Enerad
Porównaj oferty

Ułatwienia dla właścicieli e-aut w blokach – rząd chce usprawnić instalację prywatnych ładowarek

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) chce uprościć proces instalacji prywatnych punktów ładowania w budynkach wielorodzinnych. Nowelizacja ustawy o elektromobilności ma zlikwidować bariery administracyjne, które zniechęcają mieszkańców bloków do zakupu aut elektrycznych.

E-taryfa dla stacji ładowania samochodów elektrycznych

Resort klimatu planuje wprowadzenie zmian w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Celem jest usprawnienie procedury uzyskania zgody zarządu wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej na montaż prywatnego punktu ładowania w garażach podziemnych lub na terenie nieruchomości. Jak wskazuje MKiŚ, obecne przepisy w wielu przypadkach hamują rozwój elektromobilności w Polsce.

Jakie problemy mają dziś mieszkańcy?

Mimo że ładowanie samochodu elektrycznego w domu lub na miejscu parkingowym jest preferowaną formą dla ponad 80 proc. właścicieli e-aut w Polsce, procedura instalacji ładowarki w budynku wielorodzinnym bywa skomplikowana. Obecnie wymaga to zgody wspólnoty lub spółdzielni oraz ekspertyzy technicznej, którą powinien zlecić zarząd nieruchomości.

W praktyce jednak zarządcy często opóźniają procedurę, nie zlecają ekspertyzy lub odmawiają zgody bez podstaw. To — zdaniem resortu — może zniechęcać potencjalnych nabywców aut elektrycznych, szczególnie że publiczna infrastruktura ładowania wciąż nie jest wystarczająco rozwinięta.

Co się zmieni?

Projekt MKiŚ przewiduje wprowadzenie terminów dla zarządców budynków:

  • w ciągu 14 dni od złożenia wniosku o zgodę na montaż ładowarki zarząd wspólnoty lub spółdzielni będzie zobowiązany do zlecenia ekspertyzy technicznej i poinformowania o tym wnioskodawcy,
  • w ciągu 7 dni od otrzymania ekspertyzy zarząd będzie musiał ją udostępnić wnioskodawcy.

Jeśli termin na zlecenie ekspertyzy minie bezskutecznie, wnioskodawca sam będzie mógł ją zlecić i przedstawić wyniki zarządowi. Gdy ekspertyza wykaże brak przeciwwskazań technicznych, a nie wystąpią inne przesłanki do odmowy, właściciel auta elektrycznego będzie mógł przystąpić do instalacji ładowarki — nawet w przypadku bezpodstawnej odmowy ze strony zarządu.

Kiedy nowe przepisy?

Projekt nowelizacji ma trafić pod obrady Rady Ministrów 24 czerwca 2025 r. Propozycja zmian jest zgodna z dotychczasowym art. 12b ust. 3 ustawy o elektromobilności, który zakłada, że koszty instalacji prywatnego punktu ładowania (moc <11 kW) ponosi w całości wnioskodawca.

Zobacz również:

Źródło: PAP

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Michał Stefański

Zajmuję się tematyką rynku energii, OZE oraz nowoczesnych technologii w sektorze elektroenergetycznym. Interesują mnie zmiany regulacyjne, trendy rynkowe i innowacje kształtujące przyszłość energetyki – od dekarbonizacji, przez rozwój inteligentnych sieci, po magazynowanie energii. W enerad.pl tworzę analizy i materiały, które pomagają zrozumieć wyzwania i kierunki transformacji energetycznej. Mam wieloletnie doświadczenie w projektach doradczych i inżynieryjnych w Polsce i Norwegii. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły