Umowa kompleksowa – Co to? Jakie firmy?
Biorąc pod uwagę możliwości rynkowe, bez problemu możemy korzystać z usług dwóch firm – jednej, będącej tzw. OSD, czyli lokalnym Operatorem Systemu Dystrybucyjnego, oraz drugiej, będącej sprzedawcą energii elektrycznej. Oznacza to jednak otrzymywanie dwóch, odrębnych faktur, związanych z różnymi usługami – sprzedawaniem prądu oraz dostarczaniem go do nas. Rozwiązaniem, które wprowadzili niektórzy sprzedawcy, jest świadczenie usług kompleksowych, na podstawie podpisanej umowy kompleksowej.

Co to jest umowa kompleksowa?
Najprościej rzecz ujmując – umowa kompleksowa to dokument, który zawiera postanowienia dotyczące nie tylko samej sprzedaży energii elektrycznej danemu klientowi, ale także postanowienia umowy o świadczenie usługi dystrybucji energii elektrycznej. Umowa taka reguluje zatem zarówno sprzedaż energii jako towaru, jak i jej transport, czyli dostarczanie bezpośrednio do domu użytkownika końcowego. W następstwie takiej umowy klient otrzymuje zbiorczy rachunek za prąd – na fakturze zawarte są zarówno koszty związane z faktycznym wykorzystaniem energii elektrycznej, jak i te dotyczące utrzymania sieci oraz przesyłu energii do klienta.
Umowa kompleksowa może być podpisana z wybranymi sprzedawcami energii, mającymi zawarte Generalne Umowy Dystrybucji (GUD, GUD-k) z Operatorami Systemu Dystrybucyjnego (OSD).
Jakie korzyści niesie ze sobą umowa kompleksowa?
Jak już zostało wspomniane – przede wszystkim wpływa na otrzymywanie tylko jednej faktury za prąd, dotyczącej zarówno dostawy energii do domu, jak i jej czynnego zużycia. Jest to wygodne rozwiązanie, które pozwala na łatwiejsze zarządzanie finansami domowymi. Ponadto umowa kompleksowa pozwala klientowi zaoszczędzić czas – nie musi podpisywać dwóch odrębnych umów, wystarczy dopełnić formalności w jednym miejscu.
Umowa kompleksowa w największych firmach
Wzór umowy kompleksowej i ogólne warunki takiej umowy określone zostały przez Urząd Regulacji Energetyki. Niemniej w przypadku każdego operatora umowa taka może wyglądać inaczej, dlatego warto zapoznać się z dokumentem, który dotyczy bezpośrednio naszego regionu.
Umowa kompleksowa Enea
W przypadku, gdy naszym lokalnym operatorem jest ENEA Operator, umowa kompleksowa może być bez wątpienia podpisana ze spółką ENEA S.A. W takim przypadku zarówno sprzedawca, jak i dystrybutor są członkami tej samej grupy kapitałowej. Jeśli zatem jako sprzedawcę prądu wybierzemy firmę ENEA, najpewniej będziemy dostawać jedną, zbiorczą fakturę za kompleksowe usługi przesyłania i sprzedaży energii elektrycznej.
Umowa kompleksowa Energa
Jeśli przykładowo mieszkamy na Pomorzu, naszym Operatorem Systemu Dystrybucyjnego jest ENERGA-OPERATOR S.A. Umowa kompleksowa z pewnością może być zawarta ze spółką ENERGA-OBRÓT S.A., która nie tylko zajmuje się sprzedażą energii elektrycznej, ale zarazem stanowi sprzedawcę z urzędu w tymże regionie.
Umowa kompleksowa innogy
W przypadku firmy innogy Polska S.A. także funkcjonuje Kompleksowa umowa sprzedaży energii elektrycznej i świadczenia usług dystrybucji dla klientów indywidualnych. Zakłada ona, że dystrybutorem jest innogy Stoen Operator Sp. z o.o., która została wyznaczona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki do pełnienia funkcji OSD na danym obszarze. Sprzedawcą jest natomiast właśnie innogy Polska S.A., czyli spółka, z którą podpisujemy kompleksową umowę.
Umowa kompleksowa PGE
Mieszkańcy wschodniej części Polski mają innego dystrybutora energii elektrycznej – jest nim Polska Grupa Energetyczna (PGE). W takiej sytuacji to właśnie do spółki PGE Obrót S.A. kieruje się wniosek o zawarcie umowy kompleksowej sprzedaży energii elektrycznej i świadczenia usługi dystrybucji. Sprzedażą zajmuje się wówczas spółka PGE Obrót, a dostawą – PGE Dystrybucja, będąca lokalnym Operatorem Systemu Dystrybucji, wyznaczonym przez Prezesa URE.
Umowa kompleksowa Tauron
W przypadku południowej Polski, dystrybucją energii elektrycznej zajmuje się spółka Tauron Dystrybucja, będąca częścią Grupy Kapitałowej Tauron, obejmującej obszarem działania zarówno Dolny, jak i Górny Śląsk. Umowa kompleksowa zakłada, że sprzedaż energii elektrycznej jest po stronie firmy Tauron Sprzedaż sp. z o.o., natomiast świadczenie usługi dystrybucji należy do Tauron Dystrybucja S.A., która to spółka będzie zarazem administratorem danych osobowych zawartych w umowie kompleksowej.
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze