Enerad
Porównaj oferty

Unia Europejska emituje więcej. 897 mln ton CO₂ w Q4 2024

W IV kwartale 2024 roku emisje gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej wzrosły o 2,2% w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku, osiągając poziom 897 mln ton ekwiwalentu CO₂. W tym samym czasie unijne PKB wzrosło o 1,5%. Największe wzrosty emisji odnotowano w sektorze gospodarstw domowych oraz w sektorze dostaw energii. Z kolei w sześciu państwach członkowskich zanotowano spadki emisji, przy czym Estonia zredukowała je najbardziej – aż o 11,3%.

Dwa przemysłowe kominy emitujące gęsty, ciemny dym na tle błękitnego nieba – symbol emisji gazów cieplarnianych.

Wzrost emisji gazów cieplarnianych w IV kwartale 2024

Z danych opublikowanych przez Eurostat wynika, że w czwartym kwartale 2024 roku unijna gospodarka wyemitowała 897 mln ton ekwiwalentu CO₂. To o 2,2% więcej niż w analogicznym kwartale roku 2023, gdy emisje wyniosły 878 mln ton.

Słupkowy wykres pokazujący emisje gazów cieplarnianych według sektorów oraz liniowy przebieg PKB w Unii Europejskiej od IV kwartału 2021 do IV kwartału 2024 roku.

Jednocześnie w tym samym okresie produkt krajowy brutto Unii Europejskiej wzrósł o 1,5% rok do roku. Wskazuje to, że wzrost gospodarczy nie był w pełni neutralny klimatycznie.

Gospodarstwa domowe i sektor energetyczny liderami wzrostu emisji

Największy wzrost emisji gazów cieplarnianych w ujęciu sektorowym odnotowano w gospodarstwach domowych. Emisje z tego sektora zwiększyły się o 5,2% względem IV kwartału 2023 roku. Wzrost ten może być związany z sezonowym zapotrzebowaniem na energię cieplną w miesiącach zimowych.

Na drugim miejscu znalazł się sektor dostaw energii elektrycznej, gazu, pary wodnej i klimatyzacji, gdzie emisje wzrosły o 4,6%. Sektor ten odgrywa kluczową rolę w całkowitym śladzie węglowym UE, zwłaszcza zimą, gdy zapotrzebowanie na energię osiąga szczyt.

Emisje spadły w sześciu krajach członkowskich UE

Pomimo ogólnoeuropejskiego wzrostu, sześć krajów członkowskich zdołało zmniejszyć swoje emisje gazów cieplarnianych w IV kwartale 2024 roku w porównaniu do IV kwartału 2023 roku.

Największą redukcję odnotowano w Estonii, gdzie emisje spadły o 11,3%. Finlandia zmniejszyła emisje o 6,1%, a Szwecja o 2,3%. Co istotne, cztery z tych krajów (Estonia, Finlandia, Szwecja i Luksemburg) zanotowały jednocześnie wzrost PKB, co wskazuje na możliwą dekarbonizację ich wzrostu gospodarczego.

Z kolei w przypadku Łotwy i Austrii spadek emisji zbiegł się z obniżeniem PKB, co może świadczyć o słabszej aktywności gospodarczej w tych krajach.

Zróżnicowane tempo zmian w krajach UE

Analiza tempa wzrostu emisji i PKB w poszczególnych krajach członkowskich pokazuje znaczne różnice. Największy wzrost emisji odnotowano na Litwie (ponad 11%), Słowenii (ok. 10%) i Grecji (ponad 9%). W tych krajach zanotowano również dynamiczny wzrost gospodarczy.

Wykres słupkowy przedstawiający zmiany procentowe emisji gazów cieplarnianych oraz PKB w poszczególnych państwach członkowskich Unii Europejskiej w IV kwartale 2024 roku.

Z kolei największy spadek emisji to domena krajów północnych. Oprócz wspomnianej Estonii, Finlandii i Szwecji, spadki zaobserwowano również w Luksemburgu, Austrii, Łotwie, Rumunii i Niemczech, choć w tych przypadkach zmiany były mniejsze.

Zobacz również:

Źródło: Eurostat – Quarterly greenhouse gas emissions by economic activity – Q4 2024

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Lena Ostapkowicz

Pasjonuje mnie rynek energii i transformacja energetyczna. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych ze zmianami na rynku energii elektrycznej oraz OZE. W enerad.pl tworzę treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się sektor energetyczny i elektryczny. Mam kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu i redakcji treści, zdobyte m.in. w branży energetycznej i finansowej. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu

Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu

Bridgestone wprowadza innowacyjne opony z ponad 65% udziałem materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych na prestiżowy wyścig pojazdów solarnych

12.06.2025
Środowisko Technologia Wiadomości z rynku
Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania

Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania

Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.

12.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Najlepsze moduły PV 2025 według RETC

Najlepsze moduły PV 2025 według RETC

RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.

12.06.2025
Fotowoltaika Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł

Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł

Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.

12.06.2025
Gaz i wodór Wiadomości z rynku
PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym

PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym

Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.

12.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów

Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów

Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.

12.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły