sądu w San Francisco ponad 6,3 tys. klientów anulowało swoje kontrakty po podwyżkach. Tymczasem Tesla zrealizowała jedynie 1 656 kontraktów na dachy PV po pierwotnej cenie.

I estetycznie, i ekologicznie – ale nie do końca uczciwie
Elon Musk, dyrektor generalny Tesli, unikatowy system dachów fotowoltaicznych po raz pierwszy zaprezentował w 2016 r. System promował jako estetycznie atrakcyjny produkt, który wygląda tak dobrze jak dachy bez paneli PV, a dodatkowo generuje energię. Jednak szklista dachówka słoneczna, którą zobaczyli akcjonariusze, okazała się tylko rekwizytem, a nie działającym prototypem.
Spadek popytu na panele fotowoltaiczne od Tesli
Od czasu prezentacji Tesla zamontowała około 3 tys. dachów PV. To niewiele, biorąc pod uwagę rosnący popyt na fotowoltaikę. Popyt na systemy PV Tesli, obejmujące zarówno tradycyjne panele fotowoltaiczne, jak i dachówki, spadł o prawie połowę (do 48 MW) w pierwszym kwartale 2022 r. w porównaniu z analogicznym okresem w 2021. Tesla twierdzi, że spadek wynika z opóźnień w imporcie niektórych komponentów, jednak było to niezależne od firmy.
Widać, że na początku 2023 r. większość przychodów Tesli z sektora energetycznego pochodzi nie z instalacji paneli fotowoltaicznych, ale z systemów magazynowania energii. W pierwszym kwartale tego roku sprzedaż systemów magazynowania energii Tesli wzrosła o 360% rok do roku.
Pomimo niewielkiego udziału w ogólnym przychodzie z sektora energetycznego, instalacje energii słonecznej Tesli doświadczyły pewnego wzrostu. W pierwszym kwartale 2023 r. całkowite wdrożenia energii słonecznej Tesli wyniosły 67 MW, co stanowi wzrost o 40% w porównaniu z poprzednim rokiem.
To nie pierwsze problemy Tesli
Skokowe podwyżki cen dachów fotowoltaicznych to nie pierwsza głośna sprawa skupiona wokół tego producenta samochodów elektrycznych i nie tylko. Jakiś czas temu właściciele starszych modeli elektrycznych samochodów Tesla – Model S i Model X – wnieśli pozew w San Francisco. Zdaniem skarżących narzucone aktualizacje oprogramowania negatywnie wpłynęły na efektywność pojazdów. W ich przekonaniu wspomniane aktualizacje poskutkowały redukcją zasięgu niektórych starszych modeli Tesli nawet o 20%, co zmusiło pewnych użytkowników aut do kosztownej wymiany baterii.
Głośnym echem odbił się również temat niedostatecznego poziomu bezpieczeństwa pojazdów oferowanych przez Muska. Mimo że Tesla twierdziła, że autopilot montowany w samochodach bezpieczeństwo zwiększa, Tesla Model 3 poruszająca się prędkością około 100 km/h w trybie autopilota nie wykryła pojazdu, który pojawił się na jej drodze. Wypadek miał tragiczne skutki.
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze