Enerad
Porównaj oferty

Tusk: Polska wynegocjowała lepszą umowę z Westinghouse i Bechtel

Premier Donald Tusk poinformował o zakończeniu negocjacji nowej umowy pomostowej z amerykańskimi wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Porozumienie zawarto dzień po wygaśnięciu poprzedniej umowy, co pozwoliło na nieprzerwane kontynuowanie prac nad inwestycją oraz poprawę warunków współpracy z partnerami ze Stanów Zjednoczonych.

Podpisanie umowy przedprojektowej w 2023 r.

Nowa umowa pomostowa ma zabezpieczyć interesy Polski

Na briefingu prasowym premier Donald Tusk ogłosił zakończenie negocjacji nowej umowy pomostowej dotyczącej budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Jak podkreślił, porozumienie zawarto z wykonawcami – amerykańskimi firmami Westinghouse i Bechtel.

„Zakończono negocjacje pomostowej umowy z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Kontynuujemy jej budowę. Porozumieliśmy się z amerykańskimi partnerami w taki sposób, że ta umowa jest dla nas dużo bardziej korzystna” – powiedział premier.

Zobacz również: Ponad 95 mld na atom. PEJ ma wstępne deklaracje

Udział Prokuratorii Generalnej

Premier zwrócił uwagę, że poprzednia administracja nie zadbała o obecność Prokuratorii Generalnej w trakcie negocjacji umowy. W ocenie Donalda Tuska, brak tego udziału znacząco osłabił pozycję Polski.

Według szefa rządu, obecność Prokuratorii w nowych ustaleniach ma zapewnić lepsze zabezpieczenie interesów kraju. To także ma poprawić przejrzystość i kontrolę nad dalszym przebiegiem projektu.

Kontynuacja współpracy z amerykańskimi firmami

W 2023 roku spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) podpisała umowę z firmami Westinghouse i Bechtel na zaprojektowanie elektrowni jądrowej na Pomorzu. Nowa umowa pomostowa ma na celu kontynuację prac po wygaśnięciu wcześniejszego porozumienia.

Umowa pozwala na kontynuowanie działań związanych z elementami projektowymi, a jednocześnie otwiera drogę do rozpoczęcia prac nad umową budowlaną. Premier Tusk zapowiedział, że finalna umowa budowlana może zostać podpisana pod koniec 2025 roku.

Zobacz również: Rekordowa produkcja energii jądrowej w 2025. Raport IEA: atomowa rewoluacja?

Równowaga w relacjach z USA

Szef rządu zaznaczył, że Polska chce utrzymać dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi, jednak kluczowe jest zabezpieczenie interesów narodowych.

„Chcemy mieć dobre relacje z Amerykanami, ale nie chcemy, żeby Polska na tym traciła” – powiedział premier.

Podkreślono, że celem nowego porozumienia jest nie tylko zapewnienie ciągłości projektu, ale także wypracowanie korzystniejszych warunków dla polskiej strony w dalszych etapach współpracy.

Zobacz również: Polskie firmy chcą budować elektrownię jądrową. Brakuje im pieniędzy i certyfikatów

Źródła: PAP, Westinghouse w Polsce

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Lena Ostapkowicz

Pasjonuje mnie rynek energii i transformacja energetyczna. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych ze zmianami na rynku energii elektrycznej oraz OZE. W enerad.pl tworzę treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się sektor energetyczny i elektryczny. Mam kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu i redakcji treści, zdobyte m.in. w branży energetycznej i finansowej. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

Chiny rewolucjonizują bezpieczeństwo baterii EV. Niektórzy skorzystają, innych czekają problemy finansowe

Chiny rewolucjonizują bezpieczeństwo baterii EV. Niektórzy skorzystają, innych czekają problemy finansowe

Dr Kai-Philipp Kairies, CEO ACCURE Battery Intelligence, podkreśla, że nowy chiński standard GB38031-2025 może nie tylko zmienić zasady bezpieczeństwa w samych Chinach, ale także wpłynąć globalnie – od polityk krajowych po inwestycje w laboratoria testowe i strategie producentów. Kluczową zmianą jest wymóg, by baterie EV wytrzymały aż 120 minut po zjawisku termicznego rozbiegania – dotąd wystarczyło 5 minut.

18.04.2025
Elektromobilność Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Jak mikrouszczelnienia ratują wodór? Freudenberg zdradza szczegóły

Jak mikrouszczelnienia ratują wodór? Freudenberg zdradza szczegóły

Freudenberg Sealing Technologies prezentuje zaawansowane technologicznie uszczelnienia do elektrolizerów, sprężarek, ogniw paliwowych i silników wodorowych. Firma podkreśla ich kluczową rolę w budowie bezpiecznej i wydajnej infrastruktury wodorowej.

18.04.2025
Gaz i wodór Technologia Wiadomości z rynku
XPENG X9 ładuje 405 km w 10 minut. Nowy elektryk z AI będzie w Europie pod koniec 2025 r.

XPENG X9 ładuje 405 km w 10 minut. Nowy elektryk z AI będzie w Europie pod koniec 2025 r.

XPENG zaprezentował nowy elektryczny model MPV – X9 2025. Pojazd wyróżnia się ultraszybkim ładowaniem, systemem autonomicznej jazdy Turing AI i luksusowym wyposażeniem wnętrza. To pierwszy model marki z tymi funkcjami w standardzie.

18.04.2025
Elektromobilność Technologia Wiadomości z rynku
Volkswagen stawia na AI w Chinach, gdzie sztuczna inteligencja króluje na drogach

Volkswagen stawia na AI w Chinach, gdzie sztuczna inteligencja króluje na drogach

Volkswagen Group wprowadza na rynek chiński nowy system wspomagania kierowcy oparty na sztucznej inteligencji. Rozwiązanie zaprojektowano specjalnie pod wymagające warunki ruchu drogowego w Chinach. Grupa wzmacnia tym samym swoje zaangażowanie w strategię „In China, for China” i dołącza do grona firm, które rozwijają zaawansowane systemy AI w segmencie pojazdów elektrycznych.

18.04.2025
Elektromobilność Technologia Wiadomości z rynku
Rekordowy wzrost mocy OZE w 2024 roku. 5 kluczowych faktów w raporcie IRENA

Rekordowy wzrost mocy OZE w 2024 roku. 5 kluczowych faktów w raporcie IRENA

Według najnowszego raportu IRENA, w 2024 roku globalna moc odnawialnych źródeł energii wzrosła o rekordowe 585 GW. Aż 92% nowej mocy zainstalowanej na świecie pochodziło z OZE. Organizacja wskazuje 5 najważniejszych faktów dotyczących odnawialnych źródeł energii w minionym roku.

18.04.2025
OZE Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
LONGi bije kolejne rekordy PV. 34,85% sprawności ogniwa tandemowego (perowskit-krzem)

LONGi bije kolejne rekordy PV. 34,85% sprawności ogniwa tandemowego (perowskit-krzem)

Chińska firma LONGi ustanowiła nowy światowy rekord sprawności ogniwa tandemowego krzem-perowskit – 34,85%. Osiągnięcie to zostało potwierdzone przez amerykański instytut NREL. Firma poprawiła również sprawność ogniwa krzemowego HIBC do poziomu 27,81%.

18.04.2025
Fotowoltaika Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły