Tesla zwiększa produkcję aut elektrycznych
W II kwartale 2023 r. Tesla sprzedała 466 tys. aut, co wynika m.in. w dużej mierze z rosnącego zainteresowania „elektrykami” na dwóch kluczowych rynkach – w Chinach i w Europie. Zysk netto firmy wzrósł o 500 mln dol.

Akcje na fali wzrostu
W marcu odbyło się wydarzenie znane jako Tesla Investor Day, podczas którego zespół Muska kreśli przed inwestorami przyszłość firmy. Mimo ambitnych planów prezentowanych przez Teslę reakcja rynku nie była nadto optymistyczna. Niemniej Tesla nie traci optymizmu.
Akcje Tesli od blisko roku utrzymują się w trendzie wzrostowym, a miliarder kontynuuje wypełnianie swoich oczekiwań związanych ze zwiększeniem sprzedaży pojazdów elektrycznych. Dodatkowo pozycji Tesli sprzyja sytuacja na rynku walutowym.
Tesla (prawie) na każdą kieszeń?
Elon Musk – szef Tesli – twierdzi, że zmiany w produkcji aut elektrycznych pozwolą tę produkcję z jednej strony umasowić, a z drugiej będą gwarantem wypuszczania na rynek jeszcze bardziej opłacalnych „elektryków”. Bardzo dużym osiągnięciem byłoby obniżenie końcowej ceny za nowego „elektryka” od Tesli do wartości mniejszej niż 30 tys. dolarów.
W odpowiedzi na nową koncepcję Tesla już wprowadziła innowacyjny proces montażu – unboxing, co niektórzy eksperci uznają za rewolucyjny krok w kierunku obniżenia kosztów produkcji.
Cięcie kosztów
Jednak nie wszyscy są przekonani co do skuteczności nowej metody. Część środowiska ma spore wątpliwości, czy proces opierający się na wcześniej używanych technikach, takich jak montaż modułowy, rzeczywiście pozwoli drastycznie obciąć koszty.
Tesla uważa, że tak, i przekonuje, że unboxing pozwoli aż o połowę zmniejszyć koszty produkcji. Co więcej, fabryka nie będzie musiała być tak duża jak w standardowym wariancie produkcji – dzięki unboxingowi Tesla zmniejszy powierzchnię fabryki nawet o 40%. A to, rzecz jasna, dla Muska przyjazna biznesowo kalkulacja.
Pomimo złożonych obietnic zastosowanie nowego procesu na szeroką skalę pozostaje na razie teoretyczne. Więcej na ten temat powinniśmy dowiedzieć się w przyszłym roku, gdy w nowej fabryce Tesli w Meksyku zostaną wdrożone maszyny do produkcji pojazdów nowej generacji.
Może Cię również zainteresować
Rusza strategiczna debata o przyszłości energetyki wiatrowej. Konferencja PSEW2025 w czerwcu
Energetyka wiatrowa jako siła napędowa polskiej gospodarki? Eksperci, politycy i liderzy rynku spotkają się na jubileuszowej 20. Konferencji PSEW2025 w Świnoujściu, by wspólnie odpowiedzieć na to pytanie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 10–12 czerwca i ma być jednym z najważniejszych punktów debaty o transformacji energetycznej oraz roli Polski w kształtowaniu zielonej Europy.
Deep Fission: mikroreaktory SMR, które zmieszczą się w odwiertach jak po ropie
Deep Fission proponuje nowatorskie podejście do energetyki jądrowej – zakopane na głębokości jednej mili (ok. 1,6 km) mikroreaktory SMR mają produkować 15 MW energii każdy. Dzięki wykorzystaniu sprawdzonych technologii PWR oraz minimalizacji kosztów infrastrukturalnych, firma chce dostarczać skalowalną, bezpieczną i bezemisyjną energię dla dużych miast, baz wojskowych oraz centrów danych.
Kalifornia rozdaje panele i magazyny energii za darmo
Haven Energy uruchomiła program, który umożliwia właścicielom domów o niskich dochodach w Kalifornii darmową instalację paneli fotowoltaicznych i magazynów energii. Wszystko dzięki wsparciu stanowego programu SGIP RSSE.
Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem
Rumia dołącza do pilotażowego projektu „inteligentnej metropolii”, który ma przyspieszyć rozwój miast poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii i analizy danych. Współpraca z Politechniką Gdańską ma poprawić m.in. zarządzanie energią, transportem i planowaniem przestrzennym.
PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki
Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.
Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry
Koncepcja hybrydowego układu napędowego pozwoli przekształcać platformy BEV bez kosztownych zmian konstrukcyjnych.
Komentarze