Ujemne ceny energii zmieniają rynek PPA. Raport Pexapark ujawnia skalę problemu
W 2024 roku europejski rynek PPA osiągnął rekordową liczbę zawartych umów – 316. Jednocześnie łączny wolumen zakontraktowanej mocy spadł o 11% rok do roku, osiągając 15,2 GW. Głównymi czynnikami zmian były rosnące ryzyka cenowe, negatywne ceny energii oraz spadek aktywności po stronie zakładów energetycznych. Hiszpania pozostała liderem pod względem wolumenów, a Niemcy – pod względem liczby umów.

Spadek wolumenów i rekordowa liczba umów
Z danych Pexapark wynika, że w 2024 roku podpisano 316 długoterminowych umów PPA – o 14% więcej niż w 2023 roku. Jednocześnie zakontraktowana moc spadła o 11% rok do roku i wyniosła 15,2 GW. Największy spadek dotyczył kontraktów zawieranych przez zakłady energetyczne – wolumeny w tym segmencie zmniejszyły się aż o 59%. W przypadku umów korporacyjnych odnotowano jedynie 1% spadku.

Korporacje napędzają rynek
Liczba umów korporacyjnych wzrosła o 26% w ujęciu rocznym. Co istotne, aż 157 firm zadebiutowało na rynku PPA w 2024 roku, podpisując umowy na łączny wolumen 5,2 GW. Największy udział wśród nowych graczy miały przedsiębiorstwa z sektora dóbr kapitałowych (22%) oraz artykułów pierwszej potrzeby (28% całkowitych wolumenów).
Mniejsze umowy, większa ostrożność
Średnia wielkość kontraktu korporacyjnego spadła z 58 MW w 2023 roku do 47 MW w 2024 roku. Zdaniem analityków może to wynikać zarówno z dojrzewania rynku, jak i wzrostu ryzyk – szczególnie związanych z występowaniem cen ujemnych.
Ryzyko cen ujemnych zmienia strukturę umów
Liczba godzin z ujemnymi cenami energii znacząco wzrosła w wielu krajach – w Finlandii odnotowano ich aż 717, a w Niemczech 455. W Hiszpanii takie zjawiska pojawiły się po raz pierwszy – 244 godziny rozłożone na 46 dni. Jak komentuje Mathieu Ville z Pexapark:
„Przewrócenie do góry nogami zasad alokacji ryzyka związanego z cenami ujemnymi było dużą zmianą w 2024 roku. (…) Potrzebna jest adaptacja zarówno po stronie kupujących, jak i sprzedających.”

W wyniku wzrostu ryzyka cen ujemnych, część nabywców stała się niechętna do płacenia za energię w takich godzinach, co prowadziło do strat po stronie producentów i zerwania niektórych negocjacji.

Rozbieżność oczekiwań cenowych i konkurencja z CfD
Wielu sprzedawców opierało swoje oczekiwania cenowe na kosztach LCOE oraz wynikach aukcji CfD, które często przewyższały oferty rynkowe. W efekcie niektóre negocjacje zakończyły się fiaskiem, jak np. w przypadku energii słonecznej w Grecji.
Hiszpania liderem wolumenów, Niemcy liderem liczby transakcji
Hiszpania już szósty rok z rzędu pozostaje liderem pod względem zakontraktowanych wolumenów – 4,66 GW, mimo spadku o 5,5% w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Niemcy zajęły drugie miejsce (2,04 GW), ale przodowały pod względem liczby umów – 48.

Iberdrola i Amazon na szczycie tabeli
Iberdrola po raz drugi z rzędu została największym sprzedawcą (1,251 MW), a Amazon – największym nabywcą (1,503 MW). Warto zauważyć, że Amazon zmniejszył zakontraktowany wolumen o 20% rok do roku, koncentrując się na bardziej stabilnych profilach produkcji.


Technologie: spadek udziału solaru, dynamiczny wzrost miksów
Choć fotowoltaika nadal odpowiada za ponad 50% wolumenów (8 GW), zanotowano spadek o 28% rok do roku. Największy wzrost dotyczył umów obejmujących miks technologii odnawialnych – wzrost o 219% do 2,746 MW.

Prognozy na 2025 rok
Eksperci Pexapark prognozują dalszy rozwój umów typu multi-technology i wzrost znaczenia innowacyjnych struktur dla magazynowania energii (BESS). Jednocześnie spodziewana jest stabilizacja wolumenów zakontraktowanych przez zakłady energetyczne oraz umiarkowany wzrost segmentu korporacyjnego.
Zobacz również:- Hiszpania, Niemcy i Polska z dużymi spadkami cen PPA w Q1 2025. Raport LevelTen Energy
- Rewolucja na rynku energii. Polska otwiera się na PPA i offshore [raport]
- EDP przekracza 15 GW zakontraktowanej mocy w umowach PPA – rośnie znaczenie sektora centrów danych
- Faerch z 10-letnią umową PPA na 70 000 MWh energii z Polski
Źródło: Pexapark Renewables Market Outlook 2025
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze