Tesla uruchomiła pod Warszawą największą stację ładowania EV w Polsce
W Ząbkach pod Warszawą amerykański gigant technologiczny Tesla, otworzył największą stację ładowania samochodów elektrycznych w Polsce. Stacja znajduje się przy ul. Radzymińskiej 334. Klienci mają do dyspozycji 14 stanowisk ładowania. Oficjalne otwarcie największej stacji ładowania w Polsce i w tej części Europy odbędzie się 16 września. Punkty ładowania znajdują się obok centrum M1 i trasy S8, blisko jednego z salonów Tesli w Polsce. Drugi salon tej marki mieści się w Katowicach. Jak na razie, stacja będzie obsługiwała wyłącznie samochody marki Tesla. Pojazdy mogą być ładowane z mocą sięgającą 250 kW. To dopełnienie infrastruktury o mniejszej mocy, oferującej ładowanie do 22 kW.

Konkurencyjne stawki
Opłaty za energię na nowej stacji ładowania Tesli wahają się między 1,60 zł/kWh a 1,80 zł/kWh w zależności od pory dnia. Drożej jest między 18 a 22. W pozostałych godzinach cena jest stała i wynosi 1,60 zł/kWh. To oznacza, że oferowane przez Teslę stawki za ładowanie są atrakcyjniejsze w porównaniu z innymi głównymi operatorami w Polsce. W sieci Taurona np. opłata za ładowanie wynosi 1,99 zł/kWh, a dla niezarejestrowanych w aplikacji jest o 32 gr wyższa. Szybkie ładowarki Orlen kosztują 3,19 zł/kWh przy mocy powyżej 125 kW. GreenWay Polska zaś nalicza od 2,2 do 3,25 zł/kWh, w zależności od abonamentu, dla ładowania z mocą powyżej 100 kW.
W przypadku stacji oferowanych przez Teslę kierowca, który po zakończeniu ładowania pozostawi auto na stanowisku, może zostać obciążony opłatą w wysokości 4 zł za każdą minutę postoju bez ładowania.
Rozwój stacji Supercharger
Tesla stale zwiększa liczbę swoich stacji w Europie (ponad 12 tys. stanowisk, ponad tysiąc lokalizacji), w tym w Polsce. Stacje supercharger działają już m.in. w Poznaniu, Krakowie, Katowicach, Lublinie, Łodzi i Rzeszowie. Kolejne mają powstać m.in. we Wrocławiu, Gdańsku, Zielonej Górze i Gdyni.
Niektóre ze swoich stacji na świecie Tesla stopniowo udostępnia użytkownikom aut elektrycznych innych marek. Naładowanie samochodu na stacji supercharger w celu osiągnięcia zasięgu na poziomie niecałych 300 km zajmuje kwadrans.
Samochody Tesli cieszą się zainteresowaniem w naszym kraju. Jak twierdzi Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, przez pierwszych 8 miesięcy 2023 r. w Polsce przeprowadzono ponad 3 tys. rejestracji pojazdów od amerykańskiego producenta.
Może Cię również zainteresować
Chiny rewolucjonizują bezpieczeństwo baterii EV. Niektórzy skorzystają, innych czekają problemy finansowe
Dr Kai-Philipp Kairies, CEO ACCURE Battery Intelligence, podkreśla, że nowy chiński standard GB38031-2025 może nie tylko zmienić zasady bezpieczeństwa w samych Chinach, ale także wpłynąć globalnie – od polityk krajowych po inwestycje w laboratoria testowe i strategie producentów. Kluczową zmianą jest wymóg, by baterie EV wytrzymały aż 120 minut po zjawisku termicznego rozbiegania – dotąd wystarczyło 5 minut.
Jak mikrouszczelnienia ratują wodór? Freudenberg zdradza szczegóły
Freudenberg Sealing Technologies prezentuje zaawansowane technologicznie uszczelnienia do elektrolizerów, sprężarek, ogniw paliwowych i silników wodorowych. Firma podkreśla ich kluczową rolę w budowie bezpiecznej i wydajnej infrastruktury wodorowej.
XPENG X9 ładuje 405 km w 10 minut. Nowy elektryk z AI będzie w Europie pod koniec 2025 r.
XPENG zaprezentował nowy elektryczny model MPV – X9 2025. Pojazd wyróżnia się ultraszybkim ładowaniem, systemem autonomicznej jazdy Turing AI i luksusowym wyposażeniem wnętrza. To pierwszy model marki z tymi funkcjami w standardzie.
Volkswagen stawia na AI w Chinach, gdzie sztuczna inteligencja króluje na drogach
Volkswagen Group wprowadza na rynek chiński nowy system wspomagania kierowcy oparty na sztucznej inteligencji. Rozwiązanie zaprojektowano specjalnie pod wymagające warunki ruchu drogowego w Chinach. Grupa wzmacnia tym samym swoje zaangażowanie w strategię „In China, for China” i dołącza do grona firm, które rozwijają zaawansowane systemy AI w segmencie pojazdów elektrycznych.
Rekordowy wzrost mocy OZE w 2024 roku. 5 kluczowych faktów w raporcie IRENA
Według najnowszego raportu IRENA, w 2024 roku globalna moc odnawialnych źródeł energii wzrosła o rekordowe 585 GW. Aż 92% nowej mocy zainstalowanej na świecie pochodziło z OZE. Organizacja wskazuje 5 najważniejszych faktów dotyczących odnawialnych źródeł energii w minionym roku.
LONGi bije kolejne rekordy PV. 34,85% sprawności ogniwa tandemowego (perowskit-krzem)
Chińska firma LONGi ustanowiła nowy światowy rekord sprawności ogniwa tandemowego krzem-perowskit – 34,85%. Osiągnięcie to zostało potwierdzone przez amerykański instytut NREL. Firma poprawiła również sprawność ogniwa krzemowego HIBC do poziomu 27,81%.
Komentarze